2 september 2016

Milliseid kardinaid valida ja miks?

Foto: Smartex Disain

Kardinad akende eest on ühtviisi praktilised ning teisalt silmailuks loodud elemendid. Aknakatted on vajalikud näiteks soojakadude, päikesest tingitud ülekuumenemise ja liigse UV-kiirguse vähendamiseks ruumis, aga ka kaitseks pikanäpumeeste ja muidu uudishimulike pilkude eest. Samas võivad sisekujundusega harmoneeruvad kardinad anda teie kodule just selle õige ilme ja isikupärasuse. Lähemalt räägib Smartex Disaini disainer Maritsa Lukk.

Enne kardinatele mõtlemist ning nende valimist on vaja jõuda selgusele, mis stiilis plaanitakse kogu ruumi kujundada. Enamasti küll jõutakse kardinateni sisustuse lõppfaasis ning sel juhul tuleb lihtsalt arvesse võtta kogu eelnevalt valitud mööblit ja värvitoone. Võimalusel võiks aga kohe kodukujundamise alguses läbi mõelda kogu sisekujundus tervikuna, sealhulgas kardinatekstiilid, tapeedid, ilukardinad, vaibad, padjad... see annab kohe suuremaid võimalusi ja huvitavamaid lahendusi luua.

Ega polegi tähtis, millest täpselt kardin on, vaid oluline on, et sisekujunduslahendus oleks sobiv, meelepärane ning harmoneeruks kogu ülejäänud interjööriga.

Kardinaid võiks üldjoones jagada järgmiselt:

tekstiilkardinad

Rooma kardinad (võib valmistada ka tekstiilidest)

paneelkardinad (võib valmistada ka tekstiilidest)

ribakardinad

bambuskardinad

voldikkardinad

Stiililiselt võiks kardinaid jagada:

Inglise stiilis kardinad, millele on iseloomulikud värvilised naturaalsest materjalist või keerulise mustriga ja küllusliku pinnamoega luksuslikud kangad. Tihti kasutatakse kardinate puhul ülaosasid ja rohkeid volte.

Kantristiilis kardinad, mida iseloomustavad suure lillemustriga lihtsast materjalist trükikangad.

Prantsuse stiilis kardinad, mille üldmulje peab olema kallis ja mis sobivad kõrgete lagedega ruumidesse, kus on palju valgust. Materjalina kasutatakse siidi, sametit, šinelli, linast, mida on dekoreeritud kristallide ja helmestega, kuid mis on delikaatse mustriga ja loob elegantse lahenduse. Tihti kasutatakse ka ülakardinat või draperiid, vualli ja külgkardinaid.

Neoklassika stiilis kardinad, mida iseloomustab minimalism pluss kaasaja kunstnike ja arhitektide poolt ümber mõtestatud klassika.

Skandinaavia stiilis kardinad, mida iseloomustavad rahulik, puhas, lihtne ja funktsionaalne stiil ning neutraalsed värvid. Materjalina kasutatakse lihtsaid puuvillaseid, rahuliku mustriga ja ruutudega kangaid.

Modernses stiilis kardinad, mida iseloomustavad siini peal kenasti langevad lihtsad õhulised kangad, ühevärvilised või tagasihoidliku mustriga külgkardinad või paneelkardinad.

Materjalide poolest võib tekstiilkardinaid jagada erinevateks õhukesteks tüllkardinateks ja vuaalideks, paksemateks dekoratiivkangasteks ja efektseteks pilgupüüdjateks.

Tekstiilide valikul on vajalik selgeks teha, kas on vajadus aknaid naabri pilgu eest varjata või on tekstiilidel vaid dekoratiivne iseloom. Samuti on vajalik välja selgitada, kas on vajadus päikesekiirguse ja liigse valguse eest end kaitsta või hoopiski ruumi pimendada. Edasi peaks pöörama tähelepanu akna kujule ning ruumi kõrgusele, et välja selgitada kardinapuude lahendus.

Kitsaste ja kõrgete akende ning kõrgete ruumide korral on mõistlik ja ilus kasutada seinale kinnitatavaid torusid. Suurte ja laiade akende ning madalate ruumide puhul on kaunim ja mugavam kasutada lae kinnitusega siine või paneelsüsteeme. Tihti kasutatakse ka plisseesid ja ruloosid kombineerituna tavaliste kardinatega. Lastetubades on soovitatav kasutada kas roomakardinaid või laines kardinaid.

Tekstiilide puhul kehtib põhimõte: nii palju kui vajalik ja nii vähe kui võimalik. Igal juhul peaksid need ruumile midagi juurde andma ja looma hubase ja isikupärase ning koduse meeleolu. Olgu teie elamine nii suur või väike kui tahes, kokku peab moodustuma ühtne tervik, mis aga ei tähenda loomulikult seda, et igas toas peaks kasutama ühte ja sama kangast või sama tüüpi kardinaid.

Mida lihtsam on kardin, seda olulisem on kvaliteet

Midalihtsam on kardin, seda kvaliteetsemalt peab ta olema õmmeldud, et tulemus oleks perfektne. See määrab kogu üldpildi. Tekstiilide puhul on inimestel võimalus lasta oma fantaasial lennata! Oskuslikult valitud ja kvaliteetselt õmmeldud tekstiilid annavad kodule soojust ja isikupära. Kel rohkem julgust ja kunstilist meelt, võib katsetada ka julgemaid lahendusi.

Väga põnevaid lahendusi pakub inglise tekstiilikunstnik Tricia Quild, kes kasutab näiteks sama korraga ühel pool akent mustriga linast kangast ja teisel pool ühevärvilist siidikangast. Ta komponeerib neid kangaid nii oskuslikult ruumis tervikuna, et üldmulje on väga harmooniline ja kunstipärane. Kui rääkida trendidest, siis tänavusteks trendivärvideks on piimaga segatud heledad lillad, roosad ja helesinised toonid. Samuti navy-sinise variatsioonid lillaka varjundiga, mis muudab selle värvi naiselikumaks.

Navy-sinist sobitatakse kokku vaarikaroosa, sooja roosa ja rohelisega. Teise variatsioonina soovitatakse romantilist roosat, millele on lisatud metallikutoone nagu antiikmessing või pronks. Tähelepanu köidavad ka üleni alabastervalged interjöörid, mis mõjuvad alati elegantselt. Sisekujunduses kutsutakse üles kasutama ruumi seintel julgemaid värvilahendusi nagu sügavroheline, mis kaotab ruumi nurgad. Domineerivadki tumerohelised, tulesinised kontrastsed toonid kombineerituna pronksitoonidega. Rohkem julgust värvide ja stiilide katsetamisel! Pealtnäha lihtne kardin võib anda teie kodule omanäolisuse ning sära, muutes ruumid avaramaks, kaunimaks ning hubasemaks.

Tekstiilide puhul kehtib põhimõte: nii palju kui vajalik ja nii vähe kui võimalik. Igal juhul peaksid need ruumile midagi juurde andma.

SmartexDisainist

Smartex Disaini Kardinasalong on väike pereettevõte, mis on turul tegutsenud erinevate juriidiliste nimede all juba 1994. aastast. Peamiselt toob ettevõte maale tekstiile, tapeete ja vaipu paljudest Euroopa riikidest, Skandinaaviast ja Kreekast. Oma klientidele pakub Smartex Disaini Kardinasalong nii arhitektuurseid kui ka sisekujundusalaseid konsultatsioone ning personaalset nõustamist, põimides erinevaid materjale ja ideid, kombineerides kliendi soovid ja reaalsed võimalused läbimõeldud tervikprojektiks. Pakume ka disainkilesid, mis sobivad suurepäraselt katma pesuruumide, basseinide ja saunade aknaid. Aitame meelsasti oma klientidele leida meelepäraseid terviklahendusi, et luua igati harmooniline ja isikupärane kodu.

www.smartex.ee

Jaga lugu:
Seotud lood
KINNISVARA UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad kinnisvarauudised igal nädalal enda postkasti.

Kinnisvara.ee toetajad:

Eva Kiisler
Eva KiislerEhitusväljaannete juhtTel: 56 600 050
Sandra Malvik
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Rivo Habakuk
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 56 861 806