Kutsusime Grant Thornton Balticu Baltikumi riskijuhtimisteenuste valdkonna juhi Siiri Antsmäe tänavusele Äripäeva kinnisvarakonverentsile rääkima, mida tellija, ostja või üürnikuna tarkade majade juures täheele panna ning kontrollida, et vähendada turvariske.

- Siiri Antsmäe
- Foto: Tõnis Elling, Grant Thornton Rimess
Targa maja lahendused on sageli innovaatilised, ütleb Antsmäe. Iga innovatsiooni juures ja eriti IT-tehniliste lahenduste korral on oluline lahenduse testimine ja talitluspidevuse tagamine, sest tark maja – see on infotehnoloogilised lahendused, mis juhivad meie kodu või kontori valgustust, kütet, signalisatsiooni, suitsu- ja vinguandureid, turvasüsteeme võrgus ning need kõik on hallatavad kas läbi arvuti või nutiseadme.
IT-rakenduste arenduse korral peame kõrgeks riskiks sageli, et arendaja on jätnud süsteemi nn „tagaukse“ või süsteemse vea, mille kaudu on võimalik kas süsteemi mõjutada või ära kasutada. Targa maja lahendused on samuti IT-lahendused, mille korral peaks küsima samu küsimusi, mida iga teise IT-süsteemi arendamisel. Samuti tuleb ka siin mõelda targa maja töödeldavate isikuandmete kaitsele. Kuid on ka teisi riske, mis targas majas kontorit või kodu omades tuleb kõigil osapooltel läbi mõelda.
Ettekande raames käsitleme riskiahelat arendaja – ehitaja - kinnisvara hindaja – hoone halduri ja ostja vaatest.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Grant Thornton Balticu Baltikumi riskijuhtimisteenuste valdkonna juhil Siiri Antsmäel on pikaajaline siseauditi juhi kogemus avalikust sektorist ning ta on läbinud siseaudiitorite koolitaja programmi. Siiri on alates 2007. aastast koolitanud nii raamatupidajaid kui ka siseaudiitoreid. Koolitajana on ta koostööd teinud Siseaudiitor.ee, Raamatupidaja.ee, Äripäeva ja paljude teiste koolituste korraldajatega. Siiri sooritas ingliskeelse CGAP eksami 2011. a suvel ning CIA eksami viimase mooduli 2016. a kevadel.
Seotud lood
Elutsükli analüüs (LCA) on tööriist, mis aitab hinnata hoone keskkonnamõju selle „sünnist surmani“ – alates toormaterjalide kaevandamisest kuni lammutamise ja taaskasutuseni. Ehituses tähendab see näiteks seda, millist mõju avaldab betooni, terase või isolatsioonimaterjalide tootmine, transport, paigaldus ja hilisem hooldus meie kliimale.