2018. a sai Eestis statistikaameti andmetel kasutusloa kokku 6472 eluruumi. Aastataguse ajaga võrreldes suurenes valminud ehk kasutusloa saanud eluruumide arv 10% võrra. Viimase viie aasta jooksul on eluruumide valmimine soodsate turutingimuste abil hooga kasvanud.

- Eestimaalased eelistavad suuremaid elupindu
- Foto: Pixabay
Valminud eluruumide arvust suurim osakaal on 4-toalistel eluruumidel. Neid oli 2018. a valminud eluruumidest 29%. 4-toaliste eluruumide suur osakaal on ühest küljest märk jõukuse kasvust Eestis. Teisalt viitab suuremate eluruumide valmimise suurem osakaal enamate ühepereelamute, paarismajade ja ridaelamute valmimisele.
Jätkuvalt on suur osakaal 2-toalistel eluruumidel. 2-toalisi eluruume valmis 2018. a 28% kogu eluruumide arvust. 2-toaline eluruum on likviidne kaup, mis sobib hästi nii koduostjale kui näiteks ka üüriinvestorile.
Üllatavalt on kogu valminud eluruumide arvu kasvu juures 2018. a valminud aastatagusest 5% vähem 1-toalisi eluruume. Ühetoaliste korterite osakaal kogu valminud eluruumide arvust oli 2018. aastal 5%.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Ühetoaliste eluruumide vähemat valmimist saab põhjendada näiteks Tallinna parkimisnormidega, mille tõttu on väikeste korterite ehitamine oluliselt piiratud. Teisalt on turul pakkumises mikrokorterid, mis on valdavalt mitteeluruumid ning seetõttu ei ole siinses statistikas kajastatud. Mikrokorterid konkureerivad 1-toaliste korteritega ja täidavad sama nõudluse nišši.
Seotud lood
Elutsükli analüüs (LCA) on tööriist, mis aitab hinnata hoone keskkonnamõju selle „sünnist surmani“ – alates toormaterjalide kaevandamisest kuni lammutamise ja taaskasutuseni. Ehituses tähendab see näiteks seda, millist mõju avaldab betooni, terase või isolatsioonimaterjalide tootmine, transport, paigaldus ja hilisem hooldus meie kliimale.