Elektrilevi võrguga oli 2017. aasta lõpuks liitunud 1113 elektri väike- ja mikrotootjat, mida on ligikaudu 35% võrra rohkem kui aasta varem.

- Päikesepaneelid eramu katusel
- Foto: Elektrilevi
Hoogustuvat hajaenergeetika trendi iseloomustab ka see, et mullu andsid väike- ja mikrotootjad elektrivõrku 194 000 MWh ehk üle 4 korra rohkem elektrienergiat kui kolm aastat tagasi, avaldas Elektrilevi.
Kuni 200 kW nimivõimsusega väike- ja mikrotootjatest on 85% päikeseenergial põhinevad elektrijaamad. Möödunud aastal lihtsustas Elektrilevi kuni 200 kW nimivõimsusega väike- ja mikrotootjate liitumisprotseduuri, millega vähenes nõutavate dokumentide hulk ja laienes lubatud inverterite ehk pinge muundamiseks vajalike seadmete nimekiri.
Elektrilevi liitumiste tootejuhi Kaija Villi sõnul on seoses uute trendidega muutumas ka elektrivõrgu roll: selle peamine funktsioon ei ole üksnes elektrienergia kohale toomine, vaid garantii ja turvalisuse pakkumine juhuks, kui päike ei paista ja tuul ei puhu.
„Kahesuunaline energialiiklus tähendab võrgu ümberehituse vajadust, uusi investeeringuid ja keerukamaid väljakutseid pingekvaliteedi juhtimiseks. Mida rohkem lisandub võrku hajatootjaid, seda keerukamaks muutub ka nende liitumiseks tehtav võrgu analüüs - seega otsime kompromissi,” lisas Vill.
Elektrilevi võrguga liitunud kuni 15 kW nimivõimsusega ehk mikrotootjate arv on aastatel 2012-2017 kasvanud 20-lt 954-ni. 16-200 kW võimsusega jaamade ehk väiketootjate arv on viie aastaga kasvanud 39-lt 159-ni. Enam kui 200 kW võimsusega elektrijaamu on Eesti suurima jaotusvõrguga liitunud 69.
Seotud lood
Kinnisvara omaniku peamine eesmärk on saavutada oma varalt maksimaalne tulu. Selleks, et vara säilitaks oma väärtuse ja toimiks tõhusalt aastaid, on vajalik selle regulaarne ja professionaalne korrashoid. Kinnisvara korrashoiuga tegelevad mitmesuguse pädevusega spetsialistid, sealhulgas haldus-, hooldus-, maakler-, õigus- ja remonditeenuste pakkujad. Millised on aga kinnisvaraga tehtavad suurimad vead ning kuidas neid vältida?