Tartu linn jagab esmakordselt toetusi miljööväärtusega kahekordsete puukuuride restaureerimiseks või uue puukuuri püstitamiseks. Toetatakse ka majade restaureerimist.

- Ajaloolised hooned ootavad detailide taastamist.
- Foto: Pixabay
Kinnisvaraomanikud peavad restaureerimistoetuse taotluse esitama hiljemalt 1. märtsiks, teatas linnavalitsus.
Tänavusest linna eelarvest on restaureerimistoetusteks miljööväärtuslikele aladele ette nähtud arhitektuursete detailide restaureerimiseks või taastamiseks ning kahekordsete puukuuride remontimiseks või püstitamiseks kokku 40 000 eurot.
Detailide toetust saab taotleda miljööaladel asuvate või miljööväärtusega üksikobjektidena kaitse alla võetud enne 1944. aastat ehitatud hoonete arhitektuursete originaaldetailide restaureerimiseks ja detailide taastamiseks.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Toetust antakse järgmiste arhitektuursete detailide restaureerimiseks: aknad, välisuksed, nende piirdelauad ja luugid, fassaadikaunistused, varikatused, verandad, rõdud, trepid, katusetornid, erkerid, korstnapitsid, dekoratiivsed piirdeaiad jms.
Kõrgeim võimalik toetuse määr on 50% töö kuludest ja maksimaalne toetuse summa ühe taotleja kohta on detailidele 3200 eurot ja kuuridele 5000 eurot. Toetus makstakse välja pärast tööde valmimist.
Alustuseks tasub kinnisvaraomanikel veenduda, kas hoone on ehitatud enne 1944. aastat ning kas hoone või kuur on üldplaneeringuga määratud miljööväärtuslikuks.
Seotud lood
Elutsükli analüüs (LCA) on tööriist, mis aitab hinnata hoone keskkonnamõju selle „sünnist surmani“ – alates toormaterjalide kaevandamisest kuni lammutamise ja taaskasutuseni. Ehituses tähendab see näiteks seda, millist mõju avaldab betooni, terase või isolatsioonimaterjalide tootmine, transport, paigaldus ja hilisem hooldus meie kliimale.