Energiasäästunädalal saab Eesti Energia blogi vahendusel elada kaasa säästueksperimendile. 10.-14. novembrini analüüsib oma energiatarbimist ja järgib spetsialistide näpunäiteid Tallinnas elav noor pere.
Kahetoalises korteris elava Evelini ja Eriku sõnul on nad keskmise tarbimisega inimesed, kes küll ülemäära elektrit ei larista, ent ei pööra selle säästmisele ka igapäevaselt suurt tähelepanu. “Kindlasti on meie tarbimisharjumuste juures kohti, mida muutes võiksid elektriarved olla väiksemad. Usun, et nädala jooksul saab selgeks kui lihtne või keeruline see säästmine tegelikult on,” rääkis Erik eksperimendi alguses.
Eksperimenti ja asjatundjate soovitusi saab jooksvalt jälgida
SIIT.Eesti Energia energiasäästu projektijuhi Teet Keremi sõnul aitavad 2016. aastaks kõikidesse Eesti kodudesse paigaldatavad kaugloetavad elektriarvestid oma tarbimist täpsemalt mõõta ja analüüsida. „Juba täna on paljudel peredel võimalus kaugloetava arvesti abiga oma tarbimist jälgida. Meie eksperimendis osaleval test-perel on samuti kaugloetav arvesti, mis võimaldab tunnikaupa hinnata, millele kulub enim energiat. Nii saab pere oma tegeliku tarbimise ja harjumused kokku viia ning neid soovi korral muuta,” rääkis Kerem.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Kliendid, kellel on kaugloetav arvesti, saavad oma tarbimise kohta jooksvalt infot Eesti Energia mobiiliäpi kaudu. Need, kel kaugloetavat arvestit veel ei ole, saavad jälgida oma kuupõhist tarbimisajalugu Eesti Energia e-teeninduses. Energiasäästunädala katse käigus võtab pere kasutusele lihtsaid energiasäästunippe ja mõõdab, kuidas nende energiatarbimine seeläbi väheneb.
Energiasäästunädalat korraldavad Tartu Regiooni Energiaagentuur, KredEx, Eesti Energia, Eesti Korteriühistute Liit, Keskkonnainvesteeringute Keskus, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, Swedbank, Säästva Eesti Instituut, Tallinna Energiaagentuur ning Tartu Teaduspark.
Seotud lood
10.-16. novembrini toimub üleriigiline Energiasäästunädal, mille eesmärk on suunata inimesi mõtlema energia tarbimise ning selle vähendamise peale. Energiasäästunädalat peetakse juba kuuendat korda.
Energiasäästu mõiste viimase kümnendi jooksul on inimeste jaoks väga palju muutunud, ütles majandus- ja taristuminister Urve Palo seminari “Energiamajandus: Eesti jõukuse nurgakivi?” avades. Meeldetuletusest, et toast lahkudes tuleb tuli kustutada, oleme jõudnud tervete hoonete kompleksse rekonstrueerimiseni.
Elutsükli analüüs (LCA) on tööriist, mis aitab hinnata hoone keskkonnamõju selle „sünnist surmani“ – alates toormaterjalide kaevandamisest kuni lammutamise ja taaskasutuseni. Ehituses tähendab see näiteks seda, millist mõju avaldab betooni, terase või isolatsioonimaterjalide tootmine, transport, paigaldus ja hilisem hooldus meie kliimale.