1. detsember 2011

Euroopat ähvardavad talvel elektrikatkestused

Tugeva külmaga võib sel talvel Saksamaal ja mitmes teises Euroopa riigis elektrienergiast puudus kätte tulla, mis tähendab, et energia tarbimist hakatakse piirama, selgub kesknädalal avaldatud uuringust.

Eeloleval talvel toodab Saksamaa tunduvalt vähem elektrienergiat, kui külmade ilmadega tavaliselt tarbib, sest vähendatakse elektritootmist tuumajaamades. ENTSO-E talve analüüsiraport toob välja suurenenud riskid, mis puudutavad ka teisi Euroopa riike, vahendas Elering oma kodulehel.

Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi ütles Äripäevale, et õnneks on Eesti ka sel talvel kodumaise elektritoodanguga kindlustatud ning varustuskindlus ohus ei ole. „Samas tuleb arvesse võtta, et meie naaberriikides nii Soomes kui Lätis ületab tarbimine oluliselt tootmist ning puudujäägi kogumõjus regioonile võivad potentsiaalsed negatiivsed mõjud üle kanduda ka meile.“

ENTSO-E president Daniel Dobbeni kommenteeris, et keskpärase talve ilmastikutingimustes ei ole tasakaalu hoidmine tarbimise ja tootmise vahel suur probleem, kuna riikide vahelised ülekandevõimsused on elektri impordiks piisavad. Kõrgendatud risk tekib juhul, kui tuleb eriliselt külm talv ja temperatuur langeb madalale suures piirkonnas. Kõige pingelisemateks kuudeks on jaanuar ja veebruar.

Nimetatud kuudel võib tiputundide ajal Prantsusmaa vajada olulisel määral importi naaberriikidest, sh Saksamaalt, et tagada süsteemi turvalisus. Sellele vaatamata ei pruugi Saksamaa ja Prantsusmaa olla suutlikud üksteist rasketes ilmastikutingimustes aitama, kui vajadus impordi jaoks peaks tekkima ühel ja samal ajahetkel.

Saksamaa võrgutöökindluse arvutused näitavad olulist langust tootmis- ja tarbimistippude vahel, millest tulenevalt on võrgud rohkem koormatud ning tavapärasest madalama sagedusega.

Varustukindluse tagamiseks on Saksamaa, Austria, Šveitsi ja Itaalia jt Euroopa riikide süsteemihaldurid sõlminud koostöökokkuleppe, milles kasutatakse viimase võimalusena elektritarbimise piiramist.

Autor: Haldusuudised.ee

Jaga lugu
Kinnisvarauudised.ee toetajad:
Helen RootsKinnisvarauudised.ee juhtTel: 55 988 223
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58 361 474