• 12.12.19, 23:37
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Audit toob välja ostetava kinnisvaraga seotud riskid

Kinnisvara ostueelne õigusaudit annab inimesele infot, millised õigusalased probleemid on ostetava kinnisvaraga seotud, rääkis Saates „Triniti eetris“ advokaadibüroo Triniti partner ja vandeadvokaat Ramil Pärdi.
Triniti advokaadid Ramil Pärdi (paremal) ja Mikk Põld
  • Triniti advokaadid Ramil Pärdi (paremal) ja Mikk Põld
  • Foto: Liis Treimann
„Kinnisvara ostueelne õigusaudit on audit nagu iga teine. Näiteks kinnistut ostes on elementaarne, et tehakse tehniline ülevaatus, et veenduda ehituskvaliteedis, kommunikatsioonides. Seda peeta tavapäraseks kui ostetakse korterit või ka ärikinnisvara. Õigusaudit annab aga ülevaate selle kohta, missugused õiguslikud nüansid on selle kinnistuga seotud,“ selgitas Ramil Pärdi. „Millised koormatised on seatud, millised on kinnistuga seotud planeerimisõiguslikud probleemid.“ Viimane puudutab eelkõige olukorda, kus ostetakse tühi krunt või kavandatakse suuremat arendusprojekti. Siis on oluline teada, kas ja millised planeeringud on sinna kehtestanud riik ja omavalitsus, mida sinna on lubatud ehitada ja mis mahus.
Kinnisvara ostueelne audit on rangelt soovitusliku ärikinnisvara ostu-müügitehingu puhul,. See annab võimaluse maandada riske, vajadusel kaubelda hinnaga. Samas peab vandeadvokaat Pärdi auditit igati mõistlikuks mõtteks ka elukondliku kinnisvara soetamise eel, sest ka siin võib minna tehinguhind kõrgeks. „Kui vaadata, missuguse hinna eest kinnisvara müüakse, mõningatel juhtudel on isegi 7-kohalised tehingud. Kuid audit võib olla asjakohane ka olukorras, kus ostetakse korterit. Meil on teatud ajaloolise taaga tõttu endiselt olukordi, kus ei müüda mitte korteriomandit, vaid endiselt on olemas kaasomandis olevad objektid. Näiteks maja, kus müüakse mõttelist osa. Seal tuleks kindlasti õiguslikult üle kontrollida, mida ostetakse.“
Audti käigus olenevalt objektist saab hinnata ka müüjast tulenevaid riske. „Audit ei pea puudutama ainult objekti, vaid ka müüjat. Ärikinnisvaras on müüjaks sageli ettevõte, ka seda tuleks hinnata. Või soovib ostja soetada äriühingut, millega käib kaasa kinnisvara. Kõik sõltub kliendi huvist ja sisendist, mis klient meile annab,“ kinnitas Pärdi

Artikkel jätkub pärast reklaami

Ennekõike on kinnisvara ostueelne õiguslik audit ostja huvi, kuid dokument võib olla kasulik
ka müüjale. „Kui on plaan müüa kinnisvaraobjekti või äriühingut, mis omab kinnisvara, siis auditiga on müügiprotsess kiirem ja efektiivsem,“ väitis vandeadvokaat.
Teatud objektide puhul hõlmab audit ka üürilepinguid, sealtki võivad ostja jaoks ilmneda riskid. „Vaatame üle üürilepingute pikkused, lepingutingimused. Sageli tehakse probleemsete pankrotipesade puhul nii, et võetakse üürnik majja sisse olematu üürihinnaga. Ostjale on sellist objekti soetada kahjulik ja mõttetu.“
„Audit algab kokkuvõttega, kus me toome välja põhilised riskid ja probleemid. Edasi vaatleme neid juba eraldi peatükkides, näiteks üürisuhted, andmed kinnistusraamatust, planeeringud, kitsendused jne. Tegemist pole väga mahuka dokumentatsiooniga, aga kõik sõltub objektist,“ ütles vandeadvokaat Pärdi.
Kuula saadet. Küsimusi esitab Aivar Hundimägi

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 18.06.25, 14:49
Tuleohutuseksperdid 112 häireedastuse muudatusest: päästeauto automaatne kohalesõitmine ei tohi mõjutada meie vara üldist ohutust
Vaata veebihommikut järele!
Riigil on plaan kaotada väga paljudelt objektidelt automaatse tulekahjusignalisatsioonisüsteemi (ATS) tulekahjuteate Häirekeskusesse edastamine. Automaatsest tulekahjuteatest loobumine puudutab teiste objektide hulgas büroo- ja tööstushooneid, kaubanduskeskuseid ning haridus- ja lasteasutusi. Kas enam kui tuhat hoone omanikku peaks nüüd muretsema, et tulekahju korral jääb abi tulemata?

Hetkel kuum

Senisest veelgi rohkem betooni, terast, klaasi ja klantsi ei muuda pilti paremaks. Vaja on tundlikumat kvaliteeti ja avatumat vaadet.
Suur lugu
  • 27.06.25, 06:30
Kinnitage turvarihmad - Eesti kinnisvaraarendus hakkab nihestuma
See teema puudutab aina enam eluasemeid, nende kättesaadavust ja linnaruumi. Rida nimekaid eksperte võtab olukorra osadeks
Hans H. Luik.
Uudised
  • 27.06.25, 08:45
Esinduslik GALERII: Hans H. Luik sai Pirita arenduse valmis
Vaata, kes kõik seal olid ja mida nad tegid
US Real Estate’i Rotermanni ja Artiuse ärijuht Julius Stokas (Foto: US Ral Estate).
Uudised
  • 27.06.25, 12:12
Ärikinnisvaraturult on kadunud fikseeritud üürilepingud
https://www.kinnisvarauudised.ee/raadio/episood/arikinnisvaraturult-on-kadunud-viieks-aastaks-fikseeritud-uurilepingud
Arco Vara tipphindaja läks tööle konkurendi juurde
Uudised
  • 01.07.25, 17:02
Arco Vara tipphindaja läks tööle konkurendi juurde
Ärikvartali tööd valmivad etapiviisiliselt 2026. aasta alguseks ning täismahus suveks 2026 (Visuaal: HG Arhitektuur OÜ).
Uudised
  • 30.06.25, 13:45
EKE hakkab rajama Hipodroomile oma ärikvartalit
Ehitustöödega alustatakse kohe
Eesti Arhitektide Liidu president Aet Ader ja Reterra Estate tegevjuht Reigo Randmets (Fotod: Raul Mee ja Andras Kralla).
Uudised
  • 26.06.25, 13:00
Omavalitsustel puudub linnaruumi arendamiseks visioon
Ader: linn ei peaks andma maad ära kopikate eest
Aadressil Saha tee 18 asub Maag Foodi peakontor (Foto: Maag Foods).
Uudised
  • 30.06.25, 10:20
Colliers ja What If aitavad toidutootjal luua Loo keskust
20 aastat tegutsenud Maket Kinnisvara OÜ on loonud ajaga tugeva usalduse nii eraklientide kui äripartnerite vahel. Avariiteenust pakutakse klientidele ööpäevaringselt telefonil 660 1130.
  • ST
Sisuturundus
  • 30.06.25, 11:17
Professionaalne kinnisvarahooldus ja avariiteenus lasevad keskenduda sellele, mis on päriselt oluline

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele