Koos majanduslangusega löövad kerkivad
palgad viimaseid naelu lihtsakoelise allhanke kirstu. Siinsete ettevõtete
päästerõngaks jääb tõhusus ja kvaliteet.
"Alltöövõtt ei ole kahe metallitüki kokkukeevitamine. Nüüd tuleb teha teadmistepõhist allhanget," osutas allhanke tähenduse edaspidisele muutumisele väiketreilereid tootva ASi Bestnet juhatuse esimees Tõnu Lelumees. Hiinast vedrusid ja amortisaatoreid allhankena ostva firma juhina ta majanduslanguses suurt Aasia-ohtu ei näe. Tõusevad ju nüüd sealgi toormehinnad.
Otse vastupidi allahanke libisemisele idamaade kätte näeb Lelumees Eesti tööstuse võimalust just keerulises allhankes, töö kiiruses ja kvaliteedis. Liiatigi kuulub Eesti läänemaailmaga samasse kultuuriruumi. "Majanduse jahtudes tasub allhanget väga tähele panna!" lisas ta.
Paide Masinatehase juhi Jaan Meikupi sõnul annavadki lihtsale allhankele hoobi langev majandus ja tõusvad palgad, mistõttu tuleb teha keerulisemat. Näiteks ühele Šoti firmale tarnib Paide Masinatehas keerulisemaid seadmeid ja hiinlased saadavad sinna vaid lihtsamaid elemente. Seega aitab eestlaste nišši täita just toote kvaliteet, aga ka lähedus. Tehakse ju Soomeski allhanke korras paberimasinaid muu läänemaailma jaoks.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Lisaks näeb Lelumees ohtu kasvava palga ja tootmistõhususe vahelises suhtes. Viimane ei tohiks jääda alla esimesele. Kui see tingimus on täidetud, siis peaks Eesti saama lahti senisest odava tööjõu maa kuvandist. Samuti võiks siinne töötaja julgemalt küsida endale läänemaailmaga sarnast palka. Lihtsakoeline allhange mingugi itta. Sealse piiramatu inimressursi puuduseks on aga võimetus toimida teadmistepõhiselt ja tõhusalt.
Elektriseadmeid tootva Schneider-Electric Eesti ASi tööstusautomaatika müügiinsener Leino Laurimäe peab ettevõtte lääne elektroonikafirmadele tehtavat allhanget üsna perspektiivikaks. Idast kumavale Aasia-ohule on neil vastu panna parem kvaliteet. Pealegi on mitmesajakiloseid automaatikaosasid odavam tuua Eestist kui Kaug-Idast.
Kommentaar Heido Vitsur
majandusteadlane, Tallinna majandusnõunik
Rolls-Royce teeb ju ka allhanke korras lennukimootoreid ja need on maailmas väga kõrgelt hinnatud. Seega selline allhange on erinevalt lihtsast allhankest kui koostöö.
Senine allhange, kus võeti Narvast tüdrukud, kes 3000 krooni eest tegid Elcoteqile tööd, on perspektiivitu. Sellisele paari tunniga õpitavale tööle tuleb konkurents odava tööjõuga idast. Seega tuleb võidelda keerulisema allhanke eest.
Eestil on vaja tõhustada tootmist ja rõhuda kvaliteedile. Ka on väga oluline läänega ühtne kultuuriruum. Me oleme läänele kultuuriliselt tuttavad.
Autor: Haldusuudised.ee
Seotud lood
Vaata veebihommikut järele!
Riigil on plaan kaotada väga paljudelt objektidelt automaatse
tulekahjusignalisatsioonisüsteemi (ATS) tulekahjuteate Häirekeskusesse edastamine. Automaatsest tulekahjuteatest loobumine puudutab teiste objektide hulgas büroo- ja tööstushooneid, kaubanduskeskuseid ning haridus- ja lasteasutusi. Kas enam kui tuhat hoone omanikku peaks nüüd muretsema, et tulekahju korral jääb abi tulemata?