Isamaa ja Res Publica Liit ning Reformierakond leppisid täna kokku, et asuvad ühiselt töötama välja seadust, millega lahutada Eestis gaasi põhivõrgud gaasimüüjast.
"Loodame juba septembris arutada eelnõud, mis tagaks Eestis põhimõtted, et gaasi müüja oleks erineva omanikuga kui põhivõrkude omanik. Eesti jaoks on see majanduslikult oluline, arvestades võimalust tulevikus saada gaasi ka mujalt kui vaid põhiliselt ühelt tarnijalt – Gazpromilt," märkis Reformierakonna peasekretär Kristen Michal.
Tema sõnul võimaldab erinevate omanike tekitamine luua konkurentsi ning olla aluseks gaasi hinna alanemisel. "Täna on olukord kahjuks vastupidine – hind tõuseb ja tegelikke alternatiive gaasipakkumisel pole. Maailmas on LNG ehk veeldatud maagaas odavnenud, mistõttu oleks see Eesti inimestele ja ettevõtjatele rahaliselt ka kasulik," ütles Michal.
IRLi peasekretäri Ken-Marti Vaheri sõnul on põhjendatud iga läbimõeldud ja mõjus samm monopolide ohjeldamiseks, sest monopoolsel turul on tarbijad kaitsetus seisus. "Täna ei tee gaasivõrgu põhiomanik Gazprom midagi selleks, et võimaldada gaasivõrgule ligipääsu ka teistele pakkujatele ja tekitada konkurentsi. Seega kannatavad tarbijad, sest gaasimüüjal ei teki konkurentsist tulenevat survet hindade alandamiseks," selgitas ta.
Vaheri kinnitusel on majandusministeerium ja konkurentsiamet juba asunud töötama välja seadusparandust gaasimüüja ja võrguomaniku eraldamiseks. Tahame anda selle menetlusse nii kiiresti kui võimalik, lisas ta.
Samalaadse otsuse on langetanud ka Leedu valitsus, otsustades täita Euroopa Liidu kolmanda energiadirektiivi, mis nõuab gaasi importija, varustaja ja ülekandevõrgu eraldamist.
Autor: Haldusuudised.ee
Seotud lood
Kinnisvara omaniku peamine eesmärk on saavutada oma varalt maksimaalne tulu. Selleks, et vara säilitaks oma väärtuse ja toimiks tõhusalt aastaid, on vajalik selle regulaarne ja professionaalne korrashoid. Kinnisvara korrashoiuga tegelevad mitmesuguse pädevusega spetsialistid, sealhulgas haldus-, hooldus-, maakler-, õigus- ja remonditeenuste pakkujad. Millised on aga kinnisvaraga tehtavad suurimad vead ning kuidas neid vältida?