Euroopa Keskpanga märtsis käivitatud massiivne võlakirjaostuprogramm deflatsiooni tõrjumiseks riskib mitmes riigis kaasa tuua mullistuse kinnisvaraturul.
Kõige suuremas riskis on Saksamaa, Norra ja Suurbritannia, kus ülimadalad laenuintressid ja võlakirjade tootlus on kaasa toonud kiire kinnisvara hinna tõusu, vahendas Moody’s Analyticsi värsket raportit Financial Times.
Alates 2010. aastast on keskmine majade hind Norras kasvanud 30%, Saksamaal ligi 25% ja Suurbritannias 15%. Tõusu veab eelkõige kiire hinnatõus suurlinnades Londonis, Oslos ja Münchenis, kus kinnisvara on järjest enam ülehinnatud, nendib raport.
Saksamaal hoiatas Bundesbank juba 2013. aastal, et Saksamaal võivad elumajade hinnad juba keskmiselt 10% ülehinnatud olla ning suurlinnades isegi 20%. Moody’s Analytics märgib, et sama on ilmne ka Londonis ja Oslos.
Suurim mullistuse risk on analüütikute hinnangul Norras, kus valitsus on asunud samme astuma buumi ohjamiseks.
Suurbritannias on keskpank võlakirjaostuprogrammi lõpetanud, kuid elamute hinnad kasvavad jätkuvalt jõudsalt – mais aasta baasil 5,7%. Mullu karmistas keskpank kodulaenu saamise reegleid ja hoiatas, et uus kinnisvaramull riskib majanduse taastumise taas kraavi ajada.
Värske raport aga leiab, et laenureeglid on Suurbritannias jätkuvalt üsna leebed. Seda eelkõige Briti valitsuse 2013. aastal käivitatud programmi tõttu (Help to Buy), mis subsideerib esimese kodu soetamist.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 10.06.26, 12:08
Riias kerkib kvartal, kus kontor on enamat kui töökoht
Veel mõni aasta tagasi tähendas uue kontori otsimine eelkõige head asukohta ja mõistlikku hinda. Täna on ettevõtete ootused muutunud. Üha olulisemaks on saanud küsimus, kas tegemist on keskkonnaga, kuhu inimesed tahavad päriselt kohale tulla, kus on hea töötada ning mis aitab ka ettevõttel kasvada.

Hetkel kuum

Leiamaakler.ee asutaja Fred Pedersen tegi põhjaliku analüüsi.
Uudised
  • 24.07.26, 06:15
Tahad osta korterit otse omanikult? Vaata, kui palju Sinult küsitakse tegelikult
Vaata tervet Eestit hõlmavat graafikut - olukord on kõnekas
Hooneid muudkui kerkib.
Uudised
  • 21.07.26, 11:18
Tartu uusarenduste pakkumine paisub, arendajate hinnasoovid on turust kaugel ees
Erinevalt Tallinnast pole Tartu linnas uusarenduste jaoks enam kuigi palju ruumi
Bonava müügi- ja turundusjuht Lauri Laanoja.
Uudised
  • 27.07.26, 08:45
Paisuv parkimisvajadus võib tekitada 2-toaliste korterite defitsiidi
Kodulaenuvõtjaile on saabunud uus normaalsus
Uudised
  • 27.07.26, 11:09
Kodulaenuvõtjaile on saabunud uus normaalsus
Äripäeva kinnisvarakonverensti vestlusringi juhtis Aigar Vaigu. Foto: Raul Mee.
Saated
  • 22.07.26, 10:19
Uued kinnisvarajuhid: suur allahindlus õõnestab usaldust
Taavi Soorm, Kristjan-Thor Vähi ja Ingvar Allekand vaatasid olukorrale ning perspektiivile otsa igaüks omal moel. Moderaatorina ohjas vestlust Aigar Vaigu.
Uudised
  • 23.07.26, 13:07
Arendajad Lätist: Seal on odavam. Ei, see on nõukanostalgia. Aga meie oleme seal juba ammu
Pildis on edulood, ebaõnnestumistest ei räägita
Esimese maja eeldatav valmimisaeg on sügis 2027 ja kahel järgmisel sama aastalõpp.
Uudised
  • 22.07.26, 12:20
Galerii: Everaus alustas Tartu veeres 10,5-miljonilise arenduse ehitamist
Janar Muttik: Tartu linna hinnatase on paljude noorte perede jaoks liikunud piirini, kus suurema ja mugavama kodu otsing liigub linnast veidi välja.
Riia ärimaastik areneb kiiresti ning Grīziņdārzs on kujunemas üheks neist paikadest, kus ajalooline linnamiljöö ja kaasaegne ettevõtluskeskkond kohtuvad loomulikul viisil.
  • ST
Sisuturundus
  • 10.06.26, 12:08
Riias kerkib kvartal, kus kontor on enamat kui töökoht

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele