• 07.12.18, 11:50
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Omanikud haldusteenuste vallas aina targemad

Hoonete omanike ootused haldusteenustele on tõusnud, ettevõtte valikul on olulised taust, kogemus ja kutsetunnistus, kirjutab Äripäeva kinnisvarahalduse konkurentsiraporti eessõnas Done Haldus OÜ ja Eesti Kinnisvara Korrashoiu Liit MTÜ juhatuse liige Janek Hintsov.
Janek Hintsov
  • Janek Hintsov
  • Foto: Karli Saul
Eestis on kokku registreeritud 1010 kinnisvara halduse või sellega lähedaste teenustega tegelevat ettevõtet, millest enamik ei ole aktiivselt tegutsevad. Eesti Kinnisvara Korrashoiu Liidu nimekirjas on täna 102 liiget, kuid prognooside järgi on tegelikult haldus-, hooldus- ja puhastusteenuseid pakkuvaid ettevõtteid kokku 350, pluss-miinus 5%.
Kõige aktiivsemad regioonid on Tallinn ja Tartu ning teatud reservatsiooniga ka Pärnu. Pisemates kohtades mahub turule korraga üks-kaks ettevõtet ning nendega konkureerivad enamasti suurte korrashoiufirmade filiaalid.
Turul selge eristumine

Artikkel jätkub pärast reklaami

Viimastel aastatel on turul toimunud selge eristumine haldusettevõtete vahel: suurem osa tegeleb korteriühistute haldamisega ning väiksem osa spetsiifilise ja suuremat kogemust nõudva ärikinnisvara haldusega. Seejuures on oluline märkida, et majaomanikud muutuvad haldusteenuste vallas aina targemaks ja oskavad oodata hinnapäringutest ning teenustest senisest rohkem.
Nii on näiteks hakatud väärtustama haldusettevõtte kutsetunnistust, töötajate kogemusi ja tagasisidet referentsidest. Paljud hanked ja hinnapäringud koostatakse vastavuses Kinnisvarakeskkonna juhtimise ja korrashoiu standardiga EVS 807:2016.
Väga positiivne on turu arengus kolme osapoole – arhitektide, ehitajate ja haldurite – koostöö kasv. Üha rohkem tehakse koostööd parema tulemuse, võimalikult väikeste kõrvalkuludega hoone ehitamise nimel. Haldusettevõtted mõistavad, et nad ei paku hoone omanikule lihtsalt haldusteenust, vaid võimalust neil oma vara professionaalselt hallata, omades seejuures rahulolevaid üürnikke ning igast küljest analüüsitavate kuludega jätkusuutlikku hoonet. Haldusettevõtete töö on luua juba projekteerimise käigus uutele hoonetele halduskontseptsioon, mis koondab infot näiteks tehnosüsteemide, koristuseteenuse ja turvateenuse kohta.
Populaarseks on saamas ehitusinfo mudelis ehk BIMis 3D-projekteerimine ja haldamine. Tegemist on strukturaalse andmebaasina organiseeritud ehitusandmete kogumiga, millest on lihtne teha nii visuaalseid kui ka arvulisi päringuid. BIM mudel koosneb tegeliku hoone ehitamiseks kasutatud ehitusdetailide virtuaalsetest vastetest, mis võimaldavad arvuti keskkonnas hoonet testida ja mõista selle käitumist veel enne, kui tegelik ehitamine algab. See annab omanikule võimalusi arvestada tulevase hoone halduskulusid veel enne, kui hoone valmis on. Vajadusel saab koostöös haldusettevõttega muuta maja energiatõhusamaks ja selle haldamise-hooldamise efektiivsemaks.
Tööandjad väärtustavad töötajaid kõrgemalt
Palju on räägitud, et puhastusteenindajate seas valitseb tööjõupuudus. See on õige, aga samas on tööjõupuudus toonud kaasa positiivse asjaolu, et ettevõtted on hakanud oma töötajatele rohkem tähelepanu pöörama, mis samal ajal tõstab puhastustöötaja ameti väärtust. Kui varasemalt palgati inimene lihtsalt tööd tegema, siis täna mõeldakse ka tema heaolule ja antakse võimalus tööd professionaalsemalt teha: töötajatele tehakse koolitusi ja neid varustatakse kvaliteetsemate ja ergonoomilisemate töövahenditega.
21. sajand on toonud kaasa ka suurema tähelepanu rohelisele mõtlemisele ning oma ökoloogilisele jalajäljele mõeldakse loomulikult puhastusettevõttes. Oluliseks on muutunud puhastuskeemia puhtus ja korduvkasutatavad materjalid ning puhastusettevõtted on hakanud ka oma kliente selles vallas koolitama, et kasvatada inimestes keskkonnasõbralikku teadlikkust.
Targalt ehitamine säästab mõttetutest kõrvalkuludest

Hetkel kuum

Artikkel jätkub pärast reklaami

Aastaid tagasi toimus turvateenuste turul paradigma muutus, mis on täna jõudmas ka haldus- hooldus- ja puhastusteenuste turule. Selleks on mehitatud töö asendamine tehnoloogiaga – nii nagu mehitatud valve asendati suurematel objektidel kaamerate ja anduritega, on ka puhastusteenus jõudnud samasuguse muudatuse lävele.
Objektidel kasutatakse aina rohkem tehnikat ning inimtööjõu kasutamine muutub aina targemaks. Energia kokkuhoiu ja tehnoloogia osakaalu kasvu kasuks räägib ka seadmete kaugjuhtimise ja asjade interneti populariseering, tänu millele saavad haldurid reaalajas infot ja analüüse otse oma nutiseadmetesse ning see võimaldab neil vajaduse korral koheselt reageerida. See aitab hoida all kõrvalkulusid, mis mittejuhitavate tehnosüsteemide puhul võivad osutuda kaunis suureks.
Millises seisus on Eestis kinnisvarakorrashoiuga tegelevad ettevõtted, kes kasvatas kõige rohkem käivet, kel oli suurim müügitulu – kõik see ja veel palju muud on leitav Äripaeva infopanga koostatud kinnisvarahalduse konkurentsiraportist. Raporti saab soetada SIIN

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 19.05.25, 15:00
Millerhawk vähendas hoone süsiniku jalajälge kolmandiku võrra – ilma lisakuluta
Elutsükli analüüs (LCA) on tööriist, mis aitab hinnata hoone keskkonnamõju selle „sünnist surmani“ – alates toormaterjalide kaevandamisest kuni lammutamise ja taaskasutuseni. Ehituses tähendab see näiteks seda, millist mõju avaldab betooni, terase või isolatsioonimaterjalide tootmine, transport, paigaldus ja hilisem hooldus meie kliimale.

Enimloetud

1
Suur lugu
  • 18.06.25, 11:26
Vaevast vabaks: büroopindade segmendis on alanud uus trend
Senisest veelgi rohkem betooni, terast, klaasi ja klantsi ei muuda pilti paremaks. Asjaosaline - vaata, et Sa uuest trendist maha ei jää!
2
Suur lugu
  • 27.06.25, 06:30
Kinnitage turvarihmad - Eesti kinnisvaraarendus hakkab nihestuma
See teema puudutab aina enam eluasemeid, nende kättesaadavust ja linnaruumi. Rida nimekaid eksperte võtab olukorra osadeks
3
Uudised
  • 27.06.25, 08:45
Esinduslik GALERII: Hans H. Luik sai Pirita arenduse valmis
Vaata, kes kõik seal olid ja mida nad tegid
4
Uudised
  • 27.06.25, 12:12
Ärikinnisvaraturult on kadunud fikseeritud üürilepingud
https://www.kinnisvarauudised.ee/raadio/episood/arikinnisvaraturult-on-kadunud-viieks-aastaks-fikseeritud-uurilepingud
5
  • ST
Sisuturundus
  • 18.06.25, 14:49
Tuleohutuseksperdid 112 häireedastuse muudatusest: päästeauto automaatne kohalesõitmine ei tohi mõjutada meie vara üldist ohutust
Vaata veebihommikut järele!
6
Uudised
  • 30.06.25, 06:45
Ursel Velve muudab EISi toetustesüsteemi selgemaks

Viimased uudised

Uudised
  • 01.07.25, 17:02
Arco Vara tipphindaja läks tööle konkurendi juurde
Uudised
  • 01.07.25, 12:22
Korterelamute renoveerimise 80-miljoniline toetusvoor avaneb septembris
Kuldar leis: “Uues voorus loobume nii-öelda nobedate näppude põhimõttest ja kõik saavad oma taotluse rahulikult esitada.”
Uudised
  • 01.07.25, 10:23
Riik pikendas Ida-Viru suurinvesteeringute tähtaega kahe aasta võrra
Uudised
  • 01.07.25, 08:30
Kodulaenuturg on elavdanud, aga iga laen on endiselt rätsepatöö
Uudised
  • 01.07.25, 06:45
4 moodust, kuidas kodu halduskulud saada alla
Lihtsad nipid, millega on väiksemad arved garanteeritud
Uudised
  • 30.06.25, 15:47
Galerii: selgusid Tartu parimad ehitised
Uudised
  • 30.06.25, 15:42
Capital Mill rajab Tapale ujulaga spordi- ja vabaajakeskuse
Vabaajakeskuse hoonestusõigus seatakse 50 aastaks ning lepinguga kohustub arendaja osutama sporditeenuseid vähemalt 20 aasta vältel
Uudised
  • 30.06.25, 15:33
Tallinn kuulutas välja arhitektuurivõistluse uuele Martsa põhikooli hoonele

Hetkel kuum

Senisest veelgi rohkem betooni, terast, klaasi ja klantsi ei muuda pilti paremaks. Vaja on tundlikumat kvaliteeti ja avatumat vaadet.
Suur lugu
  • 27.06.25, 06:30
Kinnitage turvarihmad - Eesti kinnisvaraarendus hakkab nihestuma
See teema puudutab aina enam eluasemeid, nende kättesaadavust ja linnaruumi. Rida nimekaid eksperte võtab olukorra osadeks
Hans H. Luik.
Uudised
  • 27.06.25, 08:45
Esinduslik GALERII: Hans H. Luik sai Pirita arenduse valmis
Vaata, kes kõik seal olid ja mida nad tegid
US Real Estate’i Rotermanni ja Artiuse ärijuht Julius Stokas (Foto: US Ral Estate).
Uudised
  • 27.06.25, 12:12
Ärikinnisvaraturult on kadunud fikseeritud üürilepingud
https://www.kinnisvarauudised.ee/raadio/episood/arikinnisvaraturult-on-kadunud-viieks-aastaks-fikseeritud-uurilepingud
Nõustamisbüroo Colliers partner Margus Tinno analüüsib büroohoonete ja ärilinnakute väljavaateid.
Uudised
  • 25.06.25, 06:45
Lahendused büroohoonete saatusele pakub elu ise
Vaata, mis on pikaajalise edu peamised võtmetegurid ja millal tuleb hakata büroohooneid lammutama.
Pindi Kinnisvara müügipartner Peep Sooman.
Uudised
  • 25.06.25, 10:13
Konkreetne märk, et korteriturg on juba taastumisfaasis
Marienholmi I etapi avamine.
Uudised
  • 25.06.25, 09:00
Noobel GALERII: Scandium sai Marienholmi I etapi valmis
Vaata, mis seal toimus ja kes kõik seal kohal olid!
Eesti Arhitektide Liidu president Aet Ader ja Reterra Estate tegevjuht Reigo Randmets (Fotod: Raul Mee ja Andras Kralla).
Uudised
  • 26.06.25, 13:00
Omavalitsustel puudub linnaruumi arendamiseks visioon
Ader: linn ei peaks andma maad ära kopikate eest
Uus võimalik muudatus ei tohiks mõjutada objektide kohapealset turvalisust. Hoone omanik või valdaja saab väga palju selleks ära teha, et tulekahjusid ennetada ja oma inimeste teadlikkust tõsta, kui signaal läheb päriselt tööle.
  • ST
Sisuturundus
  • 18.06.25, 14:49
Tuleohutuseksperdid 112 häireedastuse muudatusest: päästeauto automaatne kohalesõitmine ei tohi mõjutada meie vara üldist ohutust
Vaata veebihommikut järele!

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele