31. august 2009
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Hea hinnaga eristuvat vara kui kõrbes vett

Olukorras, kus pakkumine ületab suurelt nõudluse, napib kohati siiski kinnisvaraobjekte, mis tüüpilisest eristuvad. Nii pole välistatud ka juhtumid, kus omanik ostuhuvilistele enampakkumise välja kuulutab.

Uus Maa Kinnisvarabüroo kinnisvarakonsultant Margit Sild rääkis, et masskaubast heas mõttes eristuv kinnisvara läheb hästi kaubaks, kui hind on realistlik. "On olnud üksikjuhtumeid, kus on makstud turuhinnast kõrgemat hinda. Näiteks tundis hiljuti ühe Kadrioru korteri vastu huvi kaks klienti ja hind tõusis enampakkumisel ühe päevaga 125 000 krooni, sest analoogilist merevaatega korterit samas piirkonnas müügil ei olnud," rääkis Sild.

Ulmeliste hindadega ei osteta ka eristuvat

Uus Maa Kinnisvarabüroo kinnisvarakonsultant Marina Hodus lisas, et defitsiidist saab rääkida kuni 400 000 krooni maksvate kuni 30 m2 suuruste renoveeritud korterite puhul. "Hästi lähevad kaubaks renoveeritud korterid korras majas, aga küsitakse ka kapitaalremonti vajavaid, ent heas majas," selgitas ta. Hoduse sõnul on saamas trendiks, et keskküttega korterile eelistatakse gaasi-, ahju- ja isegi elektriküttega korterit, kuna inimesed soovivad ise oma soojaarveid kontrollida.

Maakleritelt küsitakse ka väga odavaid ja väikseid kortereid. Kalamaja piirkonda soovitakse enamasti remontivajavaid kortereid, mis asuksid renoveeritud majas. "Klientide jaoks on maja seisukord väga oluline, ka ühistu olemasolu ja tema toimivus on samuti hea müügiargument," lisas Hodus.

Kõige keerulisem on Hoduse hinnangul müüa praegu kalleid, 1,5-1,8 miljonit krooni maksvaid kortereid, isegi siis, kui need on hästi korras ja miljööväärtuslikud.

Kaja Pärnik Reval24 Kinnisvarast seevastu rääkis, et eksklusiivseid kortereid, ka näiteks kahel tasapinnal asuvaid, küsitakse päris palju.

"Kadriorg, Kassisaba, Vesivärava - nendes piirkondades asuvate miljööväärtuslike elamispindade hind naljalt ei lange," kinnitas ta. "On tulnud läbi viia ka mitteametlik oksjon. Ühele Kalamaja korterile oli kolm tahtjat ja omanik lasi teha enampakkumise," tõi ta näite oma praktikast.

Ometi seisab osa turul nõutud kortereid hinnalangust ja ostjat oodates. "Müüjad ei kiirusta hinda langetama ja palju kuulutusi seisab üleval ulmehindadega. See, kas sa kuulutad, et sul on vara müügis või sa ka tegelikult müüd, need on kaks ise asja," märkis Pärnik. Temal endal on Kadriorus Vesivärava tänaval müügis 3toaline renoveeritud korter 1,9 miljoni krooniga, mille omanikult ta hinnalangetuseks nõusolekut ootab.

"Kinnisvara puhul on erilisus alati hinnatud," rääkis Ober-Haus Kinnisvara Eesti tegevdirektor Katrin Klein-Näppi, kelle sõnul hinnalangus ei ole säästnud ka erilist ja kvaliteetkinnisvara. Tallinnas on võrreldes mägede tüüpkorteritega näiteks Kalamaja, Lilleküla ja Pelgulinna korterite hinnalangus väiksem.

Ostjat huvitavad turvalisus ja parkimisvõimalused

"Samas piirkonnas asuva, kuid teistest tugevalt positiivsete tegurite poolest eristuva objekti vastu on huvi kindlasti suurem. Järjest enam pööravad ostjad tähelepanu asukohale, parkimiskohtadele, kommunaalkuludele ja piirkonna turvalisusele," loetles Klein-Näppi.

Loe lisa tänasest Äripäevast.

Autor: Haldusuudised.ee

Kinnisvarauudised.ee toetajad:
Liitu Kinnisvarauudiste uudiskirjaga!
Teeli RemmelgKinnisvarauudised.ee juhtTel: 51 23 770
Siim SultsonReporter-toimetaja Tel: 53 330 651
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58 361 474