Kui mõni aeg tagasi võtsime jutuks Rakvere korterituru kõrge hinnataseme, siis Pindi Kinnisvara kuuülevaates juhitakse tähelepanu Tartu kõrgetele hindadele. Tallinna hinnatase oli stabiilsem.

- Tartu kui Lõuna-Eesti majanduskeskus peibutab üha rohkem uusi elanikke, kes samuti vajavad elamispinda. Foto: Veiko Tõkman
Juunis tegi Tartu korterituru hinnatase kõigi aegade rekordi - tehtud tehingute keskmine ruutmeetri hind oli 1291 eurot - see on 6,9% kõrgem, kui kunagise buumi tipus.
Pindi Kinnisvara Tartu kontori juhataja Riho Lubi ütles, et Tartu kinnisvaraturg taastus juba majanduskriisist kiiremini ja sai toona ka vähem kannatada. „Tartu kinnisvaraturu üks eripärasid on asjaolu, et siin on muuhulgas palju avaliku sektoriga seotud asutusi, kus majanduslanguste ajal ei kaotata massiliselt töökohti. Lisaks annavad tugevalt fooni tudengid, kes peavad kuskil elama ka sügavaimatel kriisidel,“ selgitas Lubi.
Praegust kõrget hinnataset põhjendab Lubi ka asjaoluga, et Tartu kui Lõuna-Eesti majanduskeskus peibutab kehvemal järjel olevatest piirkondadest üha rohkem uusi elanikke, kes samuti vajavad elamispinda.
Pealinnas hind püsis
Võrreldes maiga langesid juunis tuntavalt nii Tallinnas omanikku vahetanud korterite arv kui tehingute kogumaht, keskmine ruutmeetrihind püsis aga samas suurusjärgus varasemaga, selgub aga Center Kinnisvara värskest kuuülevaatest.
Kui maikuus tehti Tallinnas 797 korteritehingut, siis juunis 714, mis teeb languseks 10%. Tehingute kogumaht langes 71 miljonilt eurolt 65,2 miljonini ehk 8%. Keskmine ruutmeetrihind kerkis kuuga pisut – 1574lt eurolt 1583ni.
Center Kinnisvara tegevjuht Christian Ayrer: „Tallinna korteriturg on juba mõnda aega näidanud stabiliseerimise märke, pikk kasv on ilmselt läbi ning tasakaalupunkt leitud. Samas ei anna see kuine ebatavaliselt suur langus veel põhjust paanikaks, sest tuleb vaadata ka kalendrisse – tänavu oligi juunis vähem tööpäevi kui mais.“ Võrdluses möödunud aasta juunikuuga kasvasid nii tehingute arv (+6%), kogumaht (+11%) kui ka keskmine ruutmeetrihind (+3%).
Kui võrrelda Tallinna linnaosasid, siis toimus kõikjal peale Põhja-Tallinna ja Lasnamäe juunikuus suur langus. Aastataguse perioodiga võrreldes on suurimas plussis Kristiine, Lasnamäe ja Mustamäe. „Viimast aastat iseloomustabki Tallinnas kinnisvaraturu fookuse pöördumine kesklinnast mägedele. Kesklinna hinnatase on muutunud paljudele juba üle jõu käivaks. Samas kui otsitakse võimalust investeerimiseks, siis kesklinna piirkonnas on pikaajalised riskid paremini maandatud ja seda isegi tänase hinnataseme juures. Seetõttu jääb Tallinna kesklinn alati Eesti kõige magusamaks kinnisvarapiirkonnaks,“ iseloomustas Ayrer korteriturul toimuvat. Samas tõi Ayrer välja, et kesklinna ruutmeetrihind on linnaosadest ainsana järjest langenud neli viimast kuud.
Seotud lood
Tallinn on läbi tegemas suurt muutust.
Peatänava projekt, mis muudab südalinna jalakäijasõbralikumaks ja äriliselt atraktiivsemaks, on lõpuks taas päevakorras. See tähendab, et kesklinna kinnisvara saab uue väärtuse – ja just praegu avaneb haruldane võimalus omada äripinda, mis asub selle arengu südames.