Eluasemeturul valitseb ostja juba mõnda aega, pelgalt projektist korteri ostmine on saanud minevikuks ja paistab nüüd kui ebanormaalsus. Uus normaalsus on rahulik turg ja vähem ruutmeetreid.
Eesti Kinnisvarafirmade Liidu juhatuse liige ja LAAM Kinnisvara OÜ juhatuse liige Mart Saa märgib, et tuleb kaubelda - nii tulebki õigkane hind.
Foto: Eiko Kink
Eesti Kinnisvarafirmade Liidu juhatuse liige ja LAAM Kinnisvara OÜ juhatuse liige Mart Saa analüüsib eluaseme turu seisu ja perspektiivi, vastates neljale küsimusele.
Tänane suhteliselt madal tehingute arvuga periood püsib tõenäoliselt ka veel 2024. aastal, üleriigiliselt taaskordselt algava kasvutsükli ajaline määratlemine saab regioonide baasil olema veidi erinev, kirjutab Arco Vara Kinnisvarabüroo analüütik Mihkel Eliste.
Tallinna korterite üüripakkumine kinnisvaraportaalis KV.EE on kasvanud 1600 korterini. Pakkumise suurenemine on enam-vähem ühtlane erinevates piirkondades ja erineva toalisusega korterite lõikes, kirjutab kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark.
Eestis tuleb 2050. aastaks renoveerida 14 000 kortermaja, kuid eesmärgi täitmiseks peab riik tagama igal aastal stabiilse toetuse, rääkis kliimaministeeriumi elukeskkonna ja ringmajanduse asekantsler Ivo Jaanisoo.
Üha rohkem ostjaid ja investoreid hindab tänapäeva kinnisvara puhul lisaks asukohale ja ruutmeetritele ka hoone jätkusuutlikkust, energiatõhusust, elukeskkonna kvaliteeti ja mugavust. Üks peamisi kvaliteedi ja jätkusuutlikkuse sümboleid on rohesertifitseerimine. LEED-sertifikaat – maailmas üks tunnustatumaid rohehoonete kvaliteedimärke – on Põhjamaades juba tavapraktika.