Eesti ettevõtjate hinnangul on laenusaamise võimalused paranenud
Tõenäoliselt võib paranemist seostada eelkõige intressimäärade langetamise, aga ka majanduslanguse peatumisega. Hinnang on paranenud kõigi tegevusalade puhul, kuid eriti kinnisvarasektoris, kirjutab Eesti Panga ökonomist Taavi Raudsaar.
Eesti ettevõtete ja majapidamiste ligipääs pangalaenudele on valdavalt hea. Seda tõestavad nii Euroopa keskmisest tunduvalt kiirem laenukasv kui ka küsitlusandmed. Ettevõtete hinnang laenukeskkonnale paranes möödunud aasta lõpus märkimisväärselt.
Alates 2023. aastast on riik suunanud korterelamute rekonstrueerimisse ligikaudu 275 miljonit eurot Euroopa fondide raha. Praeguseks on Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus (EIS) teinud sellest summast rahastusotsuseid mahus 227 miljonit eurot. See toob elamistingimuste olulise paranemise hinnanguliselt ligi 32 000 inimesele.
Külgsuunas liikuval kinnisvaraturul tegutsevad taaskord üsna aktiivselt flippijad, kes noolivad kindlat tüüpi kortereid, mis juba kuu või kahe pärast tihti müüki tagasi paisatakse.
Elutsükli analüüs (LCA) on tööriist, mis aitab hinnata hoone keskkonnamõju selle „sünnist surmani“ – alates toormaterjalide kaevandamisest kuni lammutamise ja taaskasutuseni. Ehituses tähendab see näiteks seda, millist mõju avaldab betooni, terase või isolatsioonimaterjalide tootmine, transport, paigaldus ja hilisem hooldus meie kliimale.