Täna käivitasid 40 innovaatilist tervise- ja meditsiinitehnoloogia valdkonna ettevõtet ühiseks tegutsemiseks klastri, ehk ühenduse, mis hakkab kandma nimetust Estonian Connected Health Cluster (ECHC).
„Inimesed on täna palju altimad sisestama enda kohta käivat personaalset terviseinformatsiooni andmebaasidesse, et saada vastu olulist teavet, oskuseid ja nõuandeid elukvaliteedi parandamiseks. Samuti tekib lugematul hulgal tervist puudutavaid andmeid näiteks mobiilirakendustest, mis jälgivad inimese sportimist, liikumist, magamist, suhtlemist jms. Neid andmeid kasutades on võimalik väga personaalseid teenuseid välja töötada ning neid edukalt turule tuua,“ ütles ECHC eestvedaja, Tallinna Teaduspargi Tehnopol äriteenuste osakonna juht Külle Tärnovi.
Ühise tegutsemise abil soovitakse rohkem panustada nutikate tervisetehnoloogia toodete viimisele maailmaturgudele. Eesti on Euroopas esirinnas, mis puudutab haigustepõhise teabe edukat kasutamist patsientide hüvanguks. „Seda tõestavad käivitunud e-teenused meditsiiniandmete käsitlemiseks, mille eduka toimimise eelduseks on X-tee ja ID-kaart. Tervise andmeid koguvad täna paljud seadmed ja mobiilirakendused, kuid neid ei kasutata süsteemselt inimeste tervise hoidmiseks ja haiguste ennetamiseks. Loodame üheskoos selle süsteemi Eestis käivitada,“ lisas Tärnov.
Cognuse juht Andres Mellik ütles, et koostöös ettevõtetega ja tervishoiuasutustega saadakse parem ligipääs sihtgruppidele ning tekkivast andmestikust on võimalik teha uusi seoseid veelgi efektiivsemate rehabilitatsiooniplaanide loomiseks.
„Täna pakub Cognuse oma klientidele rehabilitatsioonitarkvara, mis aitab arstidel hinnata ning patsientidel taastada oma kognitiivseid oskuseid pärast ajutraumat või insulti. See teenus lahendab ühte probleemi teatud patsientide jaoks. Samas, võib toote kasutusvaldkond olla oluliselt laiem,“ ütles Mellik.
Ühistegevuse eesmärgiks on kasutada tänaseid inimeste tervise andmeid, luues nende abil uusi nutikaid teenuseid ja tooteid, ennetades terviseprobleeme, tõstes elukvaliteeti ja suurendada eksporti.
Estonian Connected Health klastris tegutsevad muuhulgas tervisetehnoloogia ettevõtted Cognuse, LabToWellness, Affecto, Asper Biotech, Icosagen, Kevelt aga ka tehnoloogiafirmad Eesti Telekom ja Nortal. Kaasa löövad Tallinna Tehnikaülikool, Tartu Ülikool ja kõik tervisega seotud tehnoloogia arenduskeskused Eestis. ECHC on osa European Connected Health Alliance’ist ning ScanBalt võrgustikust.
Seotud lood
Suurte sammudega sel aastal kinnisvaraturule sisenenud Tartu juurtega Livida sai alguse lihtsast ideest muuta kodu soetamise protsess paremaks. Läbimõeldud kodu ostmise kogemus pakub premium-klassi teenust nii neile, kes eelistavad leida oma unistuste kodu kerge vaevaga, kui ka neile, kelle jaoks on oluline kogu kodu detailideni lahti mõtestada.