Tallinn kiirendab menetlemist: 50 juba aastaid veninud planeeringut nullitakse
Koos struktuurimuudatusega tuuakse madalamale ka otsustustasand ning ehitusloa väljaandmise allkirjastab nüüd vastutav spetsialist ning talituse juhataja.
Madle Lippus, Tallinna abilinnapea. Tallinn (EST). Foto: Andras Kralla, Äripäev/Scanpix Baltics
Foto: Andras Kralla
Linnavalitsus otsustas luua Tallinna linnaplaneerimise ametis eraldi talitused ehitus- ja kasutuslubade menetluseks, eesmärgiga kiirendada nende lubade menetlust. Lisaks võeti vastu otsused rohkem kui kahekümne soikunud detailplaneeringute menetluse lõpetamiseks.
Arhitekt puutub kokku väga erinevate arendajatega. Kogemusi on seinast seina: mõnega koostöö laabub, teisega on see üsna hädaorg. Ent teadlikkus linnaruumist on arenajate seas tõusmas - ostavad ju inimesed lisaks korterile ja autokohale ka ümbrust, välisruumi.
Täna hoitakse kehtivatest, kuid moraalselt vananenud planeeringutest kinni, sest keegi ei julge uut planeeringut algatada, kuna see võib venida teadmata ajale, tõdeb Tallinna linnaplaneerimise ameti juhataja asetäitja Oliver Alver.
Praegu kui arendaja soovib, et tema planeering Tallinnas liiguks ning saaks pikkade aastate jooksul kehtestatud, peab arendaja ise olema erinevate linnaametite töö ning protsesside juhtimise koordinaator, tihti tooma erinevad linna ametid ühise laua taha, nendib Hepsori juht Henri Laks.
Iga aastaga saab aina vähem planeeringuid Tallinna linnalt heakskiidu ning arendajad on püstihädas, et oma plaanid läbi bürokraatia suruda. Linnaameti juht mõistab ettevõtjate tuska, kuid selgeid lahendusi veel ei paista.
Üha rohkem ostjaid ja investoreid hindab tänapäeva kinnisvara puhul lisaks asukohale ja ruutmeetritele ka hoone jätkusuutlikkust, energiatõhusust, elukeskkonna kvaliteeti ja mugavust. Üks peamisi kvaliteedi ja jätkusuutlikkuse sümboleid on rohesertifitseerimine. LEED-sertifikaat – maailmas üks tunnustatumaid rohehoonete kvaliteedimärke – on Põhjamaades juba tavapraktika.