Suurinvestor ootab ostjate ja müüjate ootuste kohtumist
Ehitajatel nii Eestis kui ka Soomes jääb tööd järjest vähemaks, konkurents ehituslepingute pärast tiheneb, samas aga võib aasta teisel poolel oodata kinnisvaravaldkonnas suuremat aktiivsust.
Lühivaates pole Eesti kinnisvarasektori ja majanduse tulevik kuigi helge. Pikemas vaates kinnisvarahinnad kasvavad, kirjutab Luminori peaökonomist Lenno Uusküla.
Vakantsid ärikinnisvaras suurenevad ja kasumeid sööb laenukulu. Seni edu taganud suur laenukoormus on äkitselt saanud investeeringule veskikiviks, tõdevad valdkonna eksperdid. Nad toovad välja, kes on käesoleva aasta II poolel võitjad, kes kaotajad.
Eesti kinnisvaraturu suurim nõrkus, võrreldes suurte turgudega, on väiksem likviidus. Rahatusse ja põrnitsemisse hangunud siinne kinnisvaraturg ühes arendustega otsib pääsemist suurrahastajatelt - kokkuostuaeg hakkab koitma.
Soome suurinvestor vaatab terves Baltikumis avatud pilguga kõiki kinnisvaraklasse. Muidu ikka huvitava elukondliku kinnisvara kõrval muutub järjest huvitavamaks veel üks liik kinnisvara ja seda konkreetse tehinguviisiga.
Veel mõni aasta tagasi tähendas uue kontori otsimine eelkõige head asukohta ja mõistlikku hinda. Täna on ettevõtete ootused muutunud. Üha olulisemaks on saanud küsimus, kas tegemist on keskkonnaga, kuhu inimesed tahavad päriselt kohale tulla, kus on hea töötada ning mis aitab ka ettevõttel kasvada.