Lisaks tavapärasele hooldusele võib juurde teha küttesüsteemide läbipesu. "Igapäevaselt ei mõelda selle peale, et vesiküttesüsteemid vajavad aeg-ajalt läbipesu. Samas, mida lihtsamalt soe vesi põrandas või radiaatoris jookseb, seda efektiivsem see on." Raudsep too esile, et on teisigi soovitusi, mis tunduvad triviaalsed, kuigi tegelikkuses nende võimaluste peale lihtsalt ei mõelda. "Küttegraafikus temperatuuri alandamine paari kraadi võrra võib kaasaegses süsteemis hoida kokku 10–15% küttekuludelt. Tavapäraselt ei pane ruumis viibijad seda tähelegi." Ka ventilatsiooni graafikud tasuks üle vaadata - et hooneid ventileeritaks päriselt just siis, kui need käigus on.
Ka kaubanduskeskused on ju öösiti kasutuseta: "Kaubanduskeskustes või büroodes tuleks sooja vee ringlus ööseks kinni keerata. Samuti saab vaadata üle, et kuidas töötavad automaatselt avanevad uksed ja kas neid oleks võimalik panna kiiremini sulguma," rääkis Raudsep. "Sellised on väikesed nipid, mida meie haldurid igapäevaselt oma klientidele soovitavad."
Kui vaadata pikemalt ette, siis mis on need suunad, kuhu kinnisvarakorrashoius liigutakse?
Teet Raudsep teab kohe loetleda: "Keskkonnasääst, jätkusuutlikkus – seda võiks Eestis rohkem olla. Me pakume LEED keskkonna sertifitseerimist, mille käigus kontrollitakse, kui keskkonnasäästlikult on hoone ehitatud, kas teenuseid pakutakse või ostetakse keskkonnasäästlikult."
Klientide teadlikkus on tõusnud. "Paljud kliendid tahavad teadlikult oma investeeringuid juhtida ja hooldusfirma saab aidata. Koostame tavalise hoolduse käigus kliendile investeeringute- ja remondikavasid, et vahetada välja amortiseerunud seadmed. Eelnev planeerimine ja projekteerimine tagab selle, et klient teab, et hoone on mitte üksnes ehitatud keskkonnasäästlikult, vaid seda ka opereeritakse keskkonna- ja sellest tulenevalt energiasäästlikult," näeb Raudsep kliendipoolset kasu.
"Eestis on umbes 20 hoonet, mis on LEED sertifikaadi saanud," teab Raudsep. "Peamiselt taotletakse seda ehitatavatele hoonetele. Aga on ka olemasolevaid hooneid, näiteks Viru Keskus, mis taotleb LEED sertifikaati, sest nad on ümberehituste käigus kõiki vajalikke aspekte tähele pannud. Me teeme Viru Keskuses tehnohooldust."
Uudsed tuuled kinnisvarahoolduses
Uudne on see, et tehnoseadmete üks suund on tehisintellekti kasutamine. "Eestis on juba neid koostööpartnereid, kes seda pakuvad. Heaks näiteks on hoone automaatikat juhtivad tarkvaralised robotid," on Raudsep ilmselgelt innustunud.
"Siiamaani on olnud nii, et hoone automaatikas pannakse graafikud paika ajaliselt või mingite andurite abil, näiteks CO2 või liikumisandurid, ning ventilatsiooni tugevus ruumis sõltub sellest, kas seal ollakse kahekesi või neljakesi. Robotid, mis õpivad erinevate süsteemide ja mustrite järgi, suudavad muutusi teha kiiremini," on Teet Raudsep veendunud. "Ventilatsioonivõimsust võib see vähendada mõne protsendi võrra, kuid lõppkokkuvõttes hoitakse sellega päris palju kokku!"
Pikaajalise investeerimise juurde kuulub ka see, et Forus Haldus aitab mudeldada erinevaid valikuid. "Kui teha küttesüsteemi uuendus konkreetsesse hoonesse, siis see võib olla päris suur investeering. Meie spetsialistid suudavad hoone mudeldada ja näidata kliendile erinevate valikute oodatavat efekti."