• 15.04.12, 16:15
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Liigne bürokraatia teeb ettevõtjatele meelehärmi

Ettevõtjad pole rahul Eesti maksusüsteemi, koormavate õigusaktide ega liigse bürokraatiaga, selgub EASi ja Praxise uuringust "Väikese ja keskmise suurusega ettevõtete arengusuundumused".
Uuringu kohaselt valmistab väikestele ja keskmise suurusega ettevõtjatele (VKE)  probleeme suur maksukoormus (56%), ülejäänud tegurid on probleemiks vähem kui pooltele ettevõtetest. Viis tähtsaimat mureallikat on ettevõtjatele välja turu leidmine, arvete maksmatajätmine või sellega viivitamine klientide poolt, koormavad õigusaktid ja liigne bürokraatia ning finantsvahendite kättesaadavus. Viimase tähtsus on võrreldes varasemaga suurenenud.
Suur maksukoormus on kas üldiseks või väga oluliseks probleemiks 56%-le VKEdest, mis oli ka varasematel aastatel peamine murekoht. „Ilmselt on ettevõtjad tunnetanud majandussurutise aegset käibemaksu ja töötuskindlustusmakse tõusu enda maksukoormuse tõusuna. Samuti on võimalik, et ettevõtjad pole rahul tööjõu suure maksukoormusega, mis teeb töötaja nende jaoks kalliks,“ põhjendatakse uuringus. Samas ilmneb, et välisosalusega ettevõtetele maksusüsteem nii suurt meelehärmi ei valmista.
Turu leidmisega on probleeme 43%-l VKEdest. Selle teguri olulisus on suurenenud majandussurutise tagajärjel, sest 2008. aastal peeti seda vähemtähtsaks.

Artikkel jätkub pärast reklaami

VKEde arengut takistavad jätkuvalt ka klientide maksmata või viivitatud arved. "See puudutab kõiki piirkondi, mis tahes suurusega ettevõtteid ja tegevusalasid suhteliselt võrdselt. Erandiks võib pidada ehitusvaldkonda, kus probleemi tunnetatakse teravamana," kirjutatakse uuringu kokkuvõttes.
Koormavad õigusaktid ja liigne bürokraatia pärsivad 38% VKEde arengut. Positiivsest küljest võib öelda, et 2008. aastal oli see tegur pärast suurt maksukoormust tähtsuselt teisel kohal (44% VKEde jaoks).
Keeruline finantsvahendite kättesaadavus on probleemiks 34%-le VKEdest, sealjuures on selle tähtsus võrreldes 2005. aastaga (21%) ja 2008. aastaga (25%) mõnevõrra kasvanud.
Nimetatud teguritele järgnevad tööjõupuudus (27%) ja töötajate ebapiisavad oskused (24%), mis on viimastel aastatel oma olulisuse kaotanud.
VKEde arengut takistavad tegurid, mida ettevõtjad peavad olulisteks:
1. Suur maksukoormus (56%)
2. Turu leidmine (43%)3. Arvete maksmatajätmine või sellega viivitamine klientide poolt (39%)4. Koormavad õigusaktid ja liigne bürokraatia (38%)5. Finantsvahendite kättesaadavus (34%)6. Tööjõupuudus (27%)7. Töötajate ebapiisavad oskused (16%)8. Raskused välispartnerite leidmisel või välisturule sisenemisel (22%)
Allikas: Uuring "Väikese ja keskmise suurusega ettevõtete arengusuundumused 2012"

Hetkel kuum

Artikkel jätkub pärast reklaami

Eestis tegutsevatest ettevõtetest 99,9% on väikese ja keskmise suurusega ettevõtted., mille töötajate arv jääb vahemikku 0-249. Nende ettevõtete arengusuundumuste uuringuid on Praxis läbi viinud iga kolme aasta tagant alates 2002. aastast.
Poliitikauuringute Keskus Praxis on Eesti esimene sõltumatu, mittetulunduslik mõttekeskus, mille eesmärk on toetada analüüsile, uuringutele ja osalusdemokraatia põhimõtetele rajatud poliitika kujundamise protsessi.
Autor: Haldusuudised.ee

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 30.06.25, 11:17
Professionaalne kinnisvarahooldus ja avariiteenus lasevad keskenduda sellele, mis on päriselt oluline
Üks suurimaid väljakutseid, millega korteriühistud ja ettevõtted tihti kokku puutuvad, on hoonete tehnosüsteemide järjepidev hooldamine. Hoonetes on sageli väga palju erinevaid ning vajalikke süsteeme – küttesüsteemid, ventilatsioon, vesi ja kanalisatsioon –, mille kõikide regulaarne kontrollimine, hooldamine ja parendamine on tõrgete vältimiseks äärmiselt oluline.

Hetkel kuum

Senisest veelgi rohkem betooni, terast, klaasi ja klantsi ei muuda pilti paremaks. Vaja on tundlikumat kvaliteeti ja avatumat vaadet.
Suur lugu
  • 27.06.25, 06:30
Kinnitage turvarihmad - Eesti kinnisvaraarendus hakkab nihestuma
See teema puudutab aina enam eluasemeid, nende kättesaadavust ja linnaruumi. Rida nimekaid eksperte võtab olukorra osadeks
Hans H. Luik.
Uudised
  • 27.06.25, 08:45
Esinduslik GALERII: Hans H. Luik sai Pirita arenduse valmis
Vaata, kes kõik seal olid ja mida nad tegid
US Real Estate’i Rotermanni ja Artiuse ärijuht Julius Stokas (Foto: US Ral Estate).
Uudised
  • 27.06.25, 12:12
Ärikinnisvaraturult on kadunud fikseeritud üürilepingud
https://www.kinnisvarauudised.ee/raadio/episood/arikinnisvaraturult-on-kadunud-viieks-aastaks-fikseeritud-uurilepingud
Arco Vara tipphindaja läks tööle konkurendi juurde
Uudised
  • 01.07.25, 17:02
Arco Vara tipphindaja läks tööle konkurendi juurde
Ärikvartali tööd valmivad etapiviisiliselt 2026. aasta alguseks ning täismahus suveks 2026 (Visuaal: HG Arhitektuur OÜ).
Uudised
  • 30.06.25, 13:45
EKE hakkab rajama Hipodroomile oma ärikvartalit
Ehitustöödega alustatakse kohe
Aadressil Saha tee 18 asub Maag Foodi peakontor (Foto: Maag Foods).
Uudised
  • 30.06.25, 10:20
Colliers ja What If aitavad toidutootjal luua Loo keskust
Titaniumi kinnisvaraportfelli haldur Siim Rosenthal osutab tõsistele ohukohtadele (Foto: Titanium).
Uudised
  • 02.07.25, 06:45
Jäik planeering läheb kalliks maksma ja peletab kinnisvarainvesteeringud
Vaata, mida büroode vakantsuse kasv toob kaasa omakorda
Koplipere ärilaod valmivad septembris 2025. Foto: Millerhawk
  • ST
Sisuturundus
  • 19.05.25, 15:00
Millerhawk vähendas hoone süsiniku jalajälge kolmandiku võrra – ilma lisakuluta

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele