5. september 2017
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kinnisvarafirmade maksehäires võlad kasvavad

Foto: Pixabay
Enim torkab silma ehitussektori ligi neljakordne ja kinnisvaraalase tegevuse 3,2-kordne maksehäirete summade kasv 2017. aasta esimeses pooles, hoiatas Creditinfo.

Hüppelise 35,6%-lise tõusu tegid maksehäirete ehk ettevõtete omavahelised võlasummad, jõudes 32,7 miljoni euro tasemele. Samas mediaankeskmine maksehäire summa, 932 eurot, jäi eelmise aasta tasemele.

„Kui vaadata ettevõtete sektori suuremaid laenuportfelle, kasvavad need kõige kiiremini kutse- ja tehnikaalases tegevuses, ehituses, kaubanduses ning veonduses ja laonduses,“ kommenteeris Tõnu Mertsina Creditinfo blogis. Kõige suurem laenukoormus on endiselt kinnisvaraalases tegevuses, mille osakaal ettevõtete laenuportfellist on lausa 40%.

”Ehitussektoril on pikemat aega olnud säästuajad, kus on praktiseeritud ka tellimuste saamiseks alapakkumisi, kommenteeris Nordea Eesti peaanalüütik Tõnu Palm. Ehitustellimused ja hinnad on alles nüüd pööranud kasvule ja seetõttu ei ole tulemused maksekäitumisele veel positiivset mõju avaldada jõudnud.

Maksuvõlgade summad ehk ettevõtete võlad riigi ees kasvasid aastaga 7,5% ning moodustasid kokku 37,2 miljonit eurot. Maksuvõlgade suurenemine toimus enim finants- ja kindlustustegevuses (3,5 korda), veondus ja laondussektoris (65,5%) ning ehitussektoris (26,5%). Mediaankeskmine maksuvõla summa on tõusnud 2768 euroni, mis on viimase viie aasta kõrgeim.

Võlasummade kasvu taustal võlgadega ettevõtete arvus suuri muutusi ei ole toimunud. Maksehäiretega ettevõtteid oli 2017. aasta esimesel poolel pea sama palju kui aasta varem, 2,7% ehk 2120 aktiivset ettevõtet. Maksuvõlgadega ettevõtete osakaal on vähenenud 5,3%-ni ehk riigile on võlgu 4257 aktiivselt tegutsevat Eesti ettevõtet.

Kõrge krediidiriskiga ettevõtteid on Eestis 2017. aasta augusti seisuga vaid 11,1%, mis on viimase kolme aasta madalaim näitaja. Aktiivse konkurentsi tingimustes võiks näitajat pidada heaks, kui see jääb 12-15% piiridesse.

Ettevõtete maksekäitumise statistika põhineb Creditinfo Eesti AS krediidihinnangute, ametliku maksehäireregistri ning maksu- ja tolliameti andmetel. Valimi suuruseks on 79618 aktiivselt tegutsevat Eesti ettevõtet.

Ettevõtete maksekäitumise informatsiooni esitleb Creditinfo juba üheksandat aastat, sagedusega kaks korda aastas.

Liitu Kinnisvarauudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Kinnisvarauudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Siim SultsonKinnisvarauudised.ee juhtTel: 53330 651
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 5123 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51990 655
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58361 474