• 14.02.17, 00:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Toompark: Tallinnas elupinda üle alles 20 aasta pärast

Tallinnas jääb rahvastiku vähenemise tõttu elamispinda üle alles 20-30 aasta pärast, sest siiani on elanikke lisandunud 4000-6000 inimest aastas, leiab kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark.
Tõnu Toompark
  • Tõnu Toompark
  • Foto: Äripäev
Äripäeva kinnisvarakonverentsi modereeriv Toompark andis Kinnisvarauudised.ee-le järgmise lühiintervjuu.
Millega võiks kinnisvaratehingutes asendada raha, kui raha kaotab järjest oma väärtust?
Ma ei tea nüüd, kas ma sellest küsimusest aru saan... Mulle teadaolevalt meil inflatsiooni praegu ei ole. St raha ei kaota väärtust, pigem praegu hoiab väärtust.
KINNISVARAKONVERENTSI KAVA
Kui tahad teada Äripäeva kinnisvarakonverentsi teemasid ja kes seal veel esinevad, vaata kava siit!
Vaevalt raha millegagi asendada saab. See ei ole tänapäevane, kui kinnisvara müüakse küttepuude, talvekartuli või tööga tasategemise eest. Küll see raha kinnisvara- ja muudesse tehingutesse jääb. Eriti veel seetõttu, et pangalaenud on hästi kättesaadavad ja eluasemelaenu võib nimetada erinevalt nt 2000ndate alguse luksuskauba asemel tänases keskkonnas jaekaubaks, mis on pea igaühele kättesaadav.
Millal on Tallinna ja Harjumaale oodata samasuguseid tühje kortermaju ning linnakuid, nagu on neid rahvastiku vananemise ja noorte väljarände tõttu tekkinud maapiirkondadesse?
Sellised majad on tänagi täiesti olemas, mis seisavad tühjana ja kus kodu otsivad ametlikke elanike asemel kodutud. Tõsi - see kinnisvara on hüljatud ainult ajutiselt, tavapäraselt perioodiks, mil menetletakse detailplaneeringut ja ehitusluba. Viimaseid ikka selleks, et vana majakökatsi asemele midagi uut ja ilusat ehitada.
Olukorras, kus lähimminevikus on Tallinnasse lisandunud 4000-6000 inimest aastas, ei ole kinnisvara hülgamine Tallinna probleem. Pikemas perspektiivis peaks rahvastikuprognooside alusel tänase 445 000 elaniku asemel olema Tallinnas siiski ligikaudu 400 000 elanniku. Seda prognoosi uskudes tuleb tõdeda, et ühel hetkel jääb tõepoolest Tallinnas eluruume üle. Selle ajani võiks tänasest 20-30 aastat minna. Eks esimesi märke sellest näeme Harjumaa linnade baasilt, kuhu elanike arvu kukkumise ja eluruumide tühjenemise trend varem jõuab.
Kui palju tõstaks kinnisvara hindu see, kui ühendada kõik Eesti kohalikud omavalitsused ja nimetada liitomavalitsus Tallinnaks?
See oleks tõepoolest ahvatlev võimalus igal kinnisvaraomanikul tõdeda, et tema vara asub kui mitte Tallinna kesklinnas, siis vähemalt Tallinna äärelinnas. Ei tea, kas kesklinn oleks siis Paide? Aga see siiski on erandlik, kuid siiski mitte olematu juhus, et omavalitsuse või piirkonna piir määrab kinnisvara väärtust.
Erinevaid avaliku sektori, kinnisvaravahenduse, -turunduse, -arendamise ja müügiga seotud ameteid pidanud Toompark on kinnisvaravaldkonnaga kokku puutunud alates möödunud sajandi lõpust. Viimase 10 aasta jooksul on Toompark keskendunud kinnisvaraturu analüüsimisele ja arendajate-finantseerijate-omanike konsulteerimisele. Ta on kirjastanud 10 kinnisvaravaldkonna käsiraamatut.
“Võin julgelt öelda, et olen inimene, kes uurib Eesti elamispindade turgu kõige põhjalikumalt,” võtab Toompark oma praegused tegemised kokku.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 17.04.25, 15:02
LEED-sertifikaat Avalon Plaza elamuarenduses: mis kasu toob see ostjale ja investorile?
Üha rohkem ostjaid ja investoreid hindab tänapäeva kinnisvara puhul lisaks asukohale ja ruutmeetritele ka hoone jätkusuutlikkust, energiatõhusust, elukeskkonna kvaliteeti ja mugavust. Üks peamisi kvaliteedi ja jätkusuutlikkuse sümboleid on rohesertifitseerimine. LEED-sertifikaat – maailmas üks tunnustatumaid rohehoonete kvaliteedimärke – on Põhjamaades juba tavapraktika.

Hetkel kuum

Arendamine on pikk ja vaevarikas töö.
Uudised
  • 07.05.25, 06:30
4 eksperti: uusarendustes nõutakse enim just neid eluasemeid
Siin on mõtteainet üksjagu. Liiati muutjaid on üsna mitu.
LVM Kinnisvara tegevjuht Ingmar Saksing osutab üürituru kurvale vastuolule.
Suur lugu
  • 30.04.25, 06:45
Elukondlik üüriturg on kännu taga kinni - nuta või naera
Eluasemearendus ja -turg söövad endil jalgu alt - ees on pikk ja valuderikas kümnend
Everaus Kinnisvara asutaja ja tegevjuht Janar Muttik tegi tõsised liigutused.
Suur lugu
  • 23.04.25, 14:31
Kinnisvaraarendaja vaatab peeglisse - pilt on karm
Ahnuse kättemaks on valus. Näiteks Everaus Kinnisvara koondas ehitajad. Siin vormub arendusvaldkonna tulevik, mis ei ole kõigile jõukohane.
Tallinna linnaplaneerimise abilinnapea Madle Lippus ja Reterra Estate tegevjuht Reigo Randmets.
Saated
  • 01.05.25, 13:00
Planeeringu menetlemisel jätab omavalitsus seaduse täitmata
Sinna idapoole valglinnastub Tallinn nüüd aina enam.
Uudised
  • 02.05.25, 11:45
Tallinn valgub laiali idasuunas
Tallinna lõuna-, eriti läänesuund muutub elitaarsemaks ja kallimaks
Esimesed mereäärsed korterid valmisid nüüd kevadel.
Uudised
  • 07.05.25, 08:00
GALERII: Scandiumi Marienholm võtab kuju
Vaata põnevaid vaateid! Arenduse I etapist on müüdud üle poole.
Selgus aprilli uute kodude müüjate esikolmik
Uudised
  • 06.05.25, 06:45
Selgus aprilli uute kodude müüjate esikolmik
3D-visuaal Avalon Plaza välisvaatele
  • ST
Sisuturundus
  • 17.04.25, 15:02
LEED-sertifikaat Avalon Plaza elamuarenduses: mis kasu toob see ostjale ja investorile?

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele