28. jaanuar 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Ehitusriskide kindlustamise ABC

Ehitustööde teostamisega seotud riske on võimalik kindlustada ehituse koguriskikindlustusega. Oma ülesehituselt on see nagu lego klotsidest kokkulaotav maja - võimalik on ehitada ühekorruseline hoone, põhjaliku süvenemise korral aga saab vägagi keerulise loss ehitada.

Aastaid tagasi kui ehitasin oma maja, rääkis mu ehitusmees Ats loo, kuidas ühel varasemal ehitusobjektil palus ta oma töölisel käruga ühe ringi ümber poolelioleva maja teha. Mõeldes ise selle all objekti tavapärast koristust. Tööline täitis käsku ja asus ülesannet täitma. Veidi aja pärast uuesti tagasi tulles kiitles tööline, et tegi kohe mitu ringi. Ja kogenud ehitusmehele oli üllatav, et tõepoolest tööline tegigi tühja käruga mõned ringid ümber maja ja arvas sellega ülesande täidetud olevat.

Et ehitusriskide kindlustamisel ei tekiks sama olukord, on oluline õigel ajal läbi analüüsida, millised riskid ehitusprojekti teostamisega on seotud ja millised on võimalikud osapooled, kes võivad kahju kannatada.

Ehitustööde teostamisega seotud riske on võimalik kindlustada ehituse koguriskikindlustusega. See kindlustusliik on oma ülesehituselt nagu lego klotsidest kokkulaotav maja - võimalik on ehitada ühekorruseline hoone, põhjaliku süvenemise korral aga saab vägagi keerulise loss ehitada. Ehituskindlustuse mitmetahulisuse tõttu ja eriti kui endal kogemusi napib, võib riskide maandamisel kasutada valdkonna spetsialisti, näiteks kindlustusmaakleri abi.

Koguriskikindlustust sõlmides ei maksaks valvsust kaotada, kohtab Eestis kindlustusseltse, kes oma tingimuste arendamisel on sellest tootest disaininud kitsama kaitsega kindlustuse.

Kui vaadata ehituskindlustuse kaitse olemust, siis lisaks koguriskikindlustuse baaskattele - ehitustööde maksumuse kindlustamisele, mis sisaldab ka kõiki paigaldatavaid materjale, on oluline läbi vaadata ka selle kindlustustoote lisakaitsed, mis ei ole automaatselt kaetud, vaid vajadusel baaskattele juurde ostetavad.

Soovitan kindlasti läbi mõelda järgmised kindlustuskaitse laiendused:• Olemasoleva hoone renoveerimisel, kaalu selle kindlustamist võimalike ehitusest tulenevate riskide vastu;

• Ehitusettevõtte enda vara parima kaitse tagamiseks kaalu ehitusplatsi sisseseade, tööriistade ja –masinate kindlustamist;• Ehitusobjekti võimalike garantiiaja kahjujuhtumite katmiseks, kaalu laiendatud garantiiperioodi lisakaitse ostmist;• Mõistlik on läbi analüüsida, kas kahjujuhtumi järgseteks ekspertiisi, ületunnitöö ja koristuskuludeks on endal piisavalt reserve või on vajalik, et kindlustushüvitis korvaks ka need kulud;• Purunemisohtlike materjalide veod ehitusobjektile on võimalik kindlustada transpordi lisaklausliga;• Vastutuskindlustuse lisakaitse olemasolu tagab kahjude hüvitamise kolmandatele isikutele (eriti oluline linnaoludes, kus kahjud võivad tekkida ehitusega mitteseotud isikutele ja/või nende varadele);• Projekteerimisvigade tagajärjel tekkida võivad kahjud või ka lisakulud on võimalik maandada kindlustuse lisakaitsetega;• Tellija seisukohast on kindlasti oluline läbi analüüsida ehitustööde koguriskikindlustuse kahjujuhtumi tagajärjel tekkinud finantsriskide kindlustuskaitse (tulude edasilükkumine seoses kahjujuhtumi tõttu hoone hilisema valmimisega). Näiteks kaubanduskeskuse ehitusel, tulekahju tekkimisel, lükkub edasi kaubanduskeskuse avamine ja seetõttu ka renditulude laekumine ning hoone omanikul tuleb kanda pikemal ajaperioodil mitmeid püsikulusid omavahenditest.• Seadmete testimine tuleks täiendavalt ära määratleda sellele tegevusele kindlustuskaitse saamiseks;• Ehitusprojekti erinevate osapoolte huvide kaitseks (tellija, peatöövõtja ja alltöövõtjad) on soovitav kindlustuslepingusse lisada klausel, et ühele osapoolele kindlustusseltsi poolt kahju hüvitamisel ei tekiks võimalust seda sisse nõuda kahju põhjustajalt (näiteks teiselt objektil töötavalt osapoolelt);• Ehitusmaterjalide eelladustamine väljaspool ehitusplatsi on võimalik kindlustada, näidates ära asukoha ja hoiutingimused;Läbi kindlustuslepingu riske maandades tuleks enne kindlasti kõigil koos teema läbi arutada ja leida üks kõiki osapooli koordineeriv liige ja koostada kindlustusplaan. See tagab, et kõigi osapoolte huvid on riskide maandamisel arvesse võetud.

Ehitusprojektiga on seotud erinevad osapooled:• Tellija

• Projekteerija• Ehitusjärelvalve• Projektijuhtimisettevõte• Peatöövõtja• Alltöövõtjad

Eestis täna väga levinud praktika on, et peatöövõtjal on oma kindlustus, mis aga tihtipeale jätab mõne teise ülalloetletud osapoole kindlustuskaitseta, kui ei ole eelnevalt tehtud põhjalik kodutöö.

Autor: Vaido Laanemets

Liitu Kinnisvarauudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Kinnisvarauudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Siim SultsonKinnisvarauudised.ee juhtTel: 53330 651
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 5123 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51990 655
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58361 474