• 14.09.16, 16:48
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Päikeseenergia sobib igasse kodusse!

Päikeseelekter on viimastel aastatel üle maailma muutunud üha konkurentsivõimelisemaks energiatootmise liigiks tavapäraste energialiikide kõrval. Ka Eestis on huvi PV- ehk Photovoltaic-süsteemide vastu väga suur ja aasta-aastalt suureneb ka kohalik paigaldusvõimsus, sest tasuvusaeg parimatel juhtudel jääb tänaste energiahindadega isegi alla kümne aasta.
Päikeseenergia sobib igasse kodusse!
  • Foto: Sigmasystems
Nagu tehnikaga ikka, on ka selles vallas kiire areng ja see kindlasti lükkab paljude inimeste ostuotsust edasi, arvates, et küll varsti on hind veel soodsam või tulemas on murranguliselt võimsam paneel. Tõepoolest muutuvad päikesepaneelid tasapisi nimivõimsuses võimsamaks ja nende efektiivsus tõuseb, ent siin tuleks kindlasti arvestada ka seda, et igal uuel tootel on ka kallim hind. Üldjuhul see n-ö kõige-kõigem ei sobi kliendile, kes ootab kiireimat tasuvust, sest uue ja võimsama mudeli mõnevõrra suurem tootlikkus ei korva selle palju kõrgemat hinda.
Seega on päikeseelektrisüsteem mõistlik investeering nii kodu- kui ka ärikliendile, kui süsteem on dimensioneeritud vastavalt vajadusele. Optimaalse võimsusega süsteemi projekteerimiseks on vaja teada kliendi elektri tarbimist. Seejärel tuleks hinnata võimalikku paigalduskohta ja valida sobilikud süsteemi komponendid. Õigesti dimensioneeritud ja välja ehitatud PV-süsteem fikseerib energiahinnad pikkadeks aastateks.
Tihtipeale tekib erakliendil küsimus, milline paneel sobiks hoonega ega tunduks kui võõrkeha katusel või fassaadil. Hea uudis on see, et olenevalt tehnoloogiast (polükristall või monokristall) on võimalik valida PV-paneeli ja paneeli raami tooni (sinine-alumiinium või must-tume ehk nn full-black). On olemas veel ka punakat, rohekat jm tooni paneele. Üsna tihti jääb valik ühtlaselt tumedatele paneelidele, mis küll mõnevõrra kallimad, kuid visuaalselt ei tohi kodu välisilme kannatada. Äriklientide seas see väga tähtis ei ole, sest paneelid üldjuhul silma ei paista, kui need paigaldada suurtele lamekatustele.
Kui tasuv on siiski päikeseenergia?
Päikesepaneelid toodavad elektrit päevasel valgel ajal. Mida suurem on päikese valguskiirgus, seda suurem on tootlikkus. Tavaliselt dimensioneeritakse paneelide võimsus (Wp või kWp) umbes 20% üle, võrreldes inverterite võimsusega (kW). Näiteks 10 kW inverter ja 48 x 260 Wp paneeli (12,48 kWp) annab väga hea tulemuse. See tuleneb sellest, et paneelide tipuvõimsus (Wp või kWp) antakse Standard Test Conditions’i (STC) tingimustes:
õhumassi indeks 1,5päikesekiirgus 1000 W/m²paneeli pinnatemperatuur 25 °C
Teisisõnu kuni 260 W on 260 Wp päikesepaneel võimeline hetkelist võimsust välja andma, kui atmosfääri tingimused on vastavad. Eesti keskmine päikesekiirgus 1 m² kohta on 900–1000 W ja atmosfääri tingimused vastavad STC-le suurel osal kevadistel päevadel. Samuti lühematel ajahetkedel suvisel ajal, näiteks ere päike pärast vihmasadu, mis jahutas paneelide pinna maha. Ülejäänud osal aastast on üks olulisi tipuvõimsust mõjutavaid tegureid üldjuhul kaugel sobilikust ja väljundvõimsus selle võrra väiksem (talvel on pinnatemperatuur sobilik, kuid päikesekiirgust on vähe ja suvel on kiirgus piisav aga pinnatemperatuur on oluliselt kõrgem). Elektri tootmine tipuvõimsusega ei ole suures osas Lääne- ja Lõuna-Euroopas terve aasta vältel üldse võimalik. Just need igati sobilikud klimaatilised tingimused kevaditi tagavad Eesti keskmiseks tootlikkuseks 900–1000 kWh aastas iga paigaldatud kWp kohta, mis on sama tootlikkus näiteks Saksamaaga võrreldes. Siit aga tuleb ka põhiline erinevus – tootlikkus Eesti tingimustes ei ole nii ühtlaselt kuude peale jaotatud ja ligi 90% toodetakse perioodil märts-oktoober.
Kui kliendi päevane elektritarbimine ei ole kuigi suur, siis selleks on olemas abinõu – AC ELWA Austria tootjalt MYPV. Seadme näol on tegemist omatarbimist maksimeeriva lahendusega juba välja ehitatud PV-süsteemile:

Hetkel kuum

Energiamõõtja fikseerib ära, kuidas elektrienergia majas liigub ja kui see hakkab võrku tagasi müügiks liikuma ehk omatarbimine on kaetud, lülitub sisse elektriküttekeha just selle võimsusega, mis parasjagu üle jääb (üks seade kuni 3kW). Küttekeha võib paigaldada kas akupaaki või boilerisse, sõltuvalt hoone spetsiifikast. Tegemist on antud hetkel soodsaima alternatiiviga toodetud elektrienergia salvestamiseks, sest akude hind on veel kõrge.
Tartumaal asuva teraviljahoidla katusele on paigaldatud 198 tk 270 Wp päikesepaneele, mis teeb paneelide tipuvõimsuseks 53,46 kWp. Paigaldatud inverterite võimsus on 2 x 25 kW. Jaama arvutuslik tootlus aastas on umbes 48 200 kWh:
Tabel tootluse ja tarbimisega teraviljahoidla näite põhjal. Aluseks on võetud 2015. aasta energiatarbimine kuude lõikes.
Antud jaama elektritoodang kulub peaaegu 100% ulatuses omatarbimise katmiseks, mis tagab kiireima investeeringu tasuvuse, kuna selle võrra jääb võrgust ostmata kallis elektrienergia (elektrihind, ülekandetasud, maksud).
Näide tehtud tööst:
Teraviljahoidla Tartumaal
  • Teraviljahoidla Tartumaal
SigmaSystems OÜ tegutseb taastuvenergia sektoris alates 2013. aastast, pakkudes peamiselt päikeseenergia ja soojuspumpade lahendusi. Ettevõte on Eesti Päikeseelektri Assotsiatsiooni (EPEA) üks asutajaliige. SigmaSystems OÜ valikus on mitmete Euroopa tehaste päikesepaneelid (Solvis, Bisol), inverterid (Steca, SMA, Fronius) ning kvaliteetsed kinnitussüsteemid (Renusol, Aerocompact).
SigmaSystems OÜ, +372 684 3900.
PV-süsteemide projekteerimine, müük ja paigaldus.Küsi lisa: [email protected]
sigmasystems.ee
SigmaSystems on esindatud Pärnus toimuval Energiamessil 24.09.2016 ning Messil Ehitus ja Sisustus Tartus 13.–15.10.2016.
VÕTAKS PÄIKEST!
Autor: Kristjan Karming, SigmaSystems OÜ juhatuse liige

Seotud lood

Erilehed
  • 27.01.16, 00:01
Kuidas valida projekteerijat?
Hea arhitekt ei paku kliendile ainult soovitud projekti, vaid ka hoone projekteerimiseks vajalikku lisainformatsiooni, mõistlikke lahendusi ja koostööd usaldusväärsete partneritega.
Erilehed
  • 06.09.16, 10:44
Kuidas leida majja kõige sobivam tulease?
Majja tuleaseme planeerimisel tuleks enne eelkõige läbi mõelda, kas seda soovitakse kütmise või silmailu pärast ning langetada valik lähtuvalt sellest, ütleb Koltsi Kaminad OÜ juhatuse liige Andrus Konga.
Erilehed
  • 21.03.16, 09:00
Mis on PUR-soojustus ja miks seda eelistada?
Tänapäeva tõhusaim vahend maja soojustamiseks on polüuretaansoojustus (PUR), millega täidetakse seintes olevad õhuvahed ning muudetakse maja õhukindlaks. PUR-isolatsioonvahud soojustavad hoone külmasildadeta ning alandavad kulutused nii küttele kui ka jahutamisele minimaalseks, olles seega ideaalne lahendus näiteks passiivmaja ehitajatele. Lähemalt räägib rahvusvaheliselt sertifitseeritud passiivmajade konsultant Raul Õuemets Eesti Varaehitus OÜst.
Erilehed
  • 16.02.16, 11:08
Energiasääst välisseinte valikul
Energia kokkuhoiust ja üha rangemaks muutuvatest soojapidavuse nõutest lähtuvalt tuleb aina suuremat tähelepanu pöörata hoone välisseinte lahendustele, sest täna projekteeritud ja ehitatud majad peavad vastama kehtivatele soojapidavuse normidele ka aastate pärast.
  • ST
Sisuturundus
  • 17.04.25, 15:02
LEED-sertifikaat Avalon Plaza elamuarenduses: mis kasu toob see ostjale ja investorile?
Üha rohkem ostjaid ja investoreid hindab tänapäeva kinnisvara puhul lisaks asukohale ja ruutmeetritele ka hoone jätkusuutlikkust, energiatõhusust, elukeskkonna kvaliteeti ja mugavust. Üks peamisi kvaliteedi ja jätkusuutlikkuse sümboleid on rohesertifitseerimine. LEED-sertifikaat – maailmas üks tunnustatumaid rohehoonete kvaliteedimärke – on Põhjamaades juba tavapraktika.

Enimloetud

1
Suur lugu
  • 23.04.25, 14:31
Kinnisvaraarendaja vaatab peeglisse - pilt on karm
Ahnuse kättemaks on valus. Näiteks Everaus Kinnisvara koondas ehitajad. Siin vormub arendusvaldkonna tulevik, mis ei ole kõigile jõukohane.
2
Suur lugu
  • 30.04.25, 06:45
Elukondlik üüriturg on kännu taga kinni - nuta või naera
Eluasemearendus ja -turg söövad endil jalgu alt - ees on pikk ja valuderikas kümnend
3
Uudised
  • 29.04.25, 06:45
Kinnisvaraturu tõus algab arendaja laitmatust koostööst arhitektiga
4
Saated
  • 01.05.25, 13:00
Planeeringu menetlemisel jätab omavalitsus seaduse täitmata
5
  • ST
Sisuturundus
  • 17.04.25, 15:02
LEED-sertifikaat Avalon Plaza elamuarenduses: mis kasu toob see ostjale ja investorile?
6
Uudised
  • 29.04.25, 15:54
Endover pani nurgakivi pea 41 000-ruudusele ärikeskusele
11,25 hektarit: vaata muljeavaldavat galeriid tervest tuleviku tõmbekeskusest

Hetkel kuum

Iga organisatsioon vajab aeg-ajalt värsket vaadet ja muutust, märgib Henri Laks.
Börsiuudised
  • 25.04.25, 09:52
Henri Laks lahkub Hepsori juhi kohalt
Tegemist on kinnisvaraarendajate seas maad võtva laiema trendiga. Uuri lähemalt!
LVM Kinnisvara tegevjuht Ingmar Saksing osutab üürituru kurvale vastuolule.
Suur lugu
  • 30.04.25, 06:45
Elukondlik üüriturg on kännu taga kinni - nuta või naera
Eluasemearendus ja -turg söövad endil jalgu alt - ees on pikk ja valuderikas kümnend
Everaus Kinnisvara asutaja ja tegevjuht Janar Muttik tegi tõsised liigutused.
Suur lugu
  • 23.04.25, 14:31
Kinnisvaraarendaja vaatab peeglisse - pilt on karm
Ahnuse kättemaks on valus. Näiteks Everaus Kinnisvara koondas ehitajad. Siin vormub arendusvaldkonna tulevik, mis ei ole kõigile jõukohane.
Volta HUBi arhitektuuri on loonud ARS Projekt (Tema oma visuaal Endoveri tellimusel).
Uudised
  • 29.04.25, 15:54
Endover pani nurgakivi pea 41 000-ruudusele ärikeskusele
11,25 hektarit: vaata muljeavaldavat galeriid tervest tuleviku tõmbekeskusest
Everaus Kinnisvara värske turundus- ja müügijuht Riina Altpere
Uudised
  • 29.04.25, 14:23
Everaus Kinnisvara napsas uue turundusjuhi raskustes konkurendi juurest
Sertifikaatide saamine ei ole enam maine asi, vaid jätkusuutliku äritegevuse eeltingimus, tõdeb Kaamos Kinnisvara tegevjuht Taimo Murer.
Uudised
  • 30.04.25, 10:15
Ärikinnisvaras kaotavad sertifitseerimata hoonete omanikud
Kontsept Arhitektuuribüroo arhitektid Kaidi Põder ja Margo Koppel (Foto: Kontsept Arhitektuuribüroo).
Uudised
  • 29.04.25, 06:45
Kinnisvaraturu tõus algab arendaja laitmatust koostööst arhitektiga
3D-visuaal Avalon Plaza välisvaatele
  • ST
Sisuturundus
  • 17.04.25, 15:02
LEED-sertifikaat Avalon Plaza elamuarenduses: mis kasu toob see ostjale ja investorile?

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele