• 02.05.16, 15:44
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Omavolilisest ümberehitamisest: paberimajandus olgu korras!

Oma kodu remontimise või põhjalikult renoveerimise juures ei saa unustada, et suuremate ümberehituste tegemine nõuab naabrite ja omavalitsusega kooskõlastamist ning dokumenteerimist, kirjutab Arco Vara vanemmaakler Marianne Puustak.
Kahe erineval korrusel asuva korteri liitmine kvalifitseerub suure tõenäosusega ehitustegevuseks. Foto on illustratiivne.
  • Kahe erineval korrusel asuva korteri liitmine kvalifitseerub suure tõenäosusega ehitustegevuseks. Foto on illustratiivne.
  • Foto: Meeli Küttim
Kahe korruse liitmine kvalifitseerus ehitustegevuseks
Värske näide kenast Tallinna korterist renoveeritud puitelamus Herne ja Veerenni tänava nurgal. Korter paikneb esimesel ja soklikorrusel, ruumijaotus on lahendatud nii et esimesel korrusel asub avatud elutuba ja köök ning soklikorrusel magamistuba, garderoobinurk, duširuum ja tualettruum ning puuküttega saun.
Objekti renoveerimise käigus oli tegemist kahe korteri omavahel liitmisega, mille puhul tehti vahelakke ava. See tegevus kvalifitseerus aga ehitusseadustiku mõttes ehitustegevuseks. Kuna taoline liitmine oli seadustamata, siis koostati selle ava tegemise kohta audit, mõõdistusprojekt ja omanik tasus riigilõivu ebaseadustikult tehtud ava eest pluss muud kulud.
Kui alustada korteris põhjalikemaid renoveerimistöid, tuleb meeles pidada, et tõenäoliselt ei ela ega tegutse te majas üksi ja seega peab kõik sammud kooskõlastama naabritega ning korteriühistu või omavalitsusega.
Tuleb arvestada, et keelatud on teha omavoliliselt muudatusi hoonete konstruktsioonidesse või kommunikatsioonisüsteemidesse, sest need võivad kaasa tuua kahjustusi tervele majale ja kuuluvad muuseas ka teistele majaelanikele.
Probleemsete olukordade vältimiseks tuleks varakult välja selgitada, kas renoveerimine vajab kooskõlastusi ja kui nõuab, siis fikseerida need kirjalikult. Samuti tuleks üle vaadata, milline on olemasolev dokumentatsioon (projektid, eskiisid) ja kas seda saab täiendada.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Puudulik dokumentatsioon tekitab probleeme
Eluruumide ümberehitusega seonduvalt tekib sageli suuri probleeme puuduliku dokumentatsiooniga ja seda eriti just siis, kui objektile tahetakse saada kasutusluba, registreerida tehtud muudatusi ehitisregistris või soovitakse kodu müüa.
Omanikule, kes on oma korterisse palju panustanud, võib tulla suure üllatusena, et kinnisvara ei õnnestugi nii lihtsalt realiseerida, kuna puuduvad korrektsed dokumendid, mida nõuavad nii teadlikumad ostjad kui kodulaenu andjad.
Siin tuleb meeles pidada, et odavam on paberimajandusega tegeleda õigeaegselt, sest hiljem võib see röövida palju aega ja tuua lisaks suured kulud.
Lahendused võivad olla keerulised
Kui siiski on tekkinud olukord, kus omanik on teinud ehitus- või renoveerimistööde jooksul muudatusi ja jätnud need kooskõlastamata ning registreerimata, peab arvestama, et lahendused ei pruugi olla meeltmööda. Omavalitsus või ühistu võib nõuda esialgse seisukorra taastamist või on vaja kaasata kinnisvaramaakler ning spetsialist, kes tasu eest tagantjärele eluruumid seadustab.
Autor: Marianne Puustak, Arco Vara vanemmaakler

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 30.06.25, 11:17
Professionaalne kinnisvarahooldus ja avariiteenus lasevad keskenduda sellele, mis on päriselt oluline
Üks suurimaid väljakutseid, millega korteriühistud ja ettevõtted tihti kokku puutuvad, on hoonete tehnosüsteemide järjepidev hooldamine. Hoonetes on sageli väga palju erinevaid ning vajalikke süsteeme – küttesüsteemid, ventilatsioon, vesi ja kanalisatsioon –, mille kõikide regulaarne kontrollimine, hooldamine ja parendamine on tõrgete vältimiseks äärmiselt oluline.

Hetkel kuum

Senisest veelgi rohkem betooni, terast, klaasi ja klantsi ei muuda pilti paremaks. Vaja on tundlikumat kvaliteeti ja avatumat vaadet.
Suur lugu
  • 27.06.25, 06:30
Kinnitage turvarihmad - Eesti kinnisvaraarendus hakkab nihestuma
See teema puudutab aina enam eluasemeid, nende kättesaadavust ja linnaruumi. Rida nimekaid eksperte võtab olukorra osadeks
Hans H. Luik.
Uudised
  • 27.06.25, 08:45
Esinduslik GALERII: Hans H. Luik sai Pirita arenduse valmis
Vaata, kes kõik seal olid ja mida nad tegid
US Real Estate’i Rotermanni ja Artiuse ärijuht Julius Stokas (Foto: US Ral Estate).
Uudised
  • 27.06.25, 12:12
Ärikinnisvaraturult on kadunud fikseeritud üürilepingud
https://www.kinnisvarauudised.ee/raadio/episood/arikinnisvaraturult-on-kadunud-viieks-aastaks-fikseeritud-uurilepingud
Arco Vara tipphindaja läks tööle konkurendi juurde
Uudised
  • 01.07.25, 17:02
Arco Vara tipphindaja läks tööle konkurendi juurde
Ärikvartali tööd valmivad etapiviisiliselt 2026. aasta alguseks ning täismahus suveks 2026 (Visuaal: HG Arhitektuur OÜ).
Uudised
  • 30.06.25, 13:45
EKE hakkab rajama Hipodroomile oma ärikvartalit
Ehitustöödega alustatakse kohe
Eesti Arhitektide Liidu president Aet Ader ja Reterra Estate tegevjuht Reigo Randmets (Fotod: Raul Mee ja Andras Kralla).
Uudised
  • 26.06.25, 13:00
Omavalitsustel puudub linnaruumi arendamiseks visioon
Ader: linn ei peaks andma maad ära kopikate eest
Aadressil Saha tee 18 asub Maag Foodi peakontor (Foto: Maag Foods).
Uudised
  • 30.06.25, 10:20
Colliers ja What If aitavad toidutootjal luua Loo keskust
Uus võimalik muudatus ei tohiks mõjutada objektide kohapealset turvalisust. Hoone omanik või valdaja saab väga palju selleks ära teha, et tulekahjusid ennetada ja oma inimeste teadlikkust tõsta, kui signaal läheb päriselt tööle.
  • ST
Sisuturundus
  • 18.06.25, 14:49
Tuleohutuseksperdid 112 häireedastuse muudatusest: päästeauto automaatne kohalesõitmine ei tohi mõjutada meie vara üldist ohutust
Vaata veebihommikut järele!

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele