• 22.08.25, 06:45

Siin on elektrit - hoia silmad lahti, turul kõigile ruumi ei jagu

Elukondliku kinnisvara sektor elab läbi muutusi: oma toote parimast parimaks lihvimine on arendajale väljakutse, ostja valivus paneb närvid proovile. Kolm nimekat arendajat annavad lähiajaks rea konkreetseid soovitusi arendajatele, vahendajatele ja ostjatele.
Siin on elektrit - hoia silmad lahti, turul kõigile ruumi ei jagu
  • Foto: Oleg Hartsenko
Terve sektor on hapras seisus, sestap selle lisamaksuga koormamine oleks liiast. Alles tuli arendajatel käibemaksutõus alla neelata ja seda tingimustes, kus uusarednuste müüke ei edene, ent jällegi järelturg on liikumises. Samas aga arendajate endi ridades käib nuppude ümbermängimine. Kinnisvaraarendajad vahetavad käike, nii et laastud lendavad, koondaminegi käib asja juurde.
Pealispinna soliidsuse ja klantsi all areneb elektriline ja väljakutseid pakkuv olukord, mis pakub lätteid edasiseks tegutsemiseks.

Seotud lood

Suur lugu
  • 15.08.25, 06:45
Arendajad neelasidki maksutõusu alla. Kas ees on jõujoonte tõsisem muutus?
Käibemaksutõusu mõju eluasemete müügimahule osutus bluffiks. Turul pinge ja patiseis kerib vinte.
Nagu oli arvata, käibemaksutõus tuligi alla neelata arendajatel ja seda naeratusega läbi pisarate. Võitlus klientide nimel on tihe nii erinevate uusarenduste kui ka uueväärsete, viimase 10 aasta jooksul ehitatud hoonete turul. Kõige krooniks kadus 2025. aasta eluasemeturult sesoonsus. Nimekad arendajad, näitavad, mis tuleb edasi.
Uudised
  • 18.08.25, 06:45
Ehituslubade aeglane menetlus kahjustab omandit ja linnaplaneerimist
Ehitusloa eelduseks olnud projekteerimistingimuste väljastamine venis 383 päeva pikkuseks, kuigi seadus näeb ette maksimaalselt 60 päeva; elamu ehitusluba anti välja 57 päeva jooksul, kuigi seaduses on tähtaeg 30 päeva; nii ootas inimene maja ehitamise õigust kokku 465 päeva; saab vaid oletada, kui palju ehitushind selle aja jooksul kasvas, kirjutavad advokaadibüroo RASK advokaadid Sandra Kaas ja Villy Lopman ning jagavad oma mõtteid, kuidas saaks olukorda parandada.
Uudised
  • 12.08.25, 06:45
Eesti söakad arendajad saavad Lätist pika pai
2 aasta perspektiiv: Mida toob Lätis eluasemete arendamine kaasa Eesti elukondlikule uusarendusele? Vaata, mida arendajad kostavad.
Eesti kinnisvaraturu nihestumises koorub välja huvitav suundumus: Baltikumikeskne ärikinnisvara sektor püüab laieneda Poolasse, Eestikeskne elukondliku kinnisvara sektor on hõlvamas Lätit. Viimase sektori esindajatele on käik lõunasse kui kosutus kodumaa patiseisust. Läti eluasemeturu teistsugusus paneb 3 arendaja silmad särama.
Arvamused
  • 06.08.25, 12:16
Eluasemete järelturg on aktiivne, uusarendused seisavad
Edasine areng sõltub usalduse taastumisest ja majanduse laiemast käekäigust
Ostjate ja üürnike otsustusjulgus – või pigem selle puudumine – dikteerib turu rütmi, samas kui arendajad ja üürileandjad kohanevad uue reaalsusega, kirjutab Restate’i kinnisvaraanalüütik Julia Linde.
  • ST
Sisuturundus
  • 01.08.25, 14:47
Kui maja toimib, on elu lihtsam: hooldus ja avariiteenus, mis toovad kindlustunde
Üks suurimaid väljakutseid, millega korteriühistud ja ettevõtted tihti kokku puutuvad, on hoonete tehnosüsteemide järjepidev hooldamine. Hoonetes on sageli väga palju erinevaid ning vajalikke süsteeme – küttesüsteemid, ventilatsioon, vesi ja kanalisatsioon –, mille kõikide regulaarne kontrollimine, hooldamine ja parendamine on tõrgete vältimiseks äärmiselt oluline.

Hetkel kuum

Reterra Estate tegevjuht Reigo Randmets võtab turuolukorra lahti ilustamata.
Suur lugu
  • 15.08.25, 06:45
Arendajad neelasidki maksutõusu alla. Kas ees on jõujoonte tõsisem muutus?
Käibemaksutõusu mõju eluasemete müügimahule osutus bluffiks. Turul pinge ja patiseis kerib vinte.
Restate’i kinnisvaraanalüütik Julia Linde.
Arvamused
  • 06.08.25, 12:16
Eluasemete järelturg on aktiivne, uusarendused seisavad
Edasine areng sõltub usalduse taastumisest ja majanduse laiemast käekäigust
12-korruselised Pegasus ja Helios kerkivad aadressile Merimetsa tee 4 (Visuaal: PIN Arhitektid).
Uudised
  • 15.08.25, 11:31
GALERII: Reterra püstitab Hipodroomile 2 ärihoonet
Senisest veelgi rohkem betooni, terast, klaasi ja klantsi ei muuda pilti paremaks. Vaja on tundlikumat kvaliteeti ja avatumat vaadet.
Suur lugu
  • 27.06.25, 06:30
Kinnitage turvarihmad - Eesti kinnisvaraarendus hakkab nihestuma
See teema puudutab aina enam eluasemeid, nende kättesaadavust ja linnaruumi. Rida nimekaid eksperte võtab olukorra osadeks
Minu eesmärk on toetada Kaamose jätkuvat arengut olemasolevates ärisuundades nagu kinnisvara, ehitus ja taastuvenergia ning luua vundament laienemiseks uutesse valdkondadesse ja regioonidesse, ütles Gert Jostov.
Uudised
  • 18.08.25, 11:09
Gert Jostov läks US Real Estate´ist Kaamosesse
Advokaadibüroo RASK advokaadid Sandra Kaas ja Villy Lopman.
Uudised
  • 18.08.25, 06:45
Ehituslubade aeglane menetlus kahjustab omandit ja linnaplaneerimist
Vilniuse kinnisvaraturg on oma positiivsuselt jätkuvalt mäekõrguselt Tallinnast ja Riiast üle, märgib Merko Ehituse juhatuse esimees Ivo Volkov.
Uudised
  • 07.08.25, 10:19
Merko turgutab end kinnisvaraturu toel
Mõne aasta perspektiivis jäävad Eestis, Lätis, Leedus endiselt suurimateks hankijateks avalik sektor taristu- ja kaitsevaldkonna objektidega ning energiarajatiste suurtellijad
Kui maja toimib, on elu lihtsam: hooldus ja avariiteenus, mis toovad kindlustunde
  • ST
Sisuturundus
  • 01.08.25, 14:47
Kui maja toimib, on elu lihtsam: hooldus ja avariiteenus, mis toovad kindlustunde

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele