6. november 2009
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Dividendide TOP 2009: Viirastusliku saksa ärimehe võit

Ta võitis selleaastase Äripäeva Dividendide TOPi. Ta võiks soovi korral enda kolmest tekstiilifirmast välja võtta kokku 112 miljonit krooni, esineda ärikonverentsidel, olla arvamusliider, sõita Rolls Royce'ga ja elada luksusvillas Haapsalu lahe kaldal...

...aga ta ei tee seda. Ta elab Haapsalus neljakorruselises päevinäinud kortermajas, sõidab ringi Volkswagen Transporteriga ega suhtle kohalike ettevõtjatega ning linnavõimuga. Vähesed Haapsalu Rotary klubi liikmed teavad teda nimepidi.

Vähe sellest, mitmed, kellel Äripäev palus teda iseloomustada, küsisid esmalt vabandades: kes see on? Kas ma peaksin teda kuidagi tundma või teadma? Kuurortlinna eksmeer Ingrid Danilov tunnistas, et pole teda ihusilmaga näinudki.

15 aasta Eesti ettevõtluses

Vaid kohalik ajaleht Lääne Elu kirjutas tema tegemistest viimati 2002. aastal, mil päevakangelane ostis Haapsalus Õhtu Kalda tänaval imeilusa, kuid renoveerimist vajanud vanaaegse puithoone, mille hiljem maha lasi lammutada.

Ka Äripäeva küsimustele vastas tekstiilimiljonär alles mitmekordsete meeldetuletuste järel. Meil ei õnnestunudki temaga kokku saada, kuigi mitu korda püüdsime. "Teda tõepoolest ei vaeva edevusepisik," ütleb ettevõtja sekretär muiates.

Head lugejad, Äripäeva tänavuse Dividendide TOPi võitis baierlane, 1994. aastast Eestis elav ning Eesti kodakondsust omav Gerhard Eberle (48).

"Ma ei saa aru, miks te minust persoonilugu tahate kirjutada? Praeguse raske kriisi ajal ei ole minu meelest mõistlik kirjutada kellestki artiklit. Praegu peame pühenduma sellele, et raske tööga kriisist võimalikult valutult ja tulevikku vaatavalt väljuda," märgib peategelane tagasihoidlikult.

Eberle alustas Eestis äritegemist 1994. aastal kahe firmaga.

"Üks neist, Lade OÜ, on täielikult saanud ISO 9001 sertifikaadi ning meie tooteid müüakse üle Euroopa ja neil on hea maine. Isegi Euroopa Offshore Center kasutab meie tooteid," rõõmustab Eberle.

MarinePooli kaubamärgi all toodetava ja müüdava merepäästevarustuse juurde jõudis Eberle tänu sellele, et tegeles nooruses purjetamisega ning tuli aastaid tagasi koguni Saksamaa meistriks.

Kaup purjetamiskoondisele

Gerhardi vend Stefan ajab ettevõtte asju Münchenis, kusjuures viimati võis vendade ettevõtte toodanguga tutvust teha Ateenas oktoobri lõpus toimunud paadimessil.

MarinePool sponseerib muu seas Eesti Jahtklubide Liitu, Austria Purjetamisföderatsiooni ja Küprose Purjetamisassotsiatsiooni. Haapsalus toodetakse purjetamis- ja päästevarustust ka Norra, Saksamaa, Prantsusmaa ja Austria purjetamiskoondistele. Eberle selgitab edu sellega, et tema ettevõtetel on selge visioon ja strateegia, kuidas ka rasketes oludes ellu jääda ja toime tulla.

Ärimehel Eesti südames

"Selle kriisi ajal olen paljudele Euroopa ja Eesti ettevõtjatele nõu andnud, kuidas praegusel ajal käituda. Enamikule ettevõtjatele on raske selgeks teha, et efektiivsuse nimel on vaja töötajaid koondada ja kulusid kärpida. See on igal juhul parem, kui pärast palju suuremas hädas olla. Seepärast vähendasin ka Ahula õmblustsehhis 1. novembrist töötajate arvu, kuid selle mõttega, et olude paranedes kvalifitseeritud inimesed uuesti tööle võtta," räägib Eberle.

Ärimees tunnistab, et tal ei ole kordagi raske aja kiuste tulnud pähe Eestist pageda ja Saksamaale naasta.

"Mul on siin tore pere ja kena kodu. Mulle meeldib siinne riik ja rahvas. Eestlased ja sakslased on paljudes asjades väga sarnased Ma ei ole seda tüüpi inimene, kes raskuste eest pageks. Tahan raskusi ületada, neid lahendada ja kriisi järel, uue tõusu ajal taas edukalt edasi minna," on Eberle printsipiaalne.

Mis puudutab 112 dividendimiljonit ja selle kasutamist, siis suurest rahast rääkides muutub sakslane mõnevõrra kidakeelsemaks. "Meil on võimalus see raha raskete aegade üleelamiseks kasutada, kuid me ei ole kohustatud dividende välja võtma. Kui dividende ikkagi on vaja välja võtta, siis kasutame seda raha enda ettevõtete arendamiseks, mitte isikliku heaolu suurendamiseks," märgib Eberle.

Edu tagab igav strateegia

Ta lisab, et veel mõni aasta tagasi ei võtnud osa konkurente teda kuigivõrd tõsiselt, sest ettevõte ei võtnud laene, vaid tegutses enda rahaga.

"Samas on praegune kriis väga hästi näidanud, et meie ärimudel on äärmiselt edukas. Me ei ole kunagi soovinud enda ettevõtetega riski piiril mängida ega tee seda ka tulevikus. Võib-olla on see mõnevõrra igav strateegia, aga pikaajalises perspektiivis toob meile edu. Meil ei ole vaja pidevalt meedias esineda ja rääkida, kui tublid oleme! Me ei pea seda enda väga heale meeskonnale pidevalt tõestama. Nad teavad seda isegi juba ammu. Meie ettevõtte 15 aasta ajalugu ja tulemused näitavad seda niikuinii," pakatab Eberle enesekindlusest.

Tundmatu suurus hoiab end varju

Haapsalu elanikud ei tea Gerhard Eberlest suurt midagi. Mees hoiab end eemale avalikest üritustest, kohalikku Rotary klubisse ei kuulu ega sealsete ettevõtjatega praktiliselt üldse ei lävi.

Skanska EMV juhatuse liige, Haapsalu Rotary klubi üks liikmeist Alar Kullison prahvatab, et ta ei tunnegi sellist inimest nagu Gerhard Eberle (48).

"Aga kes ta olema peab või millega tema ettevõte tegeleb? Ma ei tunneks teda vist tänaval äragi," vabandab Kullison.

Kui Äripäev selgitab, et sakslane toodab Haapsalus, OÜ Lades, Hiiumaal Kärdlas ja Järvamaal Ahulas merepäästeveste ja turvavarustust, siis meenub ka Alarile, et on sellisest inimesest midagi kuulnud küll.

Ettevõtja: tagasihoidlikus võib olla keelebarjääri taga

"Mina tean teda ainult nii palju, et käisime Rotary klubiga tema firmal Haapsalus külas. Seal ta siis tutvustas ka, mida, kuidas ja kellele teeb. Kvaliteetne kaup välisturgudele. Aga Haapsalu linnapildis teda ei kohta. Aktiivselt ta avalikus elus ei osale, erinevatest üritustest osa ei võta. Suhtleb ilmselt ainult pereringis ja lähemate sõprade-tuttavatega. Ta ei oska eesti keelt, võib-olla sellepärast hoiab ta madalat profiili," arvab Kullison dividenditopi võitja kohta.

Sakslane Gerhard Eberle, keda ehitusärimees ei suudaks esimesel hetkel tänaval äragi tunda, kavatseb mulluse eduka äriaasta eest võtta enda kolmest firmast välja kokku 112,5 miljonit krooni ehk paarkümmend korda enam kui 2008. aastal.

Eberle teeb tuule alla kõigile Eesti ärihiidudele

Selle summaga põrmustab meredele ja ookeanitele sobivaid päästeveste ja turvavarustust tootvate ettevõtete juht sellised Eesti ärihiiud nagu Mati Polli, Toomas Annuse ja Lumani, Jüri Käo või Urmas Sõõrumaa väljavõtmisootel omanikutulu.

NUMBER

6,5 miljonit krooni võttis Eberle välja oma äridest 2008. aastal.

Haapsalu endine linnapea Ingrid Danilov tunnistab Äripäevale, et enda kahe ja poole aasta pikkuse meerikarjääri jooksul ei kohanud ta Eberlet kordagi. Ka Danilov teab, et ta elab Haapsalus, on edukas ettevõtja, kuid näole ei ole ta linnapeale kordagi andnud.

"Ta on meile sellise salapärase, omapärase inimese mulje jätnud," nendib ekslinnapea.

Endine sotsiaalminister, praegune Haapsalu mudaärimees Toomas Vilosius teab samuti, et Eberle elab ja tegutseb kuurortlinnas, kuid see on ka kõik.

"Ma nii põgusalt inimest tunnen, et ei oska tema kohta vähimatki öelda. Küsige Sukleselt (mõtleb ärimees Urmas Suklest - toim.)," vabandab ettevõtja.

Pärast möödunud kuu kohalike volikogude valimisi Haapalu linnapeaks tõusnud Sukles puutus Eberlega kokku 2001-2002. aastatel, mil sakslane ostsi linnas ühe vana maja. "Sel ajal istusime korra temaga ühe laua taga koos. Hiljem ei ole kokku puutunud. Ausõna, kuidas tahakski teda iseloomustada, ei oska," lisab ka Sukles ohates.

Alluv: Eberle on väga põhjalik ja konkreetne

Ärimehele kuuluva Pakpoordi üks õmblustsehhidest asub Albu vallas, Ahula külas. Teine sama firma haru asub Kärdlas. Seal valmistatakse automaatselt õhuga täituvaid päästeveste.

OÜ Pakpoordi Ahula tsehhis töötanud assistent Kai iseloomustab Gerhardit kui alati väga selgete soovide ja ideedega juhti. "Ta mõtleb alati kõik detailideni läbi ja alles seejärel räägib enda mõttest. Väga konkreetne mees. Kui ta ikka tahab mingisugust aruannet, siis peab see tal ka kohe käepärast olema. Eberle räägib alati kiiresti ja hästi kõva häälega," kirjeldab Kai tööandjat. Aga palka maksvat sakslane vähe, aga siiski nii palju, et kohalikud inimesed eelistavad töötupõlvele siiski vahtpäästevestide tootmist.

Vallavanem: Eberle on meie valla üks ausamaid maksumaksjaid

Albu vallavanem Kalju Kertsmik tunneb Gerhard Eberled üle 10 aasta.

"Ta on mulle alati korrektse ja ausa ärimehe mulje jätnud. Ta on meie valla üks stabiilsemaid, suuremaid ja ausamaid maksumaksjaid. Gerhard on alati olnud huvitatud enda ettevõtte arengust. Vald on teda ka jõudumööda aidanud, kui ta on meie poole pöördunud," kiidab Kertsmik üht valla suuremat maksumaksjat. Vallajuhi sõnul on nad ettevõtjat kaitsnud näiteks erinevate riiklike inspektorite eest, kes ülima agarusega pakikaupa ettekirjutusi ja märkusi armastavat vorpida. "Oleme siis, jah, ikka püüdnud rääkida ja selgitada," märgib Kertsmik.

Vallavanema mäletamist mööda valis sakslane Ahula küla seetõttu tootmisbaasiks, et seal kandis oli väljaõpetatud kaader - ka enne sakslase tulekut oli külas väike õmblustsehh. Samuti hindas ärimees enda ettevõtmisele sobivaks Ahula paikkonna infrastruktuuri. "Valla jaoks on aga väga tähtis, et meie naised ja emad saaksid kodukohas tööd ja leiba," selgitab Kertsmik.

MIS ON MIS

Eberle suurim rahamasin on OÜ Pakpoord

Martelon Grupp OÜ

Tegevusala - mitmesuguste erinevate kaupade vahendamine2008 töötajaid - 12008 käive - 34,75 mln kr2008 kasum - 9,6 mln kr2008 dividendid - 4 miljonit krOmanik ja juhatuse liige - Gerhard EberleAsukoht - Ahula küla, Albu valdAsutatud - 2006OÜ Lade

Tegevusala - päästevestide ja merel kasutatava turvavarustuse tootmine, juurdelõikus2008 töötajaid - 292008 käive - 35,74 mln kr2008 kasum - 332 360 kr2008 dividendid - 9,5 mln krOmanik - Gerhard EberleJuhatuse liikmed - Gerhard Eberle ja Irma-Liisu EberleAsukoht - Kaluri 26, HaapsaluAsutatud - 1997OÜ Pakpoord

Tegevusala - päästevestide tootmine2008 töötajaid - 542008 käive - 83,34 mln kr2008 kasum - 29,3 mln kr2008 dividendideks - 99 miljonit krOmanik - Gerhard EberleJuhatuse liikmed - Gerhard Eberle ja Kaja VallsaluAsukoht - Ahula küla, Albu vald, JärvamaaAsutatud - 1997

Autor: Haldusuudised.ee

Liitu Kinnisvarauudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Kinnisvarauudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Teeli RemmelgKinnisvarauudised.ee juhtTel: 51 23 770
Siim SultsonReporter-toimetaja Tel: 53 330 651
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58 361 474