Väärtuspõhised notaritasud tunduvad ebaõiglased, kuid kinnisvaratehingutelt arvestatavad erinevad tasud doteerivad sotsiaalse eesmärgiga tehtavaid notaritoiminguid.

- Notar Priidu Pärna oma büroo uksel.
- Foto: Andres Haabu
Üheks oluliseks sissetuleku allikaks on notaritele praegu kinnisvaratehingutelt saadavad tasud, mida arvestatakse nii tehingusummalt, vana hüpoteegi kustutamiselt ja uue hüpoteegi seadmiselt, servituutidelt, hoonestusõiguselt, ostueesõiguselt ja muult.
Näiteks 280 000 eurot maksnud uusarenduse korteri ostul ulatus notari tasu koos käibemaksuga 2291 eurot, kirjutab notaritasude teemat lahkav ajakirjanik Piret Reiljan tänases Äripäevas.
Päris suurte tehingute, nagu näiteks ärihoonete ostu-müügi vormistamisel, lähevad notaritasud kordades kõrgemaks. Kehtiva seaduse kohaselt on üle 6 391 165 euro ulatuva tehinguväärtuse puhul notari tasu 5368,55 eurot + 0,02% tehinguväärtuse summast, mis ületab 6 391 165 eurot.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Fikseeritud tasudega on volikirjad, testamendid, ärakirjade ja allkirjade kinnitamised, abielu sõlmimised, apostilli panemised, pärimine, kooselulepingute tõestamine jne. Väärtusepõhised on aga enamik tehinguid või lepinguid, kus väärtus on lihtsalt määratav.
Notaritasude kujunemist selgitavad erinevad inimesed, sh läinud sügisel omanike keskliidu juhi ametisse valitud notar Priidu Pärna. Loe täispikka notaritasude lugu
siit.
Seotud lood
Elutsükli analüüs (LCA) on tööriist, mis aitab hinnata hoone keskkonnamõju selle „sünnist surmani“ – alates toormaterjalide kaevandamisest kuni lammutamise ja taaskasutuseni. Ehituses tähendab see näiteks seda, millist mõju avaldab betooni, terase või isolatsioonimaterjalide tootmine, transport, paigaldus ja hilisem hooldus meie kliimale.