Kinnisvaraturu olukorda kommenteerides ütles Eesti Kinnisvarafirmade Liidu aseesimees Mart Saa, et hetke olukord läheb ülesmäge, käes on müüjate hinnadiktaadi aeg.
„Olukord on läinud juba kohati jaburaks, vaadates mida ostetakse ja millise hinnaga, siis tahaks küsida, et kas te ei mäleta, mis juhtus hindadega 5 aastat tagasi? Keegi ei ole julgenud seda välja öelda, sest kõigile müüjatele ju meeldib, et müük läheb hästi,“ ütles Saa, kes samas on kinnisvara ettevõtte LAAM juhatuse liige. „Jälgin praegu kinnisvaraturu olukorda ja mõtlen, et kummalisi asju tehakse. Ilmselgelt on täna müüjate turg, seega ostjate turust ongi saanud viimase aastaga müüjate turg. Täna on ostuhuvi suurem, mis annab võimaluse dikteerida hindu, küsitakse juba rohkem kui asi ise väärt on.“
Mart Saa (MS) vastas paarile küsimusele veel.
Kas meid ähvardab uuesti kinnisvaramull?
MS: Otseselt ei näe, pangad hoiavad ilusasti laenutempot ohjes ega laenu veel nii lihtsalt anta, kui varasemalt. Eks nad püüavad olukorda turul kontrollida aga elu näitab, kuidas see ka õnnestub. Mõned kinnisvaraostud on küll kummalised,“ vastas Saa.
Milliseid teenuseid vajab kinnisvaraturg?
MS: Ega viimased 20 aastat polegi midagi muutunud. Tahame inimestele pakkuda võimalust saada kinnisvarafirmast kõik asjad ühest kohast kätte. Meil on tehtud üle 20 lepingupartneriga kokkulepped, kes on valmis pakkuma turva, kolimis-, sisustusteenust, kindlustusest, lõpetades saunade ja mullivannidega.
Kes vajab sellist teenust?
MS: See klient kellel endal pole aega kõigega tegeleda, kindlasti välismaalt siia tulnud inimesed. Äriettevõtete puhul kehtib sama. Üldjuhul meie partnerid pakuvad klientidele ka soodustust, kõigil neil on mingi oma nüanss mida pakkuda.
Millised teenused võiksid ettevõtted delegeerida kinnisvarafirmale?
MS: Näiteks, kui bürood vahetada, võiks küsida pakkumist kolimiseteenuse kohta koos kolimiskindlustusega. Valve-, koristus-, mööbli-, aknekatete-, kööginurga ehituse teenuseni välja. Suuresti sõltub kas minnakse uuele või vanale büroopinnale, kas vajatakse remonditöid või mitte. Alati võiks võtta konkureeriva pakkumise, sageli on sõbrahind kallim, kui sellised komplekspakkumised. Arvan, et Eestis läheb veel pikalt aega, kui ettevõtted harjuvad küsima sellist kompleksteenust. Täna on näha, et inimesed on üllatunud, kuuldes sellisest võimalusest.
Seotud lood
Veebruaris tehti Tallinnas kinnisvaraga 857 ostu-müügitehingut 80,8 miljoni euro väärtuses, mis on 22 protsenti suurem maht kui jaanuaris, analüüsib Eesti üks suuremaid kinnisvarafirmasid 1Partner Maa-ameti tehingu- ja hinnaülevaadet.
Pangad kontrollivad tugevalt laenuandmist ja seetõttu lähima 12 kuu jooksul pole kinnisvarabuumi TTÜ ettevõtluse õppetooli vanemteadur Ene Kolbre sõnul oodata.
Tartu kesklinna piirile, Kastani ja Võru tänava ristmikule, kerkib silmapaistev viiekorruseline büroohoone Kastani Kolmnurk, kus on võimalus endale uus kodu leida vaid valitud Tartu ettevõtetel. Tegemist on tõelise pilgupüüdjaga, mille iga detail on põhjalikult läbi mõeldud – funktsionaalsus, mugavus ja kaasaegsus on ühendatud kolmnurkse disaini ja tumeda klaasfassaadiga.