Autorid: Lauri Leet, Lauri Leet, kaasautor • 18. märts 2016
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Süüdistuse all olev maakler: tegin oma tavalist tööd

"Jalad lauale ja raha tuleb!" Kahjuks kohtab sellist suhtumist ka maaklerite hulgas.
Autor: Andras Kralla
Kui tippmaaklerid on kompetentsed, laia silmaringiga ja vastutustundlikud, siis paraku esineb ka vastupidiseid näiteid. Kinnisvarauudised.ee kontrollis leitud vihjet ja on sunnitud tõdema, et süüdistusi võimalik petuskeemitaja omaks ei võta.

Eestis tegutseb umbes 2000 – 2500 maaklerit, kelle teenuse kvaliteet on äärmiselt kõikuv.

Kutselisi maaklereid on umbes 250

Elamispindade turule sisenemise barjäär on maakleril väga väike.

 

Allikas: Tõnu Toompark, Adaur.ee

Kinnisvarafoorumitest leiab üsna kerge vaevaga konkreetseid süüdistusi maaklerite suhtes, kes käituvad klientidega üleolevalt, hoolimatult või koguni petuskeeme kasutades. Isiku Andrei Pozdnjakovi(Averconsult Õigusbüroo OÜ), kes nimetab end maakleriks, tegutsemispraktika näib ühe süüdistuse kohaselt olevat järgmine: helistades omanikule, kes müüb oma korterit ise, väidab ta, et tal on olemas konkreetne klient, kelle jaoks ta korterit on otsinud. Seejärel lepib kokku aja, tuleb kohale ja teeb objektist pilte. Hiljem leiab klient tehtud pildid  koos kuulutusena avalikustatuna ning palve peale need eemaldada saab korterimüüja mõne aja pärast hoopis „arve“ tehtud töö eest.  Oma korteri müügiga tegelev Ain(õige nimi toimetusele teada) läks taolise petuskeemi õnge ning kes oma korterikuulutuse kinnisvaraportaalist kv.ee avastas.  „Andrei Pozdnjakovi nimeline maakler väitis, et meie korteri puhul on olemas kokkulepe tema firmaga ning nüüd pidavat meie justkui keelduma talle maakleritasu maksmast. Puhas vale muidugi - mingit kokkulepet temaga meil polnud, ei suulist ega kirjalikku.“

Seejärel hakkas Andrei Pozdnjakov  Aini kinnitusel nõudma SMSide teel kompensatsiooni suuruses 90 eurot ning tegi seda agressiivsel toonil.

„Kv.ee klienditugi soovitas mul ja maakleril omavahel asjades kokku leppida ning kuulutust nad ise ei eemaldanud. Pöördusin otsekohe tarbijakaitseameti poole ning umbes nädala pärast kadus Pozdnjakovi kuulutus meie korterist kui ka ühest teisest, kelle omanikku ta täpselt samamoodi pettis. Ühesõnaga tema kuulutus sai eemaldatud, aga ainult siis, kui protsessiga liitus tarbijakaitseamet.“

Kui kinnisvarauudised.ee Andrei  Pozdnjakoviga ühendust võttis ja süüdistusi kommenteerida palus, vastas mees esimese hooga, et kommenteerib teemat kolmekümne päeva jooksul. Alles mõne aja möödudes peale käesoleva kriitilise artikli ilmumist kirjutas pika põhjenduse, kus märgib, et  kuulutust lisades tegi ta vaid oma tavalist tööd. "Seejärel korteriomanik helistas ja palus kuulutus maha võtta või saata kliendid otse neile.“ Pozdjankovile tundus aga, et ta suutis korteriomaniku siinkohal ümber veenda, sest "tema vastutab teenuse kvaliteedi eest". Ning kui ta oli saatnud info 200 kliendile, teinud pilte ja lisanud kuulutuse, küsis ta omanikult seepeale kompensatsiooni. "Sellega omanik nõus ei olnud ja kaebas minu peale politseisse, tarbijakaitseametisse ja süüdistas väljapressimises."

Portaal: korduvalt kaebusi põhjustavate büroodega lõpetame koostöö

Kinnisvaraportaali kv.ee juht Tarvo Teslon märgib kommentaariks, et kuna portaalil puudub ülevaade omaniku ja maakleri omavahelistest kokkulepetest, siis reageeritakse reeglina omaniku teavituse peale e-mailiga teisele osapoolele. „Anname neile teada, et meie andmetel puudub tal vara müümiseks kokkulepe omanikuga ning palume tal kiiremas korras kuulutus portaalist eemaldada. Teadmata kas omanik püüab lihtsalt pääseda lepingutasust või on tõesti tegemist pahatahtliku maakleri tegevusega, on meie kohustus ära kuulata mõlemad osapooled. Kui maakleri poolt ei tule täpsustavat informatsiooni kokkulepete kohta, siis eemaldame kuulutuse portaalist ise,“ selgitab Teslon.

Taolisi situatsioone võib tema sõnul ette tulla kuskil iga paari kolme kuu tagant. „Korduvalt libakuulutusi üles pannud büroodega, kelle kohta tuleb meile kinnisvaraomanikelt kaebusi, oleme varasemalt ka lõpetanud koostöölepinguid. Meie eesmärk on kaitsta portaali kasutajaid ning pakkuda neile vaid kvaliteetset sisu.“

Hea lugeja, kui oled kannatanud mõne libamaakleri tegevuse läbi, võta ühendust kinnisvarauudised.ee toimetusega!

Jaga lugu
Kinnisvarauudised.ee toetajad:
Teeli RemmelgKinnisvarauudised.ee juhtTel: 51 23 770
Siim SultsonReporter-toimetaja Tel: 53 330 651
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58 361 474