30. jaanuar 2013
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Eesti-Austria idufirma kaasas 8 mln eurot

Tallinna Tehnikaülikoolist välja kasvanud Austria-Eesti idufirma Crystalsol sõlmis kaheksa miljoni euro suuruse investeerimislepingu, et jätkata painduva päikesepatarei arendamist.

Crystalsoli juhi ja kaasasutaja Thomas Badegruberi sõnul on nende eeliseks  paindlik tootmisprotsess, mis võimaldab luua kliendi nõudmistele vastavat päikesepatareid. "Töötame jätkuvalt selle nimel, et ainulaadset poolläbipaistvat ja värvilist päikesepatareid oleks lihtsam hoonete fassaadidele ja katustele integreerida," märkis ta.

Crystalsol sõlmis investeerimiskokkuleppe Conor Venture Partnersi juhtimisel. Lisaks senistele investoritele osaleb investeeringus Austria investeerimisfirma Arax Capital Partners, mis on spetsialiseerunud investeeringutele innovatiivsetesse ja suure kasvupotentsiaaliga Austria kõrgtehnoloogiaettevõtetesse.

Conori juhtivpartneri Jari Mieskoneni kinnitusel õnnestus neil Crystalsoli juhtivinvestorina sulgeda suuremahuline investeerimisring, et idufirma saaks jätkata tehnoloogia arendamist.

"Kasutatakse vaid laialt levinud ja odavaid materjale. Samuti võimaldab investeering kasutusele võtta roll-to-roll meetodil töötava tootmisliini, mis valmistab vastavalt kliendi soovile kindla kuju ja suurusega päikesepatarei tooriku, mida saab seejärel integreerida erinevatesse ehituselementidesse. Selle tehnoloogiaga on võimalik olulisel hulgal vähendada päikesepatareide paigalduskulusid," rääkis ta.

Uudne päikesepatarei tehnoloogia on huvi tekitanud näiteks ettevõttes EDP

Innovation, mis on Portugali energiakontserni EDP (Energias de Portugal) tütarettevõtte. EDP Innovationi ja Crystalsoli koostöökokkulepe annab Portugali ettevõttele eelisostuõiguse esimestele Crystalsoli päikesepatareidele mahus 200 MW.

Crystalsoli teatel kasutavad nad ainulaadset valgust neelavat materjalikihti, mis on valmistatud kristallilisest pooljuhtpulbrist. Teiseks tagab tootmisprotsessina kasutatav roll-to-roll meetod kõrge tootlikkuse.

OÜ Crystalsol juhatusse kuuluvad austerlased Thomas Badegruber ja Wolfgang Ressler ning soomlane Timo Petteri Holopainen.

Ettevõtte 2011. aasta müügitulu oli 935 000 eurot ja puhaskasum 397 900 eurot. Aasta varem teeniti 30 000eurose müügitulu juures 217 000 eurot kahjumit.

Firma asutajate ning aastail 2008–11 osanike seas olid lisaks Tallinna Tehnikaülikoolile ka advokaadibüroo Sorainen ning OÜd AQR, Monotera ja Päikesepoiss. Eelmise aasta lõpu seisuga olid osanikud koondunud Austria firma crystalsol GmbH taha.

Crystalsol asutati 2008. aastal Tallinna Tehnikaülikooli hargettevõttena. Ettevõtte tehnoloogia ning patendiportfell tuginevad enam kui 30aastasele arendustööle professor Enn Mellikovi ja Dieter Meissneri uurimislaborites Eestis ja Austrias.

2009. aasta augustis sai Crystalsol 2,5 miljoni euro suuruse stardiinvesteeringu riskikapitalikonsortsiumilt, mille moodustasid investeerimisfondid Conor Venture Partners ja Energy Future Invest, kellega koos osalesid projektis ka riiklikud asutused.

Täna toetavad Crystalsoli Austrian Research Promotion Agency (FFG), Austria Wirtschaftsservice (AWS), Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus, Klima- und Energiefonds, sihtasutus Archimedes, Technology Promotion Agency Vienna (ZIT).

Erakapitalil põhinev ARAX Capital Partners on Austrias tegutsev riskikapitaliettevõte. Investeeringud on suunatud peamiselt innovatiivsetesse ja kasvule orienteeritud kõrg- ning biotehnoloogilistesse firmadesse, mis vajavad oma äriplaani realiseerimiseks kasvukapitali.

Conor Venture Partners Oy on Põhjamaades ja Balti riikides tegutsev riskikapitalifond, mis rahastab algfaasis tehnoloogiaarendusprojekte. Conor investeerib murrangulistesse tehnilistesse lahendustesse infotehnoloogia, sardsüsteemide, elektroonika, uute materjalide ja optika valdkonnas.

Keskendutakse firmadele, kellel on potentsiaali globaalselt oma tööstusvaldkonnas edukas olla. Fond põhineb erakapitalil ning teeb koostööd ka kohalike institutsiooniliste investoritega ning Euroopa Investeerimisfondiga.

Energy Future Invest AS (EFI) on Norra riskikapitalifond, mis tegutseb nn rohelise tehnoloogia sektoris ning keskendub iseäranis rohelise energia projektidele. EFI investeerib Põhjamaades asuvatesse kiiresti arenevatesse tehnoloogiafirmadesse ning fondi juhib investeeringute nõustamise ettevõtte Contango Kapital. EFI omanikud on Eidsiva Energi ja Hafslund.

Autor: Haldusuudised.ee

Liitu Kinnisvarauudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Kinnisvarauudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Siim SultsonKinnisvarauudised.ee juhtTel: 53330 651
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 5123 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51990 655
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58361 474