Alates 2024. aasta jaanuarist kehtima hakkav 22-protsendiline käibemaksumäär mõjutab inimeste laenuvõimekust mitmeti. Coop Panga kodulaenude äriliini juht Karin Ossipova selgitab, mis ootab ees.

- Coop Panga kodulaenude äriliini juht Karin Ossipova osutab, et mida kõrgema hinnaga on kinnisvara, seda kättesaamatumaks muutub see paljude inimeste jaoks.
- Foto: Ardo Kaljuvee
Ühest küljest kergitab käibemaks ostetava kinnisvara hinda, teisalt kasvavad ka muud püsikulud, näiteks kulud veele, küttele või ostukorvile, mida laenuvõimekuse arvutamisel samuti arvestatakse.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Keerulised ajad ja järjest tõusev intress on pannud tarbijaid küsima, kas kasulikum oleks kodulaen tervenisti või kasvõi osaliselt varem tagasi maksta?
Kuigi laenuga ostetud kodust loobumist üritavad vältida nii kinnisvara ostjad kui ka pangad, esineb aegajalt olukordi, kus laenuvõtja satub makseraskustesse ja tuleb kaaluda kodu müüki. Coop Panga kodulaenude äriliini juht Karin Ossipova selgitab, millised on sellises olukorras kasulikumad valikud.
Üha rohkem ostjaid ja investoreid hindab tänapäeva kinnisvara puhul lisaks asukohale ja ruutmeetritele ka hoone jätkusuutlikkust, energiatõhusust, elukeskkonna kvaliteeti ja mugavust. Üks peamisi kvaliteedi ja jätkusuutlikkuse sümboleid on rohesertifitseerimine. LEED-sertifikaat – maailmas üks tunnustatumaid rohehoonete kvaliteedimärke – on Põhjamaades juba tavapraktika.