25 aprill 2017

Mis on parim katusekattematerjal kald- ja lamekatustele?

Mätaskatus  Foto: Maleko AS

Eesti külmad, lumised talved ja suvine päikeselõõsk vaheldumisi äikesevihmadega seavad majaehituses kasutatavatele ehitusmaterjalidele kõrged nõudmised. Katuste, terrasside ja rõdude katmiseks on väga sobivad Põhjamaade nõudlike kliimatingimuste jaoks välja töötatud pika kasutuseaga keskkonnasõbralikud materjalid – Protani PVC-katted. Lähemalt räägivad maaletooja, ASi Maleko juhataja Toomas Nurk ja tootjatehase tehniline konsultant Paavo Penjam.

Tegemist on kerge, vastupidava ja visuaalselt kena katusekattematerjaliga, mille kasutusiga on tänu selle omadustele pikk ning mis on hooldusvaba.

Protan on Norras toodetav katusekattematerjal, mida lisaks tööstus-, lao- ja ühiskondlikele hoonetele eelistatakse järjest rohkem ka eramajaprojektides. Põhjus on lihtne: tegemist on kerge, vastupidava ja visuaalselt kena materjaliga, mille kasutusiga on tänu selle omadustele pikk ning mis on hooldusvaba. Need katusekatted sobivad erineva kalde ja vormiga katustele ning neid saab kasutada kõikide aluskonstruktsioonide ja täispinnaga aluste korral. Katted on hea alternatiiv traditsiooniliselt kasutatavatele materjalidele, seda eriti madalama kaldega või erinevate tasapindadega katuste puhul, kus tuule ja vihma koosmõjul või lume sulamise ajal võib vesi konstruktsioonidesse pääseda. Keevisliited tagavad veetiheduse ka kõige ekstreemsemates ilmastikutingimustes.

Peamised paigaldusmeetodid on katuse tüübist lähtudes kas mehaaniline kinnitamine või ballastiga koormamine, kuid materjali saab paigaldada ka liimituna või vaakum-katusesüsteemi rakendades. Kuna katte kõik ühendused teostatakse kuuma õhuga keevitamise teel lahtist tuld kasutamata, on materjali paigaldamisest tulenev tuleoht minimaalne. Lisaks on materjal isekustuv, UV-kiirguse kindel ja talub nii väga kõrgeid kui ka väga madalaid temperatuure. Materjali eelis on ka paigalduse vähene sõltuvus ilmast – töid saab teostada nii lume kui ka väiksema vihmaga. Kõik Protani katted on libisemisvastase pinnatöötlusega, mis suurendab ohutust katuse paigaldamise ja ekspluatatsiooni ajal.

Sobib ka rohekatuse veeisolatsiooniks ja asendama valtsplekki

Katuseruumi kasutatakse järjest rohkem mitmel otstarbel, näiteks puhkealade või katuseaedade ja -terrasside loomiseks. Tootevalikus on materjalid erinevate ideede elluviimiseks – vastupidavad ja juurekindlad membraanid ekstensiivsetele ning intensiivsetele haljastatud ja mätaskatustele, samuti kruusaballasti või kiviplaatide, aga ka puitlaudisega kaetud katustele ja terrassidele. Kõiki lahendusi on võimalik omavahel kombineerida. Kasutades tavakatuse ehitamiseks universaalset materjali, saab sellele ekstensiivse rohekatuse kihid paigaldada ka aastaid hiljem. Taimede kasutamine süsteemi ülesehituses tähendab, et hoone on suvel jahedam ja talvel paremini soojustatud.

Protani katusekatete värvitoonide valik on lai: hele- ja tumehall, punane, must, valge, sinine, paatinaroheline, pruun, tumeroheline ja mitmed teised. Kui katusele planeeritakse paigaldada päikesepaneelid, siis soovitame kasutada paremini päikesekiirgust peegeldavat heledat tooni katusekatet, näiteks valget või helehalli. Päikesekollektorite jaoks sobivad vastupidi tumedat värvi katusekatted nagu tumehall ja must.

Kattele saab paigaldada ka arhitektuurseid profiile, mis muudavad katuse reljeefseks ja efektsemaks. Profiilid annavad katustele valtsplekisarnase välimuse, mistõttu kasutatakse neid Põhjamaades sageli vanemate majade renoveerimisel või miljööväärtuslikes piirkondades, kuhu tingimustest lähtuvalt sobib just valtskatust. Seejuures ei ole vaja vana valtsplekki eemaldada.

Peale katusekatete kasutatakse laialdaselt ka Protani terrassi- ja rõdukatteid, mis on ühel ajal nii veeisolatsiooniks kui ka viimistluskihiks. Tegemist on vastupidava, kauakestva ja sisuliselt hooldusvaba kattega. Puhastamiseks piisab enamasti veega pesemisest, vajadusel võib kasutada ka sobivaid pesuaineid.

Usaldusväärne ja keskkonnasõbralik Protan kestab aastakümneid

Protan on tootnud ja paigaldanud katusekatteid ja hüdroisolatsioone alates 1972. aastast ja saab aastakümnete pikkuse kogemuse põhjal tõendada oma toodete pikka kasutusiga, mida kinnitavad ka sõltumatute sertifitseerimisasutuste tehtud uuringud. Katuste vastupidavust aitab kindlustada ka Protani terviklik kontseptsioon, mis lisaks toodetele, paigaldussüsteemidele ja -lahendustele hõlmab ka katusekatjate koolitust ja paigaldustööde inspekteerimist.

BREEAMi hindamiskriteeriumitele vastavad tooted valmistatakse Norras keskkonnasõbralikest toormaterjalidest ning selleks kasutatakse hüdroelektrijaamades toodetud energiat. Materjal on ümbertöödeldav ja taaskasutatav. Protan oli üks esimesi Norra ettevõtteid, millele väljastati keskkonnasõbralike toodete deklaratsioon. Kuna tegu on väga kerge materjaliga, on ka kulutused transpordile madalad, mis teeb materjali ökoloogilise jalajälje keskkonda kokkuvõttes väga väikeseks.

Kõrge kvaliteet ja pikk kasutusiga

Sobib erineva kalde ja vormiga katustele

Lihtne, kiire ja ilmast vähesõltuv paigaldus

Veetihedad ja tugevad liited

Libisemisvastane ohutust suurendav pinnatöötlus

Isekustuv ja nii kõrgeid kui ka madalaid temperatuure taluv

UV-kiirguse kindel

Erinevad värvitoonid ja arhitektuursed profiilid disainkatustele

Keskkonnasäästlik

Maleko AS Maleko AS on esimene eestimaine lamekatuste ehitamiseks loodud ettevõte, mis tegutseb aastast 1991. Lisaks SBS materjalist katuste ehitamisele alustati 1998 koostööd Protan ASiga esindamaks Eestis PVC-katteid ja uudset katuseehitustehnoloogiat. Aegade jooksul on kahe ettevõtte koostöös Eesti turule jõudnud ca 3 miljonit ruutmeetrit Protani PVC-katusekatteid, millest on tehtud enamalt tööstus- ja laohoonete katuseid – ühena viimastest on valminud COOPi Logistikakeskus 40 000 m2 (2016) ja Harmeti moodulmajade uus tehas Kumnas 26 000 m2 (2017) –, aga ka arvestatavalt suur hulk era- ja ridamaju ning terrasse.

Tänu koolitatud paigaldajatele ja tehase tehnilisele toele on paigalduse kvaliteet hoitud kõrgel järjel, nõnda on Protani PVC-katuste osa nii Maleko portfellis kui ka Eesti lamekatuseehituses jõudsalt suurenenud. Olles tarnepartner paljudele tublidele katuseehitajatele, võib Maleko abiga ja vajadusel koos tehnilise nõuandega leida Protani PVC-katuse tegija peaaegu igast Eestimaa nurgast.

www.maleko.ee

Arhitektuursete profiilidega Protan katused  
Jaga lugu:
Seotud lood
KINNISVARA UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad kinnisvarauudised igal nädalal enda postkasti.

Kinnisvara.ee toetajad:

Eva Kiisler
Eva KiislerEhitusväljaannete juhtTel: 56 600 050
Sandra Malvik
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Rivo Habakuk
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 56 861 806