• 08.06.16, 09:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Kuidas kujundada koduaeda?

Läbimõeldud aiaplaani tegemiseks võib kaasata spetsialisti, kuid huvi ja tahtmise korral saab osaleda ka vastavatel koolitustel, kus on võimalik ise koos lektori abiga oma aiaplaan luua. Kõige olulisem on aga läbi mõelda pere soovid ja vajadused ning selle põhjal valida endale sobiv aiatüüp. Bauhof Groupi ASi kodu ja aia arendusjuht Tiiu Kütson-Janke jagab soovitusi, mida aia kujundamisel ja planeerimisel silmas pidada.
Kuidas kujundada koduaeda?
  • Foto: aiaparadiis.ee
Kõige olulisem on, et aed rajatakse vastavalt oma soovidele – esmane on järgida pere vajadusi ning oma maitset.
Trendidest olulisemad on inimese soovid ja vajadused. Kas soovitakse luua õitsvat aeda rooside, püsi- ja suvelilledega, igihaljast aeda okaspuuvormide ja rododendronitega, avarat hoovi suure muruplatsiga või on perele vajalik hoopis tarbeaed koos viljapuude ning köögiviljadega. Kõrghaljastusega aed sobib neile, kellel aiapinda rohkem ning kes hindavad enam privaatsust. Samuti tuleks kohe läbi mõelda, kas soovitakse viljapuuaeda ainult õunapuid või ka pirni-, ploomi- ja kirsipuid, sest nende istutuslaius ja sellest tulenevalt ala, mille tulevane viljapuuaed enda alla võtab, varieerub. Kui aiaruum on piiratud, kuid viljapuid siiski tahetakse, soovitame kasutada perepuid (mitme sordiga viljapuud) või sammasõunapuid, mida saab aiakujunduses nutikalt kasutada allee- või hekipuudena.
Viljapuude istutamisel tuleb silmas pidada, et õunapuid ei tohiks istutada reas tihedamini kui 3,5 meetrit ning reavahed peaksid olema vähemalt 6 meetrit. Nõrgakasvulistel alustel puid võib istutada ritta 2-meetriste vahedega. Kui teie sooviks on kaunid lillepeenrad, on mõistlik rajada aeda 1–2 suuremat lillepeenart murualasid nii-öelda lõhkumata.
  • Foto: aiaparadiis.ee
Loe lähemalt lillepeenra planeerimisest ja rajamisest www.aiaparadiis.ee

Artikkel jätkub pärast reklaami

Enne planeerimist kaardista ära oma vajadused
Soovin, et minu aias oleks:
laste mängunurk
grillimise nurk või väliköök
veesilm
viljapuuaed
köögiviljaaed
iluaed
kasvuhoone
kompostimise ala
pesukuivatusala
Igas aias võiks olla spetsiaalne koht, kus end pere ja sõprade seltsis hästi tunda (näiteks suveköök või grillimisnurk) ning rohelust nautida, samuti peaks olema eraldatud prügi/komposti ladustamiskoht.
Visuaalselt teeb aia suuremaks, kui luua aias erinevaid „ruume“ ehk kui kogu aed ei ole koheselt vaadeldav, vaid tekivad erinevad nurgad ja sopid.
Muru rajamisega ei tasu kiirustada. Kõigepealt tuleks ära teha kõik muud ehituslikud tööd, kaevata veesilmad, rajada peenrad ja istutada taimed ning viljapuud. Seejärel soovitame teede rajamisega natuke oodata ning aeda kasutada, et näha, kuhu tekivad kõige optimaalsemad käiguteed ning alles seejärel sillutisega anda lõplik vorm teedele.
  • Foto: aiaparadiis.ee
Teede rajamisest loe lähemalt www.aiaparadiis.ee
Kuidas saavutada kena aed võimalikult vähese hoolduse ja vaevaga?
Valides taimed lähtudes krundi looduslikest eripäradest ja ilmakaarte asetusest
Eelistades vabakujulist hekki
Valides vähem hoolt nõudvad põõsad, näiteks põõsasmaranad, enelad jne
Valides lilledest ainult külmakindlaid püsililli ning taimi, mis on võimalikult pika õitsemisajaga
Hankides kvaliteetsed tööriistad
Taimede valikul on väga oluline teada, kuidas päike erinevatele aiaosadele paistab ehk kuidas asetseb aed ilmakaarte suhtes ning millise pinnasega on tegu. Nii saab aia jagada eri kasutusaladeks ja nende alade funktsioonid kirja panna. Kindlasti soovitame taimi planeerida nii, et õitsvaid lilli jätkuks kevadest sügiseni. Õigete taimede valimiseks soovitame nõu pidada Bauhofi Aiaparadiisi spetsialistidega, kes oskavad nõu anda erinevate sortide ja liikide valimisel ning arvestades taimede kasvupotentsiaali soovitavad ka õigeid koguseid.
  • Foto: aiaparadiis.ee
Loe lähemalt, kuidas taimi valida www.aiaparadiis.ee
Kui aga on soov olla siiski ka trenditeadlik, tasub aiakauplustes ringi vaadata ning tutvuda hooaja lillevärvidega.

Seotud lood

Erilehed
  • 27.01.16, 00:01
Kuidas valida projekteerijat?
Hea arhitekt ei paku kliendile ainult soovitud projekti, vaid ka hoone projekteerimiseks vajalikku lisainformatsiooni, mõistlikke lahendusi ja koostööd usaldusväärsete partneritega.
Erilehed
  • 06.09.16, 10:44
Kuidas leida majja kõige sobivam tulease?
Majja tuleaseme planeerimisel tuleks enne eelkõige läbi mõelda, kas seda soovitakse kütmise või silmailu pärast ning langetada valik lähtuvalt sellest, ütleb Koltsi Kaminad OÜ juhatuse liige Andrus Konga.
Erilehed
  • 14.09.16, 16:48
Päikeseenergia sobib igasse kodusse!
Päikeseelekter on viimastel aastatel üle maailma muutunud üha konkurentsivõimelisemaks energiatootmise liigiks tavapäraste energialiikide kõrval. Ka Eestis on huvi PV- ehk Photovoltaic-süsteemide vastu väga suur ja aasta-aastalt suureneb ka kohalik paigaldusvõimsus, sest tasuvusaeg parimatel juhtudel jääb tänaste energiahindadega isegi alla kümne aasta.
Erilehed
  • 21.03.16, 09:00
Mis on PUR-soojustus ja miks seda eelistada?
Tänapäeva tõhusaim vahend maja soojustamiseks on polüuretaansoojustus (PUR), millega täidetakse seintes olevad õhuvahed ning muudetakse maja õhukindlaks. PUR-isolatsioonvahud soojustavad hoone külmasildadeta ning alandavad kulutused nii küttele kui ka jahutamisele minimaalseks, olles seega ideaalne lahendus näiteks passiivmaja ehitajatele. Lähemalt räägib rahvusvaheliselt sertifitseeritud passiivmajade konsultant Raul Õuemets Eesti Varaehitus OÜst.
  • ST
Sisuturundus
  • 18.06.25, 14:49
Tuleohutuseksperdid 112 häireedastuse muudatusest: päästeauto automaatne kohalesõitmine ei tohi mõjutada meie vara üldist ohutust
Vaata veebihommikut järele!
Riigil on plaan kaotada väga paljudelt objektidelt automaatse tulekahjusignalisatsioonisüsteemi (ATS) tulekahjuteate Häirekeskusesse edastamine. Automaatsest tulekahjuteatest loobumine puudutab teiste objektide hulgas büroo- ja tööstushooneid, kaubanduskeskuseid ning haridus- ja lasteasutusi. Kas enam kui tuhat hoone omanikku peaks nüüd muretsema, et tulekahju korral jääb abi tulemata?

Hetkel kuum

Senisest veelgi rohkem betooni, terast, klaasi ja klantsi ei muuda pilti paremaks. Vaja on tundlikumat kvaliteeti ja avatumat vaadet.
Suur lugu
  • 27.06.25, 06:30
Kinnitage turvarihmad - Eesti kinnisvaraarendus hakkab nihestuma
See teema puudutab aina enam eluasemeid, nende kättesaadavust ja linnaruumi. Rida nimekaid eksperte võtab olukorra osadeks
Hans H. Luik.
Uudised
  • 27.06.25, 08:45
Esinduslik GALERII: Hans H. Luik sai Pirita arenduse valmis
Vaata, kes kõik seal olid ja mida nad tegid
US Real Estate’i Rotermanni ja Artiuse ärijuht Julius Stokas (Foto: US Ral Estate).
Uudised
  • 27.06.25, 12:12
Ärikinnisvaraturult on kadunud fikseeritud üürilepingud
https://www.kinnisvarauudised.ee/raadio/episood/arikinnisvaraturult-on-kadunud-viieks-aastaks-fikseeritud-uurilepingud
Arco Vara tipphindaja läks tööle konkurendi juurde
Uudised
  • 01.07.25, 17:02
Arco Vara tipphindaja läks tööle konkurendi juurde
Ärikvartali tööd valmivad etapiviisiliselt 2026. aasta alguseks ning täismahus suveks 2026 (Visuaal: HG Arhitektuur OÜ).
Uudised
  • 30.06.25, 13:45
EKE hakkab rajama Hipodroomile oma ärikvartalit
Ehitustöödega alustatakse kohe
Aadressil Saha tee 18 asub Maag Foodi peakontor (Foto: Maag Foods).
Uudised
  • 30.06.25, 10:20
Colliers ja What If aitavad toidutootjal luua Loo keskust
Titaniumi kinnisvaraportfelli haldur Siim Rosenthal osutab tõsistele ohukohtadele (Foto: Titanium).
Uudised
  • 02.07.25, 06:45
Jäik planeering läheb kalliks maksma ja peletab kinnisvarainvesteeringud
Vaata, mida büroode vakantsuse kasv toob kaasa omakorda
Koplipere ärilaod valmivad septembris 2025. Foto: Millerhawk
  • ST
Sisuturundus
  • 19.05.25, 15:00
Millerhawk vähendas hoone süsiniku jalajälge kolmandiku võrra – ilma lisakuluta

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele