27.-28. aprillil toimub Tallinnas esmakordselt arhitektuurisündmus Open House, mida korraldatakse 40 riigis maailmas ja millest võtab igal aastal osa 1,5 miljonit inimest. Tallinnas avab tasuta uksed 40 arhitektuuriliselt põnevat paika, kaasa arvatud Lutheri Ärimaja, kus asub Äripäeva toimetus.

- Põhjala kummitehas Koplis on üks kohti, mida nädalavahetusel vaatama minna saab Foto: Open House
Open House’i eesmärk on anda võimalus astuda sisse oma kodulinna majadesse ja paikadesse, kuhu muidu ei pääse ning heita pilk linnale täiesti uue nurga alt - või uuest kõrgusest. Ekskursioonid viivad läbi ja tutvustavad hooneid vabatahtlikud arhitektuurihuvilised giidid ning laupäeval toimub ka kolm eksklusiivset ekskursiooni, mille teevad kaasa arhitektid ise: Vilen Künnapu hotellis Radisson Blu Sky Hotel, Mattias Agabus Ülemistel Öpiku majas ja Ove Oot Kopli liinide arendusel.
“Programm on läbilõige linnast - on nii kontoreid, muuseume, kirikuid, parke kui surnuaedu ja loomulikult ka kodusid, mis oma uksed avavad. Pirita teel saab vaadata arhitekt Irina Raua loodud kortermajas ühte kodu ja selle akendest avanevat vaadet linnale, Rotermanni kvartalis saab aga külastada ühte katusekorterit,” tutvustas Open House Tallinna üks produtsentidest Eve Arpo.
Tallinnas on viimastel aastatel tekkinud palju põnevaid piirkondi, kus endistest väga suletud tehaste territooriumitest ja hoonetest on saanud elu-, äri ja kultuurialad. Dvigatelist on saanud Ülemiste City; Noblessner allveelaevatehasest saanud kaasegne sadamalinnak galeriide, restoranide ja kodudega, Rotermanni tööstusmaastik muutunud moodsaks linnakeskkonnaks, Koplis areneb Põhjala tehas, Suva sukavabrikus tegutseb Eesti Kunstiakadeemia, Norma plekitehases kunstigalerii - kõiki need tundmatuseni muutunud kohad on osaks Open House’i programmist.
“Eestis on nõudlust selliste ürituste järele näidanud avatud majade programmid, mida on korraldanud Arhitektuurimuuseum. Neil on alati palju huvilisi ja grupid saavad kiiresti täis. Inimesed tahavad oma linna näha. Neile on huvitav teada, mis toimub linnaruumis ja hoonetes sees. Aga Arhitektuurimuuseumil on ikkagi nišipublik, meie pakume Open House’ga seda võimalust palju laiemale publikule,” ütles Open House Tallinna teine produtsent Maria Kristiin Peterson.
1992. aastal Londonis esmakordselt toimunud arhitektuurisündmus Open House on levinud tänaseks viiele kontinendile ning igas riigis teevad giiditööd vabatahtlikud.
Rohkem kui 100 Tallinna vabatahtlikku on juba mitu nädalat teinud tööd, et oma objektid selgeks õppida ning ennast giiditööks valmis panna.
Kõik Open House’i ekskursioonid on tasuta ja eelneva registreerimiseta, erandiks vaid neli kohta - Soome ja Rootsi suursaatkonnad, Teletorn ning Radisson Blu Sky Hotel - mille külastamiseks tuleb eelnevalt registreeruda leheküljel
www.openhousetallinn.ee.
Seotud lood
Tartu kesklinna piirile, Kastani ja Võru tänava ristmikule, kerkib silmapaistev viiekorruseline büroohoone Kastani Kolmnurk, kus on võimalus endale uus kodu leida vaid valitud Tartu ettevõtetel. Tegemist on tõelise pilgupüüdjaga, mille iga detail on põhjalikult läbi mõeldud – funktsionaalsus, mugavus ja kaasaegsus on ühendatud kolmnurkse disaini ja tumeda klaasfassaadiga.