13. jaanuar 2017

Läti haub kinnisvaramaksu reformi

Läti lipp
Autor: Raul Mee

Läti rahandusministeerium valmistab ette kinnisvaramaksu reformi, mis peaks aeglustama kinnisvaramaksu kasvu, kirjutab Äripäev.

Lätis kasutab progressiivset kinnisvaramaksu, mis sõltub elamispinna suurusest. Paljude variantide seas valis ministeerium netihääletusel olnutest mudeli, mis paneb ette maksu alandamise või üldse kaotamise, sõltuvalt deklareerivast isikust.

Ministeerium pakkus seejuures välja, et ühe inimese kohta on maksuvaba elamispind 30 ruutmeetrit ja saadab oma ettepaneku valitsusele ülevaatamiseks lähinädalatel.

Internetis ühiskondliku algatuse portaalis manabalss.lv koguti üle 12 000 hääle kinnisvaramaksu muutmiseks. Algatuse autorid tõid näiteid teistest Balti riikidest, kus on sarnases suurusjärgus minimaalpalk: Eestis on maamaks 0,2%*, Leedus 0,02%. Samas aga Lätis on maamaks 1,5% ning eluasememaks 0,3%. Ja naabritel ei ole eluasememaksu, rõhutasid üleskutse autorid.

Lätis on väiksemate eluasemete kinnisvaramaks keskmiselt 0,2 protsenti katastrisse kantud väärtusest, suurte korterite ja majade aastamaks on 0,4 protsenti katastriväärtusest.

*Maksuameti andmeil on Eestis maamaksumäär 0,1–2,5% maa maksustamise hinnast aastas. Maa-amet plaanib samas ulatuslikku maade ümberhindamist, mis toob kaasa maamaksu järsu tõusu teatud Eesti piirkondades, eelkõige Tallinnas ja Harjumaal (toim).

Jaga lugu
Kinnisvarauudised.ee toetajad:
Helen RootsKinnisvarauudised.ee juhtTel: 55 988 223
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 56 861 806