Olukorras, kus laenu võtmine on kallinenud, üürikorterite tootlus kadunud ning varade väärtused langevad, on õige investeeringuobjekti leidmine omaette kunst, räägib Pindi Kinnisvara juhatuse liige ja hindamisvaldkonna juht Andres Teder.
Pindi Kinnisvara juhatuse liige ja hindamisvaldkonna juht Andres Teder soovitab raha paigutada varadesse, millel on varjatud kasulikkus.
Foto: Karli Saul
„Kinnisvarale annab väärtuse selle kasulikkus. Mida kasulikum vara on, seda kõrgem on hind. Vahepealsetel tõusuaastatel ei pööratud kasulikkuse suurendamisele erilist tähelepanu, sest piltlikult öeldes tootis kõik kasumit. Täna aga enam mitte,“ ütles ta.
Kinnisvaraturul puudub arusaam, mis seal tegelikult toimub - valitseb olukord, kus ostja ja müüja jälgivad, kummal on närvid rohkem pingul ja kes esimesena alla annab, tõdeb Redgate Capitalis tööd alustanud senine SEB privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel.
Ida-Virumaal Jõhvi linnakeses on vanast räämas ühiselamust hiljaaegu saanud 96 korteriga renoveeritud ja värske välimusega üürimaja. Kinnisvaraarendaja Jelisei Lokotar ja tema meeskond plaanivad üürimajaga teenida aastas 35protsendilist üüritootlust.
Investor Janar Saviir asus kinnisvara arendama väikeasulates läbi juhuste jada. Kõikide muude varaklassidega võrreldes oli kinnisvara mehe silmis lihtsalt, noh … käegakatsutav, muigab ta.
Professionaalsete investorite osakaal on elukondlikul üüriturul järjest suurenenud. Kõrge intressikeskkond lihtsalt kiirendab seda trendi. Teisalt praegune väikeinvestorite tagasitõmbumine Eestis on ajutine.
Elutsükli analüüs (LCA) on tööriist, mis aitab hinnata hoone keskkonnamõju selle „sünnist surmani“ – alates toormaterjalide kaevandamisest kuni lammutamise ja taaskasutuseni. Ehituses tähendab see näiteks seda, millist mõju avaldab betooni, terase või isolatsioonimaterjalide tootmine, transport, paigaldus ja hilisem hooldus meie kliimale.