• 18.02.20, 14:38
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Millal tuleb ehitise kasutusloa eest maksta 500 eurot riigilõivu?

Kuigi paanika kasutuslubadeta hooneomanike trahvimise ümber vaibus 2020. aasta saabumisega, on ehitisregistri korrektsed andmed hädavajalikud näiteks hoonete ohutuse hindamiseks, kirjutab Audium OÜ dokumendihalduse projektijuht Kaili Tamm, kes annab märtsikuus kinnisvaradokumentatsiooni teemal veebiseminari.
Millal tuleb ehitise kasutusloa eest maksta 500 eurot riigilõivu?
  • Foto: Pixabay
Tõepoolest - Ehitusseadustiku ja planeerimisseaduse rakendamise seaduse §26 järgi korrastati ehitisregistri andmed 2020. aasta 1. jaanuariks. Selleks kuupäevaks ehitise andmete puudumine registrist, aga ei tõenda, et ehitis on ebaseaduslik.
Nüüd on vaibunud ka jutud 500-eurosest trahvist. Kordame üle, et 500 eurot ei ole trahv selle eest, et ehitis ei ole ehitisregistris või on nii-öelda kasutusloata. See on riigilõiv ebaseaduslikult ehitatud hoone registrisse kandmise menetlemise eest.
Seega ei nõua ükski kohalik omavalitsus üheltki ehitise omanikult kasutusluba ega sunni tasuma 500 eurot alates 01. jaanuar 2020.a.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Millal riigilõivu maksta tuleb?
Oluline on, et 500 eurot riigilõivu tasub ehitise omanik, kui hakkab taotlema kasutusluba hoonele, mis on ehitatud nii-öelda õigusliku aluseta. Ebaseaduslik on vaid selline ehitis, mis on ehitatud ilma vastava loata ajal, kui loa olemasolu oli nõutav. Näiteks enne 1995. aasta 22. juulit reeglina seda ei nõuet ette ei olnud nähtud.
Näiteks kui on tegemist vana talumajaga, kus pärast 1995. aastat ei ole midagi juurde ega ümber ehitatud, aga ehitisregistris ehitist ei ole või andmed on puudulikud, kannab kohalik omavalitsus hoone registrisse andmete esitamise teatise alusel. Ja see on ehitise omanikule tasuta, see tähendab riigilõivuta.
Kui aga näiteks sellele samale talumajale on eelmisel aastal juurde ehitatud 30. m2 saunamaja ja sellest pole eelnevalt kohalikult omavalitsuselt seadusest tulenevat luba küsitud, on tegemist ebaseadusliku ehitisega. Selle hoone niinimetatud seadustamiseks tuleb menetlemisel tasuda riigilõiv 500 eurot. Samuti on kehtiva seaduse järgselt ebaseaduslik, kui kavatsetakse kohalikku omavalitsust teavitamata hoonesse lisaküttena paigaldada õhksoojuspump või vahetada katusekatte materjali (näiteks niinimetatud eterniitkatuse asemel sileplekk-katus).
Et olla kindel plaanitava ehitustöö seadusekuulekas toimetamises, on kasulik alati enne ehitustööde alustamisest küsida kohalikust omavalitsusest järele kuidas seda on õige teha. Milliseid dokumente vormistada, millises vormis ja kas tuleb tasuda ka riigilõiv.
Mitte lihtsalt kiusuks
Ehitiste omanikele teadmiseks veel, et kohalikul on omavalitsusel ehitusseadustiku kohaselt juba 01.07.2015.a (mitte alates 01. 01. 2020) õigus omavolilise ehitustegevuse puhul sekkuda- nõuda ehitise omanikult selgitusi, vastavat ehitusdokumentatsiooni ja ehitise nõuetele vastavusse viimist. Juhul, kui omanik ei tee koostööd kohaliku omavalitsusega või keeldub ettekirjutuste täitmisest, on õigus määrata ka sunniraha. Kuid seda ei tohi segi ajada ülalmainitud 500 eurose riigilõivuga.
Ehitamise kooskõlastamine kohaliku omavalitsusega ei ole pelgalt riiklik sund. Eesmärk (Ehitusseadustikus tulenevalt) on soodustada jätkusuutlikku arengut ning tagada ohutus, ehitatud keskkonna eesmärgipärane toimivus ja kasutatavus.
Ja ehitusregistri talituse sõnul - ehitisregistri korrektsed andmed on hädavajalikud näiteks hoonete ohutuse hindamiseks ja selleks, et langetada õigeid otsuseid kütte-, vee- või kanalisatsioonitrasside rajamisel või prügiveo korraldamisel. Ka selleks, et kiirendada ehitustegevust ja vähendada sellest tulenevat ebamugavust (nagu pikalt suletud teed või lõhutud taristu). Niisamuti hoonete ostu-müügi tehingutes informatsiooni kogumiseks. Seetõttu on andmete korrastamine registris väga oodatud. Kuid riik ei ole andmete korrektsuse nõude tagamiseks ette näinud rahalisi sanktsioone.
TULE 18. MÄRTSIL VEEBISEMINARILE "Kuidas vältida ohukohti kinnisvaradokumentide vormistamisel?"
Kuidas oma kinnisvara dokumendid korda saada? Veebiseminaril tehakse kõik puust ja punaselt selgeks!
Kogu info ja registreerimisvormi leiad SIIT.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 19.05.25, 15:00
Millerhawk vähendas hoone süsiniku jalajälge kolmandiku võrra – ilma lisakuluta
Elutsükli analüüs (LCA) on tööriist, mis aitab hinnata hoone keskkonnamõju selle „sünnist surmani“ – alates toormaterjalide kaevandamisest kuni lammutamise ja taaskasutuseni. Ehituses tähendab see näiteks seda, millist mõju avaldab betooni, terase või isolatsioonimaterjalide tootmine, transport, paigaldus ja hilisem hooldus meie kliimale.

Hetkel kuum

Senisest veelgi rohkem betooni, terast, klaasi ja klantsi ei muuda pilti paremaks. Vaja on tundlikumat kvaliteeti ja avatumat vaadet.
Suur lugu
  • 27.06.25, 06:30
Kinnitage turvarihmad - Eesti kinnisvaraarendus hakkab nihestuma
See teema puudutab aina enam eluasemeid, nende kättesaadavust ja linnaruumi. Rida nimekaid eksperte võtab olukorra osadeks
Hans H. Luik.
Uudised
  • 27.06.25, 08:45
Esinduslik GALERII: Hans H. Luik sai Pirita arenduse valmis
Vaata, kes kõik seal olid ja mida nad tegid
US Real Estate’i Rotermanni ja Artiuse ärijuht Julius Stokas (Foto: US Ral Estate).
Uudised
  • 27.06.25, 12:12
Ärikinnisvaraturult on kadunud fikseeritud üürilepingud
https://www.kinnisvarauudised.ee/raadio/episood/arikinnisvaraturult-on-kadunud-viieks-aastaks-fikseeritud-uurilepingud
Arco Vara tipphindaja läks tööle konkurendi juurde
Uudised
  • 01.07.25, 17:02
Arco Vara tipphindaja läks tööle konkurendi juurde
Ärikvartali tööd valmivad etapiviisiliselt 2026. aasta alguseks ning täismahus suveks 2026 (Visuaal: HG Arhitektuur OÜ).
Uudised
  • 30.06.25, 13:45
EKE hakkab rajama Hipodroomile oma ärikvartalit
Ehitustöödega alustatakse kohe
Aadressil Saha tee 18 asub Maag Foodi peakontor (Foto: Maag Foods).
Uudised
  • 30.06.25, 10:20
Colliers ja What If aitavad toidutootjal luua Loo keskust
Titaniumi kinnisvaraportfelli haldur Siim Rosenthal osutab tõsistele ohukohtadele (Foto: Titanium).
Uudised
  • 02.07.25, 06:45
Jäik planeering läheb kalliks maksma ja peletab kinnisvarainvesteeringud
Vaata, mida büroode vakantsuse kasv toob kaasa omakorda
Koplipere ärilaod valmivad septembris 2025. Foto: Millerhawk
  • ST
Sisuturundus
  • 19.05.25, 15:00
Millerhawk vähendas hoone süsiniku jalajälge kolmandiku võrra – ilma lisakuluta

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele