1. detsember 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Eestlaste tšetšeenist äripartner vangis

Eestlasi Bulgaaria kinnisvaraäris püganud tšetšeenide grupeeringu ninamees Jahia Hašiev mõisteti sealses ringkonnakohtus kümneks aastaks vangi vägivaldse väljapressimise eest.

Äripäev avaldas pool aastat tagasi uurimuse sellest, kuidas Eestis elav kuritegeliku minevikuga ingušš Ahmed Ozdojev meelitas mitmed eestlased Musta mere ääres asuva Varna linna kinnisvarasse raha paigutama, viies investorid kohapeal kokku sealse kuritegeliku tšetšeeni grupeeringuga. Oma säästud võõramaalastele usaldanud Eesti ettevõtjad said vastu väheväärtuslikke maatükke ning olid sunnitud hiljem nentima, et "raha lihtsalt ei ole enam".

Oktoobri lõpus mõisteti Varna tšetšeeni grupeeringu juht Hašiev kümneks aastaks vangi väljapressimise eest. Hašiev pressis koos kaaslastega kohalikult ärimehelt, keda eelnevalt sama seltskonna poolt petta üritati, välja raha ja murdis selle käigus ettevõtjal kolm ribi. Kuna Hašiev sooritas kuriteo katseajal, olles alles hiljuti vabanenud vangist, kus ta istus mitu aastat ulatusliku käibemaksupettuse tõttu, mõisteti talle lisaks kümnele aastale veel poolteist aastat vangistust varasemast karistusest.

Süüdi jäi teinegi eestlaste äripartner

Varna ajalehe Varna Utre andmetel püüdis Hašiev ebaausate tunnistajate abil endale kohtus alibi luua, väites, et viibis väljapressimise ajal hoopis mujal, kuid prokurör põrmustas selle katse.

Hašiev ja tema käsilane Krassen Aleksandrov mõisteti süüdi kohaliku ärimehe Tsanko Dotševi peksmises ja ähvardamises, sundides viimast kirjutama välja tšekk 100 000 Bulgaaria leevile (800 000 krooni). Lisaks peksmisele ähvardati Dotševit, et kui ta tšekki välja ei kirjuta, tõuseb „trahv“ kümnekordseks ehk miljonile Bulgaaria leevile.

Teine eestlaste äripartner Varnas, Hašievi grupeeringu liige Stefan Karaivanov mõisteti süüdi rahapesus ning talle määrati tingimisi kolm aastat vangistust viie-aastase katseajaga ja 300 000kroonine rahatrahv. Karaivanovi karistust kergendas varasemate kriminaalasjade puudumine.

Kolme süüdimõistetut ühendab firma Matiko-2000, mille kaudu on mehed ka mitmete eestlaste äripartnerid. Prokuröri sõnul on Hašiev selles ettevõttes "suur boss", Karaivanov firma juht ning Aleksandrov töötaja. Matiko-2000 tegeleb kinnisvaraäriga ja Bulgaaria ajakirjanike andmetel on ettevõtte kontol enam kui 100 kinnisvaratehingut.

Eesti väikeettevõtjad Krisjan Metsur ja Horre Saluste, kes Varnas tšetšeenide lõksu langesid, rääkisid suvel oma kohalikest partneritest järgmist: "Nende eesmärk oli natuke kahtlane, nad kontrollisid hindu nii hästi, et meile jäigi arusaamatuks, kas nemad üldse sinna mingit raha reaalselt panid. Põhimõtteliselt said nad omanikeks meie rahaga." Küsimusele, kuidas eestlased üldse sattusid Varnasse investeerima, vastas Saluste, et tema enda naabrimees meelitas nad kaasa – osava jutuga naabrimees on ingušš Ozdojev, kes kasutas müügiargumendina seda, et temaga teeb Varnas koostööd Hansapanga üks asutaja Andres Saame.

Eestlased pole tšetšeene politseisse andnud

Saame omab partneritega Varna lähistel Kuldsetel Liivadel uhket kortermaja arendust, mille kohta kohalik ajakirjanik Rositsa Penkova ütles, et temale jääb arusaamatuks, kuidas sellele keset rahvusparki asuvale arendusele üldse ehitusluba saadi. Saame arenduse kortereid müüb Ozdojevi osalusega firma, kus müügimehe tööd teeb endine Eesti kõrge maksuametnik Ahti Lille, kes altkäemaksu võtmise tõttu on vangis istunud.

Hašieviga äri teinud tuntud pankrotihaldur Andres Hermet rääkis suvel, et väljapressija Hašiev kindlasti pole. "Tema kinnivõtmine on ilmselt tingitud sellest, et ta käis oma raha tagasi küsimas, ikka juhtub," sõnas Hermet suvel. Hermet oli eile Hašievi vangistamisega kursis, ent endiselt tema suhtes leebe, öeldes, et viimane sai üllatavalt karmi karistuse. "Bulgaarias paistab olevat prioriteet endised grupeeringute autoriteedid kinni panna," arvas ta.

Varnasse on tšetšeenide vahendusel investeerinud ka notar Aivar Mesikäpp, kes suvel arvas, et võib-olla said nemadki petta, kuna Varnasse soetatud varast on raske lahti saada. Nüüd, pool aastat hiljem ei soovinud Mesikäpp oma sealseid tegemisi kommenteerida.

Varna ajaleht Varna Utre avaldas suvel Äripäeva uurimuse ning kirjutas kuu aega tagasi, et kuigi eestlased on sealsetelt tšetšeenidelt maatehingutes arvatavasti petta saanud, ei ole ühtegi sellesisulist ametlikku kaebust uurimisorganitele esitatud.

TAUST

Kes on Jahia Hašiev?

Venemaa kodakondsusega tšetšeen, kes on Bulgaaria Varna piirkonna väidetav tšetšeeni allilma liider. Viimasest kümnendist lõviosa veetnud trellide taga ulatusliku käibemaksupettuse tõttu, nüüdseks saanud uue vanglakaristuse väljapressimise eest.

Oma „ameti“ kohaliku tšetšeeni grupeeringu liidrina päris Hašiev 1990ndate teises pooles tapetud Abdul Patajevilt. Ka Hašievit üritati aastaid tagasi tappa.

Bulgaaria ajakirjandus on Hašievit ja tema alluvaid seostanud Iiri Vabastusarmeega (IRA), näiteks on kirjutatud, et Hašiev on aidanud Bulgaariasse maid soetada IRA eksjuhil Thomas „Slab“ Murphyl.

Hašiev on seotud ka praeguseks surnud endise kõrge poliitiku järeltulijate isa ja poja Veselin ja Hristo Daneviga, keda süüdistatakse organiseeritud kuritegevuses. Hašiev on äri ajanud ka Varnas narkoärikana tuntud Radoslav Kaltševiga.

 SEOSED

Kuidas on eestlased seotud vangi mõistetud tšetšeeni Hašieviga?

Jahia Hašievilt või tema vahendusel on Bulgaaria kuurortlinnas Varnas ja selle ümbruses maad ostnud mitmed eestlased.

Hašievi kontrollitav firma Matiko-2000 on osanik eestlaste Raul Rannu ja Andres Heliste firmas, mis 2007. aastal soetas maad 50 km Varnast lõunas asuvas merelinnas Biala. Hašieviga on koostööd teinud ka teine Rannu ja Helistega seotud firma, kus lisaks neile on omanikud ka tuntud pankrotihaldur Andres Hermet ja Bruno Braun – ettevõte omab tühja kinnistut Varnas.

Tuntud notari Aivar Mesikäpa ja tema partnerite Karol Muuli ja Hindrek Hermlini firma ostis 2007. aastal Hašievi ettevõttelt Matiko-2000 kinnisvara Varna lähedal.

Eesti väikeettevõtjad Kristjan Metsur, Horre Saluste, Uno Kaseväli ja Peeter Pullerits on ühises ettevõttes Umalt Osmaeviga, kes on Bulgaaria kodakondsusega tšetšeen ja kuulub Jahia Hašievi grupeeringusse. Ühisfirmale kuulub maatük Varna lähedal asuvas mustlastega asustatud väikelinnas, tõenäoliselt tõmmati eestlastele selle tehinguga müts pähe ehk maa maksis tegelikult oluliselt vähem, kui eestlastelt raha küsiti. Kõnealuses firmas oli ajutiselt investor ka Rae valla maa-ameti pikaaegne juht Erki Noorak.

Äripäeva andmetel juhatas eestlased Hašievini siin elav ingušš Ahmed Ozdojev, kelle osalusega firma müüb Hansapanga ühele asutajale Andres Saamele ning investeerimisfirmale Satnam Europe kuuluva suurarenduse kortereid Varna lähistel Kuldsetel Liivadel.

Autor: Haldusuudised.ee

Liitu Kinnisvarauudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Kinnisvarauudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Siim SultsonKinnisvarauudised.ee juhtTel: 53330 651
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 5123 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51990 655
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58361 474