• 27.05.19, 14:11
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Aimar Roosalu: arendajad jätavad endale kätte liiga palju üürikinnisvara

Äripäeva Kinnisvaraarenduse konverentsil sõnas Bigbanki äriosakonna juht Aimar Roosalu oma ettekandes „Finantseerida, kui mitte praegu, siis millal?“, et arendajate seas on muutumas äriplaani osaks jätta endale liiga suur osa valminud korteritest üürile andmiseks. Pealtnäha hea plaan võib kinnisvaraturu languse korral põhjustada väga negatiivseid tagajärgi.
Bigbanki äriosakonna juht Aimar Roosalu
  • Bigbanki äriosakonna juht Aimar Roosalu
  • Foto: Raul Mee, fotograaf
„Täna valitseb kinnisvaraarendajate seas uus trend, milleks on müümata jäänud korterite välja üürimine,“ sõnas Aimar Roosalu. „Suhtumine, et kui maja saab valmis, küll me siis kätte jäänud korterid üüriturul ise välja anname, on täna ligi pooltel arendajatel – eriti räägivad seda mikrokorterite arendajad. Näen õudusunenägusid sellest, kui kinnisvaraturu languse ajal on müügiportaalid üüri-mikrokortereid täis. Neid jäetakse endale liiga palju kätte. Ühe sellise arendaja pankrot ei tähenda mitte ainult ühe tegija lahkumist turult, vaid ka üürikorterite portfelli kiirmüüki paiskamist. Kahe-kolme sellise arendaja makseraskused tähendaks juba tõsist ohtu üüriturule.“
Riskantsed trendid
Bigbanki äriosakonna juhi sõnul kurdavad arendajad, et ehituslubade saamine ametkondadest on varasemast rohkem aega nõudvam. Samal ajal üritatakse arendusprojektid valmis ehitada võimalikult kiiresti, et kapital projektist kätte saada ning selle käigus kipub töö kvaliteet langema.

Artikkel jätkub pärast reklaami

„Suurpangad keskenduvad aina rohkem siseregulatsioonide täitmisele kui klientide teenindamisele. On jäänud mõned pangad, kes kinnisvaraarendajatele laenu annavad. Ka meedial on kinnisvaraturule suur mõju. Meedia negatiivse tonaalsusega pealkirjad mõjutavad oluliselt turuosaliste emotsioone. Näiteks suured ja kallima hinnaklassi korterid praktiliselt seisid eelmise aasta novembrist kuni käesoleva aasta märtsini. Õnneks hakkasid korterid Tallinnas müüma kohe, kui saabus kevad ja sõna otseses mõttes päike välja tuli.“
Aimar Roosalu sõnul on kinnisvara turul näha väikearendajate kadumist. „See on muidugi kurb trend, kuid tegelikult näitab see turu küpsust. Ainult suuremad arendajad jäävad ellu, sest turg välistab põlve otsas nokitsejad. Arenduskulud on kasvanud, mida taluvad hästi ainult läbimõeldud ärimudelid. Aga ka inflatsioonioht ei ole kadunud, tulevikus näeme kindlasti laenuintresside kallinemist,“ lisas Roosalu.
Üldine olukord hea
„Hetkel ei ole olukord kinnisvaraturul sugugi mitte halb, sest mitte kuskilt ei paista silma 10 aasta taguseid anomaaliad. Olukord on stabiilne, ostjad ja müüjad on aktiivsed. Kui see nii-öelda pauk peaks tulema, siis tuleb see kindlasti väljast,“ rääkis Aimar Roosalu.
„Suurlinnades on pakkumist jätkuvalt piisavalt, ent täna näen eelkõige võimalusi väikelinnades. Ka nendes piirkondades on tekkinud ostuvõime ning kohalikud omavalitused on huvitatud tegema koostööd arendajatega. Muret ei paista ka Tallinna lähiümbruse büroohoonetega, sest need täituvad väga kiiresti. Hea meel on selle üle, et võlakirjaturg on muutumas populaarsemaks kohaks, kust kapitali kaasata.“

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 09.10.25, 09:00
Sossi mäele kerkiv Eesti esimene puitkõrghoone murrab nii ehitus- kui ohutusmüüte
Oktoobris peetakse Sossi mäel sarikapidu, sest Eesti esimene puitkonstruktsiooniga kõrghoone hakkab valmima.

Hetkel kuum

LVM Kinnisvara tegevjuht Ingmar Saksing on juba aastaid eelistanud nö hoida käsi taignas - nii tajud olukorra reaalsust vahetult.
Uudised
  • 06.10.25, 06:45
Elukondlik üüriturg ägab ühe raske puuduse all
Üle 125-aastase ajalooga tööstuskvartalit arendatakse 15-minuti linna põhimõttel. (Visuaali autoriõigused: Endover).
Uudised
  • 09.10.25, 10:33
Galerii: Endover rajab Voltasse 2 kõrghoonet
Restate´i nõukogu liige Ardi Roosimaa näitab, millal ja milistel tingimustel tuleb büroohooned ümber ehitada.
Uudised
  • 08.10.25, 11:41
Roosimaa: kättesaadavus ei tähenda, et korter Toompeal peab maksma sama palju, kui Maardus
Muudaks büroohoonete otstarvet? Roosimaa: kui võrrelda vanemaid B ja C objekte ja uuemaid A klassi büroohooneid, siis võib juhtuda, et vanem objekt on isegi paindlikum. Poliitikud ja ametnikud - siin on Teile mitu mõttekohta!
Eesti pank hoiatab kurjakuulutavate arengute eest: riskid ärikinnisvaras kuhjuvad
Uudised
  • 10.10.25, 11:00
Eesti pank hoiatab kurjakuulutavate arengute eest: riskid ärikinnisvaras kuhjuvad
Selgus Tallinna uute kodude müügi esikolmik
Uudised
  • 07.10.25, 12:15
Selgus Tallinna uute kodude müügi esikolmik
Narva Vanalinna Lasteaed
TOP
  • 01.10.25, 06:30
Arhitektuuribüroode TOP 88: lipukirjaks on kasumlikkuse kasv
Vaata, kuidas Sinu konkurendil läks! Rivis käibed, kasumid ja omanikud.
SEB eraklientide divisjoni juht Sille Hallang.
Uudised
  • 07.10.25, 06:00
Senine kinnisvaraturu aktiivsus lähitulevikus Eestis ei jätku
Peamiste kodulaenuvõtjate arv vanuses 24-45 väheneb. Vaata, millal ja kui palju!
  • ST
Sisuturundus
  • 10.10.25, 17:12
Everaus Kinnisvara pakub investoritele 10% tootlusega võlakirju

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele