Tallinna sisekontrolli audit leidis, et detailplaneeringute menetlemine tuleb muuta kiiremaks ja läbipaistvamaks.
"Detailplaneeringute menetlemine võtab Tallinna linnas mitu korda rohkem aega kui teistes omavalitsustes, menetlusele võib kuluda viis ja rohkem aastat. Erinevalt teistest omavalitsustest on Tallinnas enne detailplaneeringu algatamise otsustamist aja- ja töömahukas detailplaneeringu eskiisi menetlemine," leidis sisekontrolöri teenistuse siseauditi osakond auditis "Detailplaneeringute menetlemine Tallinna linnaplaneerimise ametis."
Menetluse kiiremaks ja läbipaistvamaks muutmine eeldab aga kontrolöride hinnangul süsteemseid muudatusi. Auditis tehakse ettepanekud anda linnaplaneerimise ametile rohkem pädevust protsessi juhtimisel ja otsuste tegemisel ning linnasiseste kooskõlastuste hankimisega peaks tegelema amet, mitte planeeringust huvitatud isik.
Samuti tuleks planeeringute läbivaatamise komisjoni laiendada ametite esindajatega, kes planeeringute kooskõlastamisprotsessis osalevad. Komisjoni töö peab olema läbipaistev, dokumenteeritud ja otsused põhjendatud ning komisjoni töös peab saama osaleda planeeringu koostaja või planeeringust huvitatud isik, et oma seisukohti kaitsta.
Auditi järgi on oluline tagada, et planeerimismenetluses oleksid ette nähtud konkreetsed tähtajad. Tähtaegade puudumine venitab detailplaneeringute menetlemist ebamõistlikult. Tuleb kehtestada tähtaeg, mille jooksul tuleb otsustada detailplaneeringu algatamine või algatamata jätmine. Auditeerijad soovitavad kehtestada ajavahemiku, mille jooksul pärast algatamist peab detailplaneering olema kooskõlastatud. Soovitav on, et periood ei oleks pikem kui kaks aastat. Kindlaks tuleb määrata ka tähtaeg, mil aeguvad linna asutuste antud kooskõlastused. Praegu puudub õiguslik alus aegumise kohaldamiseks.
Auditeeritud perioodil võttis peale kooskõlastatud detailplaneeringu ametile esitamist detailplaneeringu vastuvõtmise või kehtestamise eelnõu koostamine lubamatult palju aega. Näiteks ei suudetud eelnõud koostada isegi nelja kuu jooksul. Eelnõude koostamiseks ja istungile esitamiseks tuleb seada konkreetsed ajalised piirid, mis üldjuhul ei tohi ületada 30 päeva, tehakse auditis ettepanek.
Autor: Haldusuudised.ee
Seotud lood
Kinnisvara omaniku peamine eesmärk on saavutada oma varalt maksimaalne tulu. Selleks, et vara säilitaks oma väärtuse ja toimiks tõhusalt aastaid, on vajalik selle regulaarne ja professionaalne korrashoid. Kinnisvara korrashoiuga tegelevad mitmesuguse pädevusega spetsialistid, sealhulgas haldus-, hooldus-, maakler-, õigus- ja remonditeenuste pakkujad. Millised on aga kinnisvaraga tehtavad suurimad vead ning kuidas neid vältida?