• 28.01.14, 15:39
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Soodsaim lahendus: vana maja renoveerimine energiasäästlikuks

Paljud meist peavad elektri-, kütte- ja muude kodukuluarvete avamisel raskelt ohkama. Ometi leidub neidki, kes samas olukorras võiva kordades väiksemate arvete üle vaat et rõõmustada.
Kui teete remonti, siis tehke oma majast energiatõhus.
Vilsandi Energiamaja on Eestis seni ainus restaureeritud ja tänapäevaselt energiatõhusaks tehtud hoone. Selle maja uue elu aastaring on tõestanud, et ka vana maja võib olla kaasaegselt mugav ja seda väga väikeste kuludega. Energiamaja restaureerimise esialgne ülesanne oli säilitada kõik vana, aga selliselt, et oleks loodud hea sisekliima, kõik kaasaegsed mugavused ning kütte- ja muud ülalpidamiskulud oleks väikseimad võimalikud.
Kui väiksed?
Võimalikult väiksed, kuid esimene mõte, teha sellest 0-energia maja, osutus arvutuste kohaselt tarbetult kalliks. Koostöös Tartu Ülikooli teadlastega leiti, et mõistlik on seada eesmärgiks passiivmaja standardile vastavat tulemus – 40kWh energiat hoone ruutmeetri kohta aastas kütte-, jahutus- ja ventilatsioonikuluna kokku. Sellele vastavalt sai ka projekteeritud.
Kasutasime kõrge kasuteguriga villa ja muidugi valvasime, et paigaldus oleks väga korralik – paar väikest lohakust – tühimikku – soojustuses ja suur osa kogu vaevast on asjatu! Ja soojustasime muidugi nii alt, pealt kui külgedelt. Sama tähtis on konstruktsiooniliste külmasildade ja pragude kaudu ning üldse igasugune soojuse lekkimise vältimine. Sellega teemaga arvestasime kõigis ehitusjärkudes. Projekteeritud aknad ei lase soojusel lekkida ka avade kaudu: kolmekordse klaasiga ja termokatkestusega puitraamis, mida väljaspool täiendavad restaureeritud vanad ühekordsed aknad.
130m sügavusest puuraugust jätkub kogu maja kütteks ilma täiendava elektri- vm kütte lisamiseta ka talvel, kogemuse põhjal ka -17 kraadi juures. Sooja vett kütab päike, otse katusele pandud torudes, ka talvel ja ka pilves ilmaga.
Talvel tuleb nii hästi soojustatud majas hea sisekliima loomiseks muidugi kasutada ventilatsiooni. Vilsandi Energiamaja ventilatsioon on kõrge soojustagastusega (95%), mistõttu eelsoojendatakse sissepuhutav värske õhk “vana” õhuga üles ja toad ei jahtu ka ventileerimise tõttu. Suvel on mõnus aknaid lahti hoida ja mereõhul tubades lasta liikuda. Et mitte katta aknaid ruloodega, oleme lõunakülje ateljee jahutuseks kasutanud maaküttega integreeritud jahutusseadet.
Väga hea sisekliima loovad seinaküte ja savikrohv – ökonoomne, õdus, tervislik. Seinaküte tekitab toas mõnusalt keha ümber jaotuva soojuse, tunne on nagu kujutletava pleedi sees. Savikrohv akumuleerib soojust soemüürina ja seetõttu on kütmise kulu väga väike. Lisaks reguleerib savikrohv ka toa niiskust, Vilsandi Energiamajas püsib see 40 ja 55% vahel, mis on inimese jaoks, kõige meeldivam. Lisaks ei lase savikrohv koguneda tolmul ja tekkida hallitusel.
Suurte veearvete juures tasuks mõelda vihmavee kasutamisele tarbeveena. Normaalse veetarbimise juures osutub eramaja jaoks süsteem, mis taluks ka külmakraade, asjatult kalliks investeeringuks. Kuid väga väikeste kuludega saab ehitada sooja perioodi vihmavee kasutamise süsteemi, mis tasub end kiiresti ära.
Neile, kes väidavad, et selline remont on ainult rikaste lõbu, tuletan hoopis meelde, et enamus meist ei ole nii rikkad, et lubada endale kõrgeid kodukulusid. Mõistlikult energiasäästlikuks restaureerimine või renoveerimine on kallim vaid parema soojustusmaterjali natuke kallima hinna võrra. Eks villa kulub ka rohkem, kui vanade standardite järgi. Ja korralikku tööd eeldame ehitusmehelt igal juhul! Kui otsustatakse ka aknaid vahetada, siis, jah, see on suurem kulu, nagu ka parem soojustus. Kuid tehtud kulutused ja järelvalvele (ja vaidlemisele ja nõudmisele) kulunud aeg ja vaev teenisid end kiiresti tagasi!
380m2 Vilsandi Energiamaja aastane kogu ülalpidamiskulu jääb oma tarbimismahu ja tänaste elektri- ning võrguteenuse hindade juures kindlasti alla 1500€ aastas. 12 kuu tegelik kulu kokku oli 14049kWh, mis teeb ruutmeetri kohta kuluks 36,97 kWh aastas. Kusjuures ruumid on keskmisest kõrgemad  üle 3 meetri ja kubatuur, näiteks tavakorteri m2 kohta, palju suurem. Siia on arvestatud kulud valgustusele ja kodumasinatele (külmikud, pesumasinad, köök, arvutid jne) ehk siis summaarselt kokku kulunud energiaga.
Paljud Vilsandi Energiamaja külastajast tõdesid, et keskmine energiakulu nn tavalises majas 170-300 kWh/m2/a. Meenutuseks ja võrdluseks: Vilsandi Energiamajas 37 kWh/ m2/a. Siit võib igaüks ise edasi arvutada, kas ja kui energiasäästlikuks tasub renoveerida.
Vilsandi Energiamaja restaureerimist ja energiatõhusaks renoveerimist näidisobjektiks ettevõtluse edendamise eesmärgil maapiirkonnas toetati ligi ühe kolmandiku ulatuses ka EL struktuurifondist. Hoones saab lisaks energistõhusaks renoveerimisele  tutvuda alternatiivenergiate kasutamisega nagu tuul, päike, maa ja vihmavesi.
Rohkem Vilsandi Energiamajast saab lugeda SIIT.
Autor: Moonika Salu

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 11.12.24, 11:42
Videovalve – palju enamat, kui lihtsalt „lisasilmad“ ühe ettevõtte objektil
Tänapäeval ei räägita videokaameratest enam ainult objektide turvalisuse tagamise kontekstis. Tehnoloogia kiire areng on muutnud videovalve lahendused mitmekülgseteks tööriistadeks, mis pakuvad palju enamat kui pelgalt valvet.

Enimloetud

1
  • ST
Sisuturundus
  • 20.01.25, 08:00
Ekspert: kuidas närilistest ja olmekahjuritest lõplikult lahti saada?
2
Uudised
  • 21.01.25, 09:31
Käiguvahetus: Domuse juhatuse uueks liikmeks sai Kaisa Hiire
Ingvar Allekand: Valdkond on muutuste lävel
3
Uudised
  • 20.01.25, 10:27
Endover emiteerib 8,8 miljoni euro eest tagatud võlakirju
Üle 125-aastase ajalooga tööstuskvartalit arendab Endover 15-minuti linna põhimõttel. Kvartali arendusmaht on 142 000 m2.
4
Uudised
  • 21.01.25, 10:03
Seal asub pealinna odavkorterite oaas
Vaata, kus on korteriruut kalleim ja mida näitavad maksumusegraafikud
5
Uudised
  • 20.01.25, 06:45
Laopindu nõutakse jätkuvalt ja uusarenduste kodud jäävadki kallinema
Stock-office´ite arendamine on põhiliselt 2 arendaja käes
6
Uudised
  • 15.01.25, 06:30
Arendajate ja vahendajate 3 väljakutset aastal 2025
SUUR LUGU: Reaalsus ei kaunista, Ingvar Allekand: Konkurentsiamet peaks ikkagi piinlikkusest maa alla vajuma.

Viimased uudised

Uudised
  • 22.01.25, 06:30
Varsti on ametis riigiarhitekt: planeerimine saab värske käigu
SUUR LUGU. Aina võimsam sõna on “ruumiloome”. Head kriisi ei saa lasta raisku: uus tööpõld on muljetavaldav
Uudised
  • 21.01.25, 16:45
Kodu ostmisel sissemakseks raha napib? Riik paneb õla alla
Uudised
  • 21.01.25, 15:53
EfTEN viib Tartu Südamekodus sügisel alustatu lõpule
Uudised
  • 21.01.25, 12:34
Everaus sai Kangru arenduse taristu paika
Uudised
  • 21.01.25, 10:44
Ehitusmasinate ja -tööjõu hinnad kasvavad
Börsiuudised
  • 21.01.25, 10:08
Bonava võttis üürimajadele laenu 8 miljonit
Trend! Eesti üüriturg muutub visalt professionaalsemaks
Uudised
  • 21.01.25, 10:03
Seal asub pealinna odavkorterite oaas
Vaata, kus on korteriruut kalleim ja mida näitavad maksumusegraafikud
Uudised
  • 21.01.25, 09:31
Käiguvahetus: Domuse juhatuse uueks liikmeks sai Kaisa Hiire
Ingvar Allekand: Valdkond on muutuste lävel

Hetkel kuum

Muutuste aasta on tegusate päralt.
Uudised
  • 15.01.25, 06:30
Arendajate ja vahendajate 3 väljakutset aastal 2025
SUUR LUGU: Reaalsus ei kaunista, Ingvar Allekand: Konkurentsiamet peaks ikkagi piinlikkusest maa alla vajuma.
Hola España! Meie portfell on pidevalt kasvanud ning ka ostukliente on stabiilselt kogu aeg, kinnitab Kristi Djomin.
Uudised
  • 17.01.25, 06:30
Kinnisvaraäri Hispaanias muutub Euroopakesksemaks
See on ju vesi eestlaste kinnisvaraveskitele
16-korruseline hoone peaks valmima 2027. aasta juulis (Visuaal: Pluss arhitektid/ Meelis Press arhitektid).
Uudised
  • 16.01.25, 10:54
Novira püstitab Tallinna 54-miljonilise hoone
Lammutada ja uus ehitada on tihti lihtsam. Võrreldes renoveerimisega, paisub nii süsiniku jalajälg oluliselt suuremaks. Lisaks läheb odava tabelmõtlemise nahka tükk arhitektuuriajalugu. Pildil toimub Rahandusministeeriumi (algselt Eesti NSV Plaanikomitee) hoone (arhitekt Ülo Ilves, 1977) lammutamine 2015. aastal.
Uudised
  • 15.01.25, 14:35
Raha ja rohe: Riigi Kinnisvara teeb renoveerimisest prioriteedi
Favorte alustas hiljut i Tähetorni Tehnopargis 3600-ruuduse laohoone rajamisega. Härgmäe 20 kinnistul valmib hoone (taamal varjuna) 2025. aasta lõpus(Visuaal: arhitektuuribüroo Novarc Group AS).
Uudised
  • 20.01.25, 06:45
Laopindu nõutakse jätkuvalt ja uusarenduste kodud jäävadki kallinema
Stock-office´ite arendamine on põhiliselt 2 arendaja käes
Jekaterina Tint näeb 2025. aastal väikeinvestori jaoks palju häid muutusi, mida saab ära kasutada tulude deklareerimisel.
Saated
  • 15.01.25, 12:00
Maksumuudatused toovad kurbust ja rõõmu
Nõuanded väikeinvestorile ja eraisikule
Golden Gate´i hoone valmib kevadel (Visuaal: Arhitekt 11 ja arhitekt Raivo Puusepp).
Uudised
  • 16.01.25, 12:24
Sõõrumaa Golden Gate tugevdab rahvusvahelist haaret
Golden Gate´i üüripindadest on vaba veel 10%
Ekspert: kuidas närilistest ja olmekahjuritest lõplikult lahti saada?
  • ST
Sisuturundus
  • 20.01.25, 08:00
Ekspert: kuidas närilistest ja olmekahjuritest lõplikult lahti saada?

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele