Autor: Juuli Laanemets • 31. jaanuar 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Hakkepuiduga langeb Raplas soojahind ligi 25%

Rapla tarbijatel odavneb soojahind sellel aastal ligi 25 protsenti, sest AS-ile Eraküte kuuluv kaugküttefirma viib oma soojuse tootmise maagaasilt üle taastuvkütusele.

 „Taastuvkütusest toodetud soojus on ligi viiendiku võrra odavam maagaasil toodetust, mistõttu Erakütte eesmärk on minimiseerida maagaasi kasutamist ning viia kõik meie hallatavad võrgupiirkonnad üle taastuvkütusele,“ lausus AS-i Eraküte juhatuse esimees Priidu Nõmm. „Eelmisel aastal viisime Jõgeva linna soojuse tootmise üle hakkepuidule ning tänavu alustame Rapla katlamaja rekonstrueerimist taastuvkütusele üleminekuks.“

Nõmm ütles, et tulevikus kasutatakse Raplas soojuse tootmisel põhikütusena vaid kohalikku hakkepuitu, mille plussiks on tarne kindlus ja operatiivsus. Peamine põhjus muutuseks on hakkepuidu soodne hind võrreldes importkütusega, mis otseselt mõjutab soojuse lõpphinda. „Taastuvkütusele üleminekuga langeb Rapla linnas järgmisel küttehooajal soojahind ligi veerandi võrra,“ kinnitas Nõmm.

Möödunud aasta kevadel esitas AS Rapla Küte taotluse SA-le Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK), et taastuvkütusele üle viia seni viimane, vaid maagaasil töötav Erakütte gruppi kuuluv katlamaja. Projekti realiseerimisega suureneb Rapla soojusega varustamise kindlus ning väheneb oluliselt CO2 emissioon välisõhku. Taotlus kiideti heaks ning KIK-i osalisel finantseerimisel lähikuudel algavad katlamaja rekonstrueerimistööd vältavad aasta lõpuni. Projekti kogumaksumus on 1,8 miljonit eurot. Rekonstrueerimistööde peatöövõtja on OÜ Nordecon Betoon.

Rekonstrueerimisprojekti raames ehitatakse uus hakkpuidukatlamaja võimsusega 5 MW, mis tulevikus toodab soojust baaskoormuse katteks ning maagaasi katlaid kasutatakse edaspidi tipuvõimsustel. Ehitustööde käigus lammutatakse vanad kütusemahutid, ehitatakse hakkepuidu ladu ning korrastatakse katlamaja  territoorium. Ettevõtte sõnul võivad ehitustöödega kaasneda väljaspool talvist kütteperioodi lühiajalised soojusvarustuse katkestused. 

AS Eraküte ja AS Rapla Küte kuuluvad energeetikakontserni Utilitas. Kontserni kuuluvad soojus- ja elektritootja OÜ Tallinna Elektrijaam, kaugkütteettevõtted AS Tallinna Küte, AS Eraküte ja AS Rapla Küte ning käidu- ja hooldusteenuse pakkuja OÜ Väo Hake. Kontserni lähiaastate investeeringute plaan keskendub kohalike ja taastuvkütuste osakaalu suurendamisele. 2013. aastal viidi biokütusele üle Jõgeva katlamaja, 2014. aastal rekonstrueeritakse Rapla katlamaja ning aastaks 2015 on plaanis saavutada olukord, kus Tallinna kaugkütte baaskoormuse katavad ligi kahe kolmandiku ulatuses taastuval ja kohalikul kütusel töötavad soojusallikad.

Liitu Kinnisvarauudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Kinnisvarauudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Siim SultsonKinnisvarauudised.ee juhtTel: 53330 651
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 5123 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51990 655
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58361 474