Kurjakuulutavat hinnalangust, mida pessimistid on ennustanud, pole kinnisvarasektoris saabunud, kirjutab Metro Capitali juht Ain Kivisaar.
Märtsiga võrreldes olid aprillis Tallinna kinnisvarahinnad samal tasemel ning eelmise aasta sama ajaga võrreldes 10% kõrgemad. Ka maikuu hinnad olid aastatagusest 9% võrra kallimad. Ei ole märgata, et müüjad varmalt hindu langetama kipuks, kuigi läbirääkimistel ollakse mõnevõrra paindlikumad kui varem.
Pane tähele!
Ain Kivisaar esineb septembris toimuval
Kinnisvaraarenduse konverentsil keskkonnateadlikuma kinnisvaraarenduse teemal. Vaata
SIIT.
Seetõttu jääb hinnasoodustuse maksimum tõenäoliselt tagasihoidlikuks ühekohaliseks numbriks ning suuremaid kärpeid ei ole valmis keegi tegema. Samas on tänanegi soodustus oluliselt suurem kui enne eriolukorda, mis peegeldab mõnevõrra nihkunud turukeset. Kinnisvaraturg on üldjoontes tasakaalus – nii ostu- kui ka müügisurve puudumine ei ole hindasid oluliselt mõjutanud.
Turu edasisel taastumisel hakkavad tõenäoliselt vähenema ka müüjate paindlikkus ning hinnasoodustused. Tuleb meeles pidada, et kinnisvaraturg on osa kogu majandusest. Kui selleks aastaks ootab Eestit teise kvartali majandusseisaku tõttu ees majanduslangus, siis järgmiseks aastaks prognoositakse umbes samas suurusjärgus kasvu, mis Euroopa Komisjoni tänase hinnangu kohaselt on 5,9%. Seda muidugi eeldusel, et viiruspuhang ei kordu.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Seetõttu on kinnisvarahindade paigalseis või mõõdukas langus tõenäoliselt ajutise iseloomuga ning pikemas perspektiivis vaid lühiajaline vähikäik üldises hinnakasvu trendis.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Vaata veebihommikut järele!
Riigil on plaan kaotada väga paljudelt objektidelt automaatse
tulekahjusignalisatsioonisüsteemi (ATS) tulekahjuteate Häirekeskusesse edastamine. Automaatsest tulekahjuteatest loobumine puudutab teiste objektide hulgas büroo- ja tööstushooneid, kaubanduskeskuseid ning haridus- ja lasteasutusi. Kas enam kui tuhat hoone omanikku peaks nüüd muretsema, et tulekahju korral jääb abi tulemata?