Autor: Äripäeva eriprojektide ja sisuturunduse üksus: [email protected] • 9. september 2021

Jõuludeks uude rohebüroosse!

Selle aasta lõpuks valmib Tallinna loomaaia külje all rohelise mõtteviisi kontorihoone Grüne, mis lisaks paljudele keskkonnasäästlikele lahendustele saab Eestis ainulaadse rohttaimedest fassaadi.

Hoone arendaja Hepsori jaoks on roheehituse edendamine Eestis nende südameasjaks. Hepsori juhi Henri Laksi sõnul proovivad nad kõigi oma arenduste puhul mõelda võimalikult keskkonnasäästlikult ja tulevikku vaatavalt. „Näiteks lähtusime juba selle maja asukohta valides keskkonnasäästust. Hoone asub Haabersti-Mustamäe kergliiklustee ääres ning hoones on olemas kõik vajalik rattaga ja jalgsi tööl käimiseks – sise- ja välisparkla jalgratastele ning riietus- ja pesuruumid,“ rääkis Laks.

Erilises büroos on mõnus olla

Rohebürood on kogu maailmas kasvav trend. Mis teeb rohebüroo tavalistest büroodest teistsugusemaks ja erilisemaks? Lühike vastus on, et siin on palju mõnusam olla, sest sellise büroo sisekliima on inimsõbralikum. Nimelt on rohebüroos kasutusel selline kütte- ja jahutuslahendus, mille puhul ruumides puuduvad radiaatorid ning klassikalised konditsioneerid. Seega ei puhu inimestele kuskilt külma või sooja õhku peale, õhk ei kuiva liialt, sellises büroos on hea hingata ja olla. Lisaks mõnusale ja inimsõbralikule sisekliimale on selline kütte- ja jahutussüsteem ka kuluefektiivne.

Kontorihoone kütmiseks ja jahutamiseks kasutatakse maapinna soojust ning tark automaatika reguleerib soojusenergia jaotust ja salvestamist hoone vahelagedes. Nõupidamisteruumides töötab vajaduspõhine ventilatsioon lähtuvalt inimeste arvust, samuti kogutakse ja taaskasutatakse vihmavett ning päikesepaneelid hoone katusel hoiavad energiakulud madalamad. Üldalasid valgustavad ainult nutikad ja säästlikud LED-lahendused.

Henri Laksi kinnitusel ei ole keskkonnasõbraliku kontorimaja ehitamine tavalisest oluliselt kulukam, mistõttu on rohebüroode üürihinnad teiste uute kontoritega sarnases hinnaklassis. „Hepsori arendatud Tallinna senised ainsad rohebürood aadressil Järvevana 7b ja Sõpruse pst 157 olid juba valmimise hetkeks täielikult välja renditud,“ lisas Laks.

Kuigi ka pool Grüne hoonest oli üürnikega kaetud juba nurgakivi paneku ajaks, mahuvad mõned rohelise ja mõnusama töökeskkonna soovijad siia veel ära. Näiteks tuleb üheks ankurrentnikuks ligi 1000 ruutmeetrile teenusedisaini ja digimuutuse ettevõte Trinidad Wiseman.

Grüne maja esimesel korrusel hakkab aga asuma oma köögiga lõunasöögikoht, kus saab tööpäevadel keha kinnitada. Soovi korral saab neid ruume ka muul ajal kasutada kas koolituste või hoopiski pidulike ürituste korraldamiseks

Grüne büroohoone katusel 280-ruutmeetrine ühiskasutatav terrass
Foto: Hepsor Kinnisvara

Uus võimalus: kontoripindade ristkasutus

Lisaks inimsõbralikumale sisekliimale pakub Grüne ka uudse võimalusena kontoripindade ristkasutust. Mida see tähendab? Henri Laksi selgitusel on vahepealsete koroona-aastatega tegelik vajadus kontoripinna järele muutunud, sest füüsiliselt tööl käimine on oluliselt muutunud ja paljud ruumid seisavad päevi tühjana.

Uute oludega peavad kohanema ka kontoripinna arendajad ning nii on Hepsor praeguseks läbi modelleerinud mitmeid erinevaid lahendusi, sest ka ristkasutuse soovid ja vajadused on erinevad. Kuna kontorites kohapeal töötavate inimeste arv on vähenenud, siis võib ühel ettevõttel olla korrusest mingi osa kindlaid töökohti ja teisel samal korrusel teine osa kindlaid töökohti. Lisaks jagatakse kolmandat gruppi lühiajalise töö kohti, aga ka kööki, nõupidamisteruume ja muid üldkasutatavaid alasid.

Ristkasutuse puhul on tulemuseks selgelt optimeeritud ruumide kasutus ning väiksemad kulud nii sisustamisele kui igapäevases tegevuseks. Saab ju omavahel jagada väga paljusid erinevaid kulusid alates internetiühendusest kuni koristuskulude, ruutmeetripõhiste kommunaalkulude kui isegi vastuvõtutöötajani.

Aasta lõpuks valmiv rohelise mõtteviisi büroohoone Grüne saab lisaks paljudele keskkonnasäästlikele lahendustele Eestis ka ainulaadse rohttaimedest fassaadi
Foto: Hepsor Kinnisvara

Hepsori poolt arendatavas Grüne rohebüroos on neljal korrusel kokku 3600-ruutmeetrit üüritavat pinda, lisaks asub hoone katusel 280-ruutmeetrine ühiskasutatav terrass.

Hoone arhitektid on Karli Luik ja Johan Tali, kes on projekteerinud mitmeid silmapaistvaid ehitisi nagu Saue vallamaja ning Eleringi peahoone. Grüne rohebürood ehitab Mitt & Perlebach. Maja valmib 2021. aasta lõpus. Pindade väljaüürimisega tegeleb 1Partner Kinnisvara.

Lisaks Grüne rohebüroole on Hepsoril käsil ka Eesti esimese rohelise mõtteviisiga kõrghoone ehitus Tallinnas Pärnu mnt 113.

Tutvu hoonega gryne.ee

Liitu Kinnisvarauudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Kinnisvarauudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Siim SultsonKinnisvarauudised.ee juhtTel: 53330 651
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 5123 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51990 655
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58361 474