Üsnagi ruttu hakkab koduotsija arvestama hinnavahet, mis maksab oma maja juhul, kui ostetakse krunt ja ehitatakse ise või kui osta maja järelturult, kirjutab Uus Maa blogis Haabersti ja Harku valla maakler Rain Raidmets.
Tallinnas ja Harjumaal on uusi maju pakkumises vähe ja järelturu omade hulgast ei pruugi leida sobivat mõistliku hinnaga. Mõlemal variandil – nii valmis maja ostul kui ka uue maja ehitamisel – on oma plussid ja miinused.
Suur osa järelturul pakutavatest eramutest on ca 10 aastat vanad ehitised, mille puhul tuleb sageli arvestada täiendava värskendamise ja kaasajastamisega. Uuendamist võivad vajada siseviimistlus, fassaad ja terrassid. Sageli on majanduslikult otstarbekas vahetada kas täielikult või osaliselt välja ka küttesüsteem, kuna energiaturul on hinnad muutunud. Kümme aastat tagasi alles arengu algfaasis olnud soojuspumba- ja päikesepaneelilahenduste kasutegur pole enam kaugeltki sama, mis praegustel lahendustel.
Kinnistu valimisel soovitab Uus Maa uurida ehitusõigust – kas on kehtestatud detailplaneering või väljastab kohalik omavalitsus projekteerimistingimused ning kas selle kohaselt saate üldse ehitada soovitud maja.
Teiseks on vaja teha kindlaks, milline on olukord tehnovõrkude ehk vee, elektri, gaasi, side jms liitumiseks ja milliseid lisakulusid need kaasa toovad.
Kolmandaks tasub kontrollida, kas kinnistul on mingeid looduskaitselisi või muid ehitustegevusega seonduvaid piiranguid nagu näiteks veekogu kaitsevöönd, haruldase liigi kaitseala, kõrgepingeliin vms.
Seotud lood
Tartu kesklinna piirile, Kastani ja Võru tänava ristmikule, kerkib silmapaistev viiekorruseline büroohoone Kastani Kolmnurk, kus on võimalus endale uus kodu leida vaid valitud Tartu ettevõtetel. Tegemist on tõelise pilgupüüdjaga, mille iga detail on põhjalikult läbi mõeldud – funktsionaalsus, mugavus ja kaasaegsus on ühendatud kolmnurkse disaini ja tumeda klaasfassaadiga.