• 23.02.10, 07:40
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Juhtkiri: aprillinalja asemel tõeline elektrišokk

Äripäev kirjutas 12. jaanuaril, et 1. aprillist ootab ligi 250 suurettevõtet, kelle aastane elektritarbimine ületab 2 GWh, ees elektri hinna hüppeline tõus. Olime mures, et ajal, mil ettevõtjatel on iga sent arvel, kasvavad märkimisväärselt tootmiskulud, mis toob kaasa hinnatõusu ja see omakorda vähendab konkurentsivõimet. Aga see oli alles pool tõest.
1. aprillil avaneb 35 protsenti Eesti elektriturust - nii nagu Eesti oma liitumislepingus Euroopa Liiduga lubas. See oli ka eeltingimus ESTLINK 2 rajamiseks. Ja 250 suurtarbijat. Need kolm tõika on käinud läbi kõigist turu avanemist puudutavatest aruteludest. Üks oluline ja hiljuti elektrituruseadusesse lisatud muudatus on aga maha vaikitud.
Nimelt ei puuduta turu avamine vaid 250 suurtarbijat, vaid suisa tuhandeid tarbijaid Eestis - suuri, väiksemaid ja päris väikseid ehk eratarbijaid, kes seaduse järgi liituvad liitumiskoha kaudu samuti vaba turuga. 250 suurtarbijat lihtsalt ei anna kokku 35 protsenti elektriturust.
Turg on avatud elektri müüjatele ja vahendajatele, väikse lõpptarbija jaoks ei teki ka sada protsenti vaba elektrituru tingimustes valikuvõimalust. Tema maksab elektri eest sellist hinda, mis on fikseeritud tema liitumispunkti omaniku sõlmitud elektriostulepingus. Juhtub sama liitumispunkt energiasooneks mõnele suuremale tarbijale, maksavad sama hinda kõik, tegelikule tarbimisele vaatamata.
Kulutad näiteks 3000 kWh aastas, aga oled kütketud rongidepooga sama alajaama taha - maksad sama hinda nagu depoo. Üleaedne, tarbib elektrit sama palju kui sina, ostab seda aga otse - ja odavamalt - Eesti Energialt. Või meie tänases loos Nanso Grupp OÜ, mis kulutab aastas 1,6 GWh, kes annab koos samast liitumispunktist elektrit saavate väikeettevõtjatega kokku juba "vaba turu" kliendi.
Paljudel väikeettevõtetel ja eraisikutel pole seega õrna aimugi neid 1. aprillist ähvardavast elektri hinna tõusust.
Reformierakonna ja IRLi valitsusliit on Eesti inimesi alatult alt tõmmanud. Kauaoodatud konkurents, mis pidi turu (ka osalise) avanemisega tekkima, osutub Eestis farsiks, sest tulemuseks on ebavõrdsed konkurentsitingimused Eesti elektritarbijaile.
Eesti Energia on kuid teinud kõva lobitööd, et siduda siduda senised kliendid enda külge uute lepingute ja kõrgemate hindadega. Hea, et enne turu avanemist on kohal ka konkurendid.
Piltlikult öeldes kirjutas riigikogu osa tarbijaid seadusega elektrilõksu, millest väljasaamiseks on vaid teoreetilisi võimalusi: uus ja kulukas liitumine Eesti Energiaga, elekter oma kaabliga n-ö otse posti otsast, oma generaator...
Ent tõsisemalt, üks võimalus on siiski reaalne, kuigi vaid liitumispunkti valdaja jaoks: valida elektrimüüjate pakkumistest kõige soodsam.
 
Autor: Haldusuudised.ee

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 17.04.25, 15:02
LEED-sertifikaat Avalon Plaza elamuarenduses: mis kasu toob see ostjale ja investorile?
Üha rohkem ostjaid ja investoreid hindab tänapäeva kinnisvara puhul lisaks asukohale ja ruutmeetritele ka hoone jätkusuutlikkust, energiatõhusust, elukeskkonna kvaliteeti ja mugavust. Üks peamisi kvaliteedi ja jätkusuutlikkuse sümboleid on rohesertifitseerimine. LEED-sertifikaat – maailmas üks tunnustatumaid rohehoonete kvaliteedimärke – on Põhjamaades juba tavapraktika.

Hetkel kuum

Arendamine on pikk ja vaevarikas töö.
Uudised
  • 07.05.25, 06:30
4 eksperti: uusarendustes nõutakse enim just neid eluasemeid
Siin on mõtteainet üksjagu. Liiati muutjaid on üsna mitu.
LVM Kinnisvara tegevjuht Ingmar Saksing osutab üürituru kurvale vastuolule.
Suur lugu
  • 30.04.25, 06:45
Elukondlik üüriturg on kännu taga kinni - nuta või naera
Eluasemearendus ja -turg söövad endil jalgu alt - ees on pikk ja valuderikas kümnend
Everaus Kinnisvara asutaja ja tegevjuht Janar Muttik tegi tõsised liigutused.
Suur lugu
  • 23.04.25, 14:31
Kinnisvaraarendaja vaatab peeglisse - pilt on karm
Ahnuse kättemaks on valus. Näiteks Everaus Kinnisvara koondas ehitajad. Siin vormub arendusvaldkonna tulevik, mis ei ole kõigile jõukohane.
Tallinna linnaplaneerimise abilinnapea Madle Lippus ja Reterra Estate tegevjuht Reigo Randmets.
Saated
  • 01.05.25, 13:00
Planeeringu menetlemisel jätab omavalitsus seaduse täitmata
Sinna idapoole valglinnastub Tallinn nüüd aina enam.
Uudised
  • 02.05.25, 11:45
Tallinn valgub laiali idasuunas
Tallinna lõuna-, eriti läänesuund muutub elitaarsemaks ja kallimaks
Esimesed mereäärsed korterid valmisid nüüd kevadel.
Uudised
  • 07.05.25, 08:00
GALERII: Scandiumi Marienholm võtab kuju
Vaata põnevaid vaateid! Arenduse I etapist on müüdud üle poole.
Selgus aprilli uute kodude müüjate esikolmik
Uudised
  • 06.05.25, 06:45
Selgus aprilli uute kodude müüjate esikolmik
3D-visuaal Avalon Plaza välisvaatele
  • ST
Sisuturundus
  • 17.04.25, 15:02
LEED-sertifikaat Avalon Plaza elamuarenduses: mis kasu toob see ostjale ja investorile?

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele