Vastuolud ehitisregistriga võivad koduomanikule maksta tuhandeid eurosid, ohustada kindlustuskaitset ja raskendada laenu saamist, kirjutab Coop Panga kodulaenude äriliini juht Karin Ossipova.

- Coop Panga kodulaenude äriliini juht Karin Ossipova.
- Foto: Sergei Zjuganov
Paljud koduomanikud investeerivad oma kinnisvarasse aega ja raha, et see oleks mugavam, kaunim ja väärtuslikum. Selleks vahetatakse katuseid, paigaldatakse kütteseadmeid ja päikesepaneele, ehitatakse välja pööninguid, ühendatakse ruume ning vahetatakse tubade asukohti. Sageli ostetakse ka kodusid, milles on sarnased muudatused teinud eelmine omanik.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kodulaenude väljastamisel arvestavad pangad väga paljude erinevate asjaoludega alates laenutaotleja finantskäitumisest kuni ostetava kinnisvara korrektse dokumentatsioonini. Ikka ja jälle tekib inimestel selle viimasega seoses küsimus, kas pank annab eluasemelaenu kinnisvara ostmiseks, millel puudub kasutusluba. Jah, annab, kuid see sõltub asjaoludest, selgitab Swedbanki laenude valdkonnajuht Anne Pärgma.
Kätte on jõudnud kevad, mis on parim aeg suvila omandamiseks. Selleks, et kogu protsess oleks murevaba, peab kõige muu kõrval arvestama ka mõnede juriidiliste nüanssidega, selgitab ELUM Kinnisvara maakler ja jurist Irina Surmai.
Kui uus arendusprojekt on kavandatud kinnistule, mille osaks on lammutamisele kuuluv või juba lammutatud korterelamu, tuleb arvestada täiendava ajakuluga, mis võib kuluda korteriühistu likvideerimisele, kirjutab Advokaadibüroo RASK ehitus ja kinnisvara valdkonna kaasjuht Marina Lapidus.
Euroopas on eluasemekriisist räägitud juba enam kui kümme aastat. Eestis ei ole selle probleemi tegelik ulatus aga endiselt otsustajate teadvusesse jõudnud, ehkki märgid on ilmselged, tõdes Äripäeva kinnisvaraarenduse konverentsil esinenud advokaadibüroo RASK partner ja vandeadvokaat Ramon Rask.
Kinnisvarahindade tõustes ja ettevõtete kontorivajaduste muutudes otsitakse üha nutikamaid viise uute vajadustega kohanemiseks. Hästi läbimõeldud sisekujundus võib muuta isegi vähesed ruutmeetrid funktsionaalseks ja inspireerivaks ruumiks. Vestlesime IKEA ärikliendiosakonna juhi Kärilin Kuhlapiga, et uurida, kuidas luuakse sisekujunduslahendusi üürikorteritesse ja mitmeotstarbelistesse kontoritesse. Samuti arutasime, miks on levinud, kuid ekslik arvamus, et sisekujundus on väikese või keskmise suurusega ettevõtete jaoks liiga kallis.