Kinnisvaraarendajatel on rasked ajad - keskkond on väljakutsuv, tehinguid tehakse harva ja kui taastumine tuleb, siis taastumine saab olema pikaajaline.
Kaamos Kinnisvara tegevjuht Taimo Murer märgib, et turg ei võta enam vastu kõike, mida pakutakse (Foto: Kaamos Kinnisvara).
„Kinnisvaraturist on ära kadunud – enam ei käida isegi niisama kortereid vaatamas,“ tõdes Kaamos Kinnisvara tegevjuht Taimo Murer 3. novembril toimunud ehituskonverentsil. Ta lisas, et kinnisvaraarendajate suurimaks väljakutseks on kliendid üles leida. Korterite müügiperiood on Mureri sõnul kahe aastaga pikenenud 60 protsendi võrra.
Eesti suurima tööstusalase oskusteabega ja potentsiaaliga linnaruumiga maakonna Ida-Virumaa kinnisvaras joonistub välja vastuoluline seis: tahtjaid justkui on, ent jalus on olukorra trööstitus, regulatsioonid ja kasumisoov.
Raske kuluga alustatud arendused hakkavad arendajail järjest valmima, ent klientide fookus on kalleilt uustooteilt pöördunud järelturule, kus määratakse kinnisvaraturu edasine kurss.
Üha rohkem ostjaid ja investoreid hindab tänapäeva kinnisvara puhul lisaks asukohale ja ruutmeetritele ka hoone jätkusuutlikkust, energiatõhusust, elukeskkonna kvaliteeti ja mugavust. Üks peamisi kvaliteedi ja jätkusuutlikkuse sümboleid on rohesertifitseerimine. LEED-sertifikaat – maailmas üks tunnustatumaid rohehoonete kvaliteedimärke – on Põhjamaades juba tavapraktika.